Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Witold Pilecki. Ucieczka z piekła Auschwitz

82 lat temu, 26 kwietnia 1943 roku, po 947 dniach pobytu w Auschwitz, Witold Pilecki opuścił obozowe piekło. Rotmistrz trafił do tam jako ochotnik, którego zadaniem było przekazywanie rzetelnych informacji o warunkach w kacecie i tworzenie ruchu oporu, gotowego do podjęcia zbrojnej walki z niemiecką załogą. Obóz opuścił, gdy uznał, że jego misja dobiegła końca.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Witold Pilecki Auschwitz Niemcy nazizm Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Akcja "Rodewald". Polski odwet za terror niemieckiej policji

26 kwietnia 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadzili zamach na komendanta Ordnungspolizei w Warszawie płka Wilhelma Rodewalda. Dopiero po akcji okazało się, że zastrzelonym Niemcem nie był Rodewald, a płk Erwin Gresser - dowódca 17 pułku niemieckiej policji porządkowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Armia Krajowa Warszawa Kedyw III Rzesza nazizm Niemcy okupacja niemiecka

USA reaktywują bazę z czasów II wojny światowej. Obawy przed atakiem i skażeniem

Amerykański rząd chce reaktywować bazę wojskową na wyspie Tinian na zachodnim Pacyfiku. Plany US Army nie podobają się jednak miejscowym. Obawy budzą możliwe bombardowania w razie ewentualnego wybuchu wojny w tamtym rejonie, a także radioaktywne pozostałości działalności amerykańskiej z czasów II wojny światowej. Lotnisko na Tinian odegrało bowiem kluczową rolę w tamtym czasie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja USA

"Walka garstki z wieloma". Powstanie w getcie warszawskim

"Powstanie w getcie warszawskim […] zostanie zapisane w historii jako walka garstki z wieloma, wojna dobra ze złem. W dziejach narodu żydowskiego zryw ten traktowany jest jako sprzeciw wobec niemieckiego mechanizmu zbrodni, który unicestwił sześć milionów Żydów" - napisał Mosze Arens w książce "Flagi nad gettem. Rzecz o powstaniu w getcie warszawskim".
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie powstanie w getcie Holokaust Żydzi Niemcy nazizm

Prof. Grzegorz Berendt: III Rzesza kamuflowała Zagładę Żydów

- Raport Stroopa wpisuje się w praktykowaną w III Rzeszy politykę kamuflowania zbrodniczych działań. Na zdjęciach, które są bardzo ważnym elementem raportu, nigdzie nie znajdziemy egzekucji dokonywanych przez Niemców. To było zgodne z rozkazem Himmlera z 1942 roku, który zakazywał dokumentowania mordowania Żydów - mówił w 2018 roku prof. Grzegorz Berendt, ówczesny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 
Zobacz więcej na temat:  Holokaust powstanie w getcie Warszawa Żydzi Niemcy III Rzesza