Polskie Radio
Section05

kino

Wspominamy Janusza Majewskiego. Feliks Falk: był jakby z innej epoki

Janusz Majewski - wybitny reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - zmarł w środę (10.01) w wieku 92 lat. - Reprezentował typ nie tylko dżentelmena, ale również człowieka trochę z innej epoki. Był dla nas wzorem tego, czego już nie mieliśmy po wojnie. Wszystko wokół zszarzało, a on zawsze błyszczał. Było w nim coś takiego, że chciało się mu ukłonić - mówił w Dwójce Feliks Falk, reżyser i przyjaciel Janusza Majewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Michał Nowak Aldona Łaniewska-Wołłk Janusz Majewski reżyser film polski Wiktor Zborowski Feliks Falk Maciej Stuhr Juliusz Machulski KULTURA FILM odeszli 2024 Dwójka

26 stycznia do kin wchodzi "Kos", zdobywca Złotych Lwów. To będzie kościuszkowski film akcji

26 stycznia do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Zobacz więcej na temat:  film polski Tadeusz Kościuszko

Zmarł Janusz Majewski - reżyser filmów "Zaklęte rewiry" i "C.K. Dezerterzy"

Nie żyje Janusz Majewski, reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz, a także wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Do jego najważniejszych filmów należą "Zaklęte rewiry", "Sprawa Gorgonowej", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów" czy ostatnia fabuła, nagrodzona Srebrnymi Lwami w Gdyni - "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). 
Zobacz więcej na temat:  Janusz Majewski reżyser film polski odeszli 2024 KULTURA FILM

26 stycznia do kin wchodzi "Kos", zdobywca Złotych Lwów. To będzie kościuszkowski western

26 stycznia do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA FILM SZTUKA KULTURA społeczeństwo

"Witajcie w naszej bajce". 12 niezapomnianych piosenek z "Akademii Pana Kleksa"

Nawet jeśli się nie bardzo pamięta, co działo się w świecie pana Kleksa, kojarzy się piosenki z filmu na podstawie tej słynnej książki Jana Brzechwy. Przegląd tych utworów może stać przewodnikiem po filmowej "Akademii pana Kleksa". Zwłaszcza że najnowsza kinowa wersja "Akademii" również do niektórych tych piosenek nawiązuje.
Zobacz więcej na temat:  Akademia Pana Kleksa Krzysztof Gradowski muzyka filmowa Piotr Fronczewski poezja Jan Brzechwa bajki

26. Festiwal Orłów. "To fabuły, dokumenty i seriale, które miały premierę w 2023 roku"

- Festiwal Orłów pozwala odrobić zaległości, można przypomnieć sobie te filmy albo pierwszy raz zobaczyć je na dużym ekranie. Wcześniej był to po prostu przegląd, który rozrósł się do formuły festiwalu. Można obejrzeć filmy, które miały premierę w minionym roku, są to fabuły, dokumenty i seriale. Z tych filmów są typowane nominacje do nagrody Orła - mówił w Dwójce dziennikarz filmowy Artur Cichmiński.
Zobacz więcej na temat:  Artur Cichmiński Roch Siciński film polski Dwójka Polskie Nagrody Filmowe Orły

Reżyserka filmu "Maestra": większość z nas nie ma pojęcia, czym jest dyrygowanie

- Wszelkie konkursy są bardzo filmowe, a to oznacza, że tak samo jest w przypadku konkursu dla dyrygentek. Jedną z cech dobrego dokumentu jest też fakt, że umożliwia on odbiorcy przyjrzenie się z bliska światu, który na co dzień jest dla niego zupełnie niedostępny - mówiła w Dwójce Maggie Contreras, reżyserka filmu dokumentalnego "Maestra".
Zobacz więcej na temat:  dyrygent kobieta Marin Alsop Monika Zając Anna Sułkowska-Migoń Dwójka konkurs Paryż KULTURA Maggie Contreras FILM

"Maestro". Film o Leonardzie Bernsteinie w cieniu nosa Bradleya Coopera

- Dla mnie "Maestro" ma momenty; momenty, które nagle stają się bliskie Bernsteinowi, tak jak go pamiętamy, tak jak go pokazuje wspaniały dokument Douglasa Tirola z 2021 roku. Reszta filmu sprawia natomiast wrażenie imitacji, tak jak ten słynny sztuczny nos na twarzy Bradleya Coopera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Bernstein bradley cooper Piotr Gociek Adriana Prodeus netflix Carey Mulligan KULTURA FILM Dwójka Oscary 2024