Polskie Radio
Section05

IPN

Biegli o procesie lustracyjnym gen. Ścibora-Rylskiego

Za "przeciwwskazany" z powodu wieku i stanu zdrowia biegli lekarze uznali udział 99-letniego gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego w jego procesie lustracyjnym. Poinformowała o tym rzeczniczka Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Joanna Zaremba. Dodała, że sprawę skierowano na posiedzenie w przedmiocie ewentualnego zawieszenia postępowania. Posiedzenie wyznaczono na 24 listopada. - Sąd będzie decydował - dodała sędzia.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa lustracja POLSKA PRL sądownictwo

Nieznane raporty Kiszczaka. Co jeszcze kryją wojskowe archiwa?

Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego prof. Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że w archiwach wojskowych odnaleziono nieznane historykom raporty gen. Czesława Kiszczaka z czasów, gdy pod koniec lat 40., jako oficer stalinowskiej Informacji Wojskowej w Londynie, infiltrował żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przypuszcza się, że w archiwach znajdują się także nowe informacje na temat infiltrowania przez Sowietów najwyższych stanowisk w Wojsku Polskim. Mówił tym w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 PRL Czesław Kiszczak Sławomir Cenckiewicz

Żołnierze Wyklęci. Każda historia jest inna

- Każdy z nas spośród tych bohaterów wybiera tego, który być może nie był najwaleczniejszy, ale czujemy, iż jest nam bliski. Bliskość może wynikać z podobieństwa cech charakteru, a może z tego, że nasz bohater pochodził z tej samej okolicy. Tych powodów jest wiele - tak o Żołnierzach Wyklętych mówił gość Agaty Puścikowskiej, Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Agata Puścikowska historia Polski II wojna światowa komunizm Żołnierze Wyklęci

Prezes IPN: 15 listopada ekspertyza grafologiczna ws. Wałęsy

- Biegli deklarowali, że w okolicach 15 listopada poznamy efekty ich pracy i wtedy myślę, że będzie okazja, żeby wrócić do dyskusji – powiedział o pracy ekspertów grafologów analizujących zawartość tzw. szafy Kiszczaka, czyli dokumentów dotyczących Lecha Wałęsy, gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  akta Czesława Kiszczaka Czesław Kiszczak Instytut Pamięci Narodowej Lech Wałęsa

Zbrodnie komunistyczne: sprawa historii czy prokuratury?

32 proc. osób uważa, że należy prowadzić śledztwa zmierzające do osądzenia wszystkich sprawców zbrodni komunistycznych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla Polskiego Radia 24. O sprawie mówili w Debacie Poranka prokurator Andrzej Pozorski (Główna Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN), redaktor Tomasz Terlikowski (TV Republika) i historyk dr Kazimierz Wóycicki.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kazimierz Wóycicki prokuratura Tomasz Terlikowski