Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Adolf Eichmann. "Morderca zza biurka" skazany na śmierć

11 kwietnia 1961 roku w Izraelu rozpoczął się proces Adolfa Eichmanna, niemieckiego zbrodniarza odpowiedzialnego za śmierć milionów Żydów w czasie II wojny światowej. W wyniku procesu Eichmann został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Eichmann akt oskarżenia Izrael Jerozolima deportacja Argentyna nazizm Niemcy III Rzesza Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Nowy podcast dokumentalny Polskiego Radia podąża śladem pierwszego badacza zbrodni katyńskiej

Zanim prawda o jednej z najpotworniejszych zbrodni II wojny światowej wyszła na jaw, jeden człowiek podjął się zadania odnalezienia tysięcy zaginionych polskich oficerów, którzy – jak się potem okazało – padli ofiarą zbrodni katyńskiej. Kim był i jak przebiegała jego misja? Z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy zbrodni katyńskiej Polskie Radio przygotowało podcast "Tajemnica nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Katyń Józef Czapski ZSRR Związek Sowiecki Józef Stalin

"Jego ekscelencja subiekt". Przedwojenna komedia z gwiazdorską obsadą

7 kwietnia 1933 roku odbyła się premiera filmu "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. W rolę charyzmatycznego sprzedawcy wcielił się sam Eugeniusz Bodo - wybitny aktor, który w czasach międzywojennych był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Jego ukochaną zagrała natomiast Ina Benita - Polka o niezwykle burzliwym i tajemniczym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  aktorzy przedwojenna Warszawa NKWD sowieckie obozy pracy kino FILM

Polskie Radio 24 Akcja pod Arsenałem. "Konspiracja rodziła się na ulicach Warszawy"

- To chyba najbardziej powszechnie obchodzona akcja polskiego podziemia, nie licząc powstania warszawskiego - mówił w Polskim Radiu dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak. 26 marca 1943 roku pod warszawskim Arsenałem członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów uwolniły harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 20 innych więźniów politycznych przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha na Pawiak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Szare Szeregi Warszawa Powstanie Warszawskie