Polskie Radio
Section05
innowacje

Firmy chcą zwiększać marże i inwestować w robotyzację. PIE: w planach są wyższe wydatki na badania i rozwój

W 2022 r. firmy chcą przede wszystkim zacieśniać relacje z klientami i zwiększać marże - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Na dalszych miejscach wymieniono m.in. inwestycje w rozpoznawalność marki czy wydatki na marketing. Jednocześnie w 2022 r. nieznacznie więcej firm niż w 2021 r. zamierza wdrożyć robotyzację, automatyzację i cyfryzację procesów biznesowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA badania rynku firma inwestycje innowacje Automatyzacja klient

Targi elektroniki CES 2022 w Las Vegas. Krótsze i w bardziej wirtualnej formie

W Las Vegas trwają największe na świecie targi elektroniki CES 2022. W tym roku z powodu pandemii zostały skrócone o jeden dzień - potrwają od 5 do 7 stycznia, a wielu technologicznych gigantów, takich jak: MSI, AMD, Intel, Meta, Google czy Amazon, odwołało swój fizyczny udział w wydarzeniu i przedstawia swoje rozwiązania tylko wirtualnie.
Zobacz więcej na temat:  targi GOSPODARKA motoryzacja innowacje technologie technologie mobilne

POLSKI ŁAD Polski Ład. Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej

- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem - podkreśliła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Od stycznia wdrażamy pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki firma ulga podatkowa inwestycje innowacje finanse osobiste

Rośnie budżet na innowacje w obronności. Dyrektor NCBR: udział sztucznej inteligencji zwiększył się pięciokrotnie

- Coraz więcej projektów badawczo-rozwojowych dotyczy sztucznej inteligencji. W ostatnich latach wzrost jest pięciokrotny - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Wojciech Kamieniecki. Jak dodaje, rośnie także budżet na innowacje w obronności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NCBR innowacje wojsko sztuczna inteligencja badania finansowanie POLSKA

KONGRES 590 Minister edukacji: nie ma rozwoju gospodarczego bez współpracy z nauką

- Nie ma rozwoju gospodarczego bez współpracy z nauką - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas inauguracji szóstej edycji Kongresu 590 w Warszawie. Zapewnił przy tym o utrzymaniu polityki zwiększania nakładów na te cele i o kontynuowaniu współpracy Polski z Austrią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kongres 590 biznes innowacje Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki NAUKA edukacja