Polskie Radio
Section05

kino

"Ultima Thule" wchodzi do kin. Jakub Gierszał: to historia kameralna, intymna

"Ultima Thule" to opowieść o młodym mężczyźnie, który w poszukiwaniu siebie samego wyrusza na odległą brytyjską wyspę, zamieszkaną zaledwie przez kilkadziesiąt osób. W rolę Bartka wciela się Jakub Gierszał. - To historia kameralna, intymna - mówi w rozmowie z Martyną Podolską. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska film polski konkurs chopinowski Jakub Gierszał aktorstwo KULTURA Ultima Thule Biała odwaga Klaudiusz Chrostowski

"Sami swoi. Początek". Autor scenariusza: mój stryj Jan był taki jak Pawlak

Przy okazji premiery filmu "Sami swoi. Początek", prequelu trylogii o rodzinach Kargulów i Pawlaków, warto przypomnieć o trzech sprawach. Że świat "Samych swoich" narodził się w Polskim Radiu. Że za scenariuszami wszystkich tych filmów, łącznie z najnowszym, stoi radiowy twórca Andrzej Mularczyk. I że historie o zwaśnionych rodach inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mularczyk Sami swoi. Początek komedia Kresy wspomnienie Sylwester Chęciński rodzina Polskie Radio

Kargul i Pawlak powracają na ekran. Adam Bobik: nie staramy się kopiować

Dobrze znani bohaterowie kultowych komedii sprzed lat powracają. Tym razem Kargulów i Pawlaków poznamy jako młodych chłopaków jeszcze sprzed przesiedlenia z Kresów. W piątek 16 lutego do kin wejdą "Sam swoi. Początek". Film w reżyserii Artura Żmijewskiego oparty jest na oryginalnym scenariuszu Andrzeja Mularczyka. - Cały czas towarzyszyła mi wdzięczność Bogu, że coś niewiarygodnego wydarza się w moim życiu - mówi Adam Bobik, który wciela się w obrazie w rolę Kazimierza Pawlaka.
Zobacz więcej na temat:  film polski Adam Bobik aktor Sami swoi. Początek Martyna Podolska

Lena Góra: co by było, gdybyśmy się nie bali wyglądać dziwnie?

W tym roku po raz 26. zostaną wręczone Polskie Nagrody Filmowe ORŁY. Listę produkcji i twórców, którzy mają szansę na to najważniejsze w  polskiej kinematografii wyróżnienie, Polska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek 8 lutego. Wśród nominowanych w kategorii "najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca" jest Lena Góra za kreację w filmie "Imago". Wcześniej została za nią nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński film polski Polskie Nagrody Filmowe Orły Lena Góra Agnieszka Suchora

Polskie Nagrody Filmowe "Orły". Dariusz Jabłoński: widać zainteresowanie historią [LISTA NOMINACJI]

- Moim zdaniem ważne są zabawa, żart przykryty kostiumem, a jednak ciągle opowiadający o współczesności. Mówię tutaj oczywiście o filmie "Kos", który został obsypany nominacjami, i o serialu "1670", który też zwrócił uwagę Akademii - powiedział pomysłodawca i prezydent Polskiej Akademii Filmowej Dariusz Jabłoński podczas ogłoszenia nominacji do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka film polski Polskie Nagrody Filmowe Orły nagroda Polska Akademia Filmowa Orły 2024

Klasyka polskiej kinematografii w kinach studyjnych. Co można będzie obejrzeć?

Startuje "Krótka historia polskiego kina cz. II: twórcy osobni". To wyjątkowy projekt, dzięki któremu szerokie grono odbiorców może zapoznać się z klasyką polskiej kinematografii. - Tym razem poznamy produkcje i twórców, którzy w jakiś sposób zawsze pozostawali troszeczkę z boku głównego nurtu - mówi kurator przeglądu i filmoznawca Tomasz Kolankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka film polski Kasia Dydo Katarzyna Dydo

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla konkurs chopinowski film polski Jakub Piątek reżyser film dokumentalny Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dwójka KULTURA FILM dokument

"Biedne istoty" - postmodernistyczna opowieść, która podzieliła widzów

- Dawno nie przypominam sobie filmu, o którym wszyscy by tak żywo rozmawiali, o który by się tak kłócili. To, jak różne postawy i jak różne interpretacje tego filmu są obecne wśród widzów, to naprawdę jest rzadka sytuacja - tak Adriana Prodeus mówiła o filmie "Biedne istoty". Obraz otrzymał 11 nominacji do Oscarów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Piotr Gociek Adriana Prodeus FILM Oscary Oscary 2024

"20 dni w Mariupolu". Żenia Klimakin: to zapis zbrodni wojennych i zarazem dzieło sztuki

"20 dni w Mariupolu" nominowane jest do Oscara w kategorii "najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny". - Oprócz tego, że jest to ważny dokument, w którym są zarejestrowane zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej, nagrywane w czasie rzeczywistym ludobójstwo, jest to naprawdę dzieło sztuki - mówił w Dwójce Żenia Klimakin, ukraiński dziennikarz i współorganizator pokazów filmu w reżyserii Mścisława Czernowa.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Ukraina wojna na Ukrainie Mariupol Paweł Siwek reportaż Żenia Klimakin Dwójka FILM KULTURA dokument Oscary 2024 Oscary Watch Docs Mścisław Czernow

Zobacz wyniki aktualnego notowania "Mojej listy przebojów" [WIDEO]

"Moja lista przebojów" to 10 najlepszych piosenek mijającego tygodnia, zaprezentowanych przez dziennikarzy muzycznych Jedynki. Nowości i wielkie powroty, utwory ze świata i przegląd hitów z Polski. Każdego tygodnia inne notowanie, które specjalnie przygotują poszczególni redaktorzy. Ostatnie (filmowe) wydanie listy poprowadził Paweł Sztompke.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Paweł Sztompke muzyka filmowa FILM

"Krótka historia polskiego kina" powraca do sal studyjnych. Jakie filmy wybrano tym razem?

Po sukcesie pierwszej odsłony cyklu "Krótka historia polskiego kina" czas na część drugą. Tym razem akcent położony zostanie na "twórców osobnych", czyli tych, którzy nie wpisywali się w wiodące nurty, byli wręcz indywidualistami i pionierami.  
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kina studyjne Krótka historia polskiego kina Krótka historia polskiego kina część II: twórcy osobni Tadeusz Konwicki Roman Polański Jerzy Skolimowski Henryk Kluba Andrzej Żuławski Grzegorz Królikiewicz Marek Piwowski Witold Leszczyński Barbara Sass Piotr Szulkin