Polskie Radio
Section05
imigranci w Europie

Nerwowe reakcje opozycji na pytania referendalne. Premier: natychmiast dostają szału

Kiedy my proponujemy pytania referendalne opozycja dostaje szału - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że nie chcemy modelu polityki multi-kulti, który Manfred Weber i Angela Merkel chcą narzucić reszcie Europy, w tym Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier Rząd RP Prawo i Sprawiedliwość referendum wybory w Polsce polityka opozycja Angela Merkel imigranci w Europie imigracja

Rośnie presja migracyjna na Europę. Jakie będzie miała konsekwencje?

Sytuacja w Nigrze niepokoi kraje Europy Zachodniej, które od dawna mierzą się z falą migrantów m.in. z krajów afrykańskich. W wielu miastach Szwecji, Niemiec czy Francji nastąpił drastyczny wzrost przestępczości. W związku z narastającą presją migracyjną do Europy i propozycjami UE dotyczącymi rozwiązania tego problemu premier Mateusz Morawiecki przedstawił trzecie referendalne pytanie dot. nielegalnych migrantów. - Wynik referendum w sprawie polityki migracyjnej "zwiąże ręce" każdemu rządowi - tłumaczył w lipcu Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie bezpieczeństwo Frontex Unia Europejska Afryka ŚWIAT Europa

Niespokojna doba na granicy. Cudzoziemcy zaatakowali funkcjonariuszy SG. Skierowano armatki wodne

106 osób próbowało w ciągu ostatniej doby nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. W rejonie posterunku Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych duża, czterdziestoosobowa grupa agresywnych cudzoziemców forsowała granicę. Jedna z osób miała nóż, rzucane były kamienie. Do zdarzenia skierowano pojazd Tajfun z armatkami wodnymi. Grupie tej Straż Graniczna udaremniła przekroczenie granicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica straż graniczna służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja

Błaszczak o sytuacji na granicy: prowokacje Białorusi będą się powtarzały, ale wojsko jest gotowe na wiele scenariuszy

Granica polsko-białoruska jest dobrze chroniona. Nie mam wątpliwości, że prowokacje będą się powtarzały, ale Wojsko Polskie jest przygotowane na wiele różnych scenariuszy i będzie reagowało adekwatnie do zagrożenia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak straż graniczna Wojsko Polskie imigranci w Europie migracja

Niespokojna doba przy granicy z Białorusią. Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby

Straż Graniczna poinformowała, że minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 105 cudzoziemców. Jak wynika z komunikatu, to między innymi obywatele Sri Lanki, Sudanu, Iranu, Egiptu i Etiopii. Zatrzymani cudzoziemcy mieli rosyjskie wizyty turystyczne i pracownicze wydane w ostatnim czasie, a na Białoruś przyjechali zorganizowanym transportem z Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja

Kolejny dzień napięć na granicy z Białorusią. Próby nielegalnego przekroczenia i atak na funkcjonariuszy

115 osób, m.in. z Egiptu i Etiopii - próbowało w środę nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską i dostać się do Polski - podsumowała w czwartek Straż Graniczna. Od początku 2023 r. SG odnotowała ponad 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica straż graniczna służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja wojsko Mariusz Błaszczak

Opozycja boi się opinii Polaków. Bodnar radzi, jak zbojkotować referendum

We wtorek prezydent Andrzej Duda podał termin wyborów do parlamentu. 15 października najprawdopodobniej odbędzie się również referendum w sprawie przyjmowania do Polski imigrantów. Choć do tego czasu zostały jeszcze ponad dwa miesiące, Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, poinstruował, co należy zrobić, żeby nie było ono ważne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce referendum imigranci w Europie Adam Bodnar Władysław Kosiniak-Kamysz

Więcej żołnierzy przy granicy z Białorusią. Jest decyzja szefa MON

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że do wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią pojedzie nie tysiąc, a dwa tysiące żołnierzy. Jak wyjaśnił, dodatkowi żołnierze wzmocnią działania SG zarówno w woj. podlaskim, jak i w woj. lubelskim. Do wniosku w tej sprawie przychylił się szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna granica Białoruś imigranci w Europie żołnierze wojsko POLSKA służby i bezpieczeństwo

Niespokojnie na granicy z Białorusią. Kilkadziesiąt prób wtargnięcia

Minionej doby 45 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. To m.in. obywatele Erytrei, Indii, Afganistanu i Jemenu. Na odcinku w Mielniku na widok polskich patroli grupa 20 osób zawróciła na Białoruś. Także w tamtym rejonie za pomocnictwo zatrzymano 47-letniego obywatela Polski, który przewoził trzech obywateli Indii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica straż graniczna służby i bezpieczeństwo imigranci w Europie migracja

Ataki migrantów na polskich mundurowych. Na granicę skierowano kolejnego TUR-a

Na granicę polsko-białoruską został skierowany kolejny pojazd specjalistyczny policyjnych sił interwencyjnych - TUR. Straż Graniczna poinformowała, że zwiększone zapotrzebowanie na te maszyny wynika z coraz częstszych incydentów, w których migranci atakują polskie patrole.
Zobacz więcej na temat:  granica straż graniczna Białoruś bezpieczeństwo imigranci w Europie POLSKA służby i bezpieczeństwo

Rośnie presja migracyjna na polską granicę. "Nie byłoby możliwości przejścia bez udziału służb białoruskich"

Minionej doby 112 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. To przedstawiciele 15 państw: Maroka, Nepalu, Senegalu, Sri Lanki, Jemenu, Indii, Syrii, Iranu, Egiptu, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Algierii, Somalii i Etiopii. Podczas poniedziałkowego briefingu wiceszef MSWiA Maciej Wąsik mówił, że proceder jest organizowany przez białoruskie służby pograniczników."Nie byłoby możliwości przejścia bez udziału służb białoruskich".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna granica imigracja imigranci w Europie Białoruś