X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
kodeks karny

Wyłączenie z postępowania procesowego w polskim prawie

– Mam wrażenie, że osoby, które pierwszy raz spotykają się z procesem cywilnym, nie wiedzą jak skorzystać z tej instytucji – powiedziała mec. Daniela Tarasiewicz. W audycji "Jakim Prawem?" wyjaśniliśmy słuchaczom, czym jest wyłączenie z postępowania procesowego sędziego, biegłego, prokuratora lub komornika, jak można tego dokonać i w jakich sytuacjach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo sąd kodeks karny Artur Wdowczyk prawo

Prawne możliwości walki z tzw. mową nienawiści

W ostatnich tygodniach jednym z najpopularniejszych określeń funkcjonującym w przestrzeni publicznej jest tzw. mowa nienawiści. Czy powinna ona zostać uregulowana nową instytucją prawną? Jakie są możliwości, w ramach prawa karnego, by zwalczać to zjawisko? O tym w Polskim Radiu 24 mówił sędzia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo mowa nienawiści kodeks karny sąd Artur Wdowczyk

Prof. Teresa Gardocka: warunkowa kara więzienia nie sprawdziła się

- Przewidziano karalność przygotowania do zabójstwa, które od lat nie było karane, także karę za przyjęcie zlecenia na zabójstwo człowieka. Wydłużono okres przedawnienia za te przestępstwa. To jest dobry kierunek – mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Teresa Gardocka, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości zabójstwo kodeks karny sąd sądownictwo prawo

Zbigniew Ziobro: dożywocie jest jedyną karą dla Stefana W.

- Jeśli Stefan W. był poczytalny, to kara dożywotniego pozbawienia wolności jest jedyną karą, jaką jestem sobie w stanie wyobrazić za przestępstwo, które popełnił, wobec braku kary śmierci w polskim systemie prawnym - powiedział w radiowej Jedynce prokurator generalny Zbigniew Ziobro. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Paweł Adamowicz atak na Pawła Adamowicza kodeks karny Ministerstwo Sprawiedliwości POLSKA Piotr Gociek

Adam Redzik: ludobójstwo godzi w istotę człowieczeństwa

- W 1933 roku Rafał Lemkin zaproponował, żeby uregulować zbrodnie, które godzą w prawa człowieka, w istotę człowieczeństwa, jako elementu grupy. W efekcie tego pojawił się termin ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Adam Redzik, sędzia Sądu Najwyższego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA ludobójstwo zbrodnie wojenne prawa człowieka Ormianie kodeks karny Agnieszka Kamińska

Wiceminister sprawiedliwości: sąd nie może być śmieszny

- Najgorsze jest, gdy sąd jest śmieszny, a tak to wyglądało z zewnątrz. Mamy do czynienia z anachronizmem w nowoczesnym świecie - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Resort sprawiedliwości pracuje nad zmianami w procedurze karnej. Ich celem - jak zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - jest przyspieszenie biegu procesów karnych i przeciwdziałanie obstrukcji procesowej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości kodeks karny Zbigniew Ziobro reforma sądownictwa

Będą ostrzejsze kary za przestępstwa gospodarcze

Walka z aferzystami gospodarczymi - to jeden z filarów reformy Kodeksu karnego, który przedstawił w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceszef MS Marcin Warchoł. Przewiduje ona ponadto zaostrzenie przepisów m.in. za kradzieże, przestępstwa internetowe, ustawianie przetargów, fałszowanie faktur, cofnięcie licznika w aucie, ma ułatwić walkę z lichwą.
Zobacz więcej na temat:  kodeks karny Zbigniew Ziobro prawo

Kary za dopalacze. Czy należy je zaostrzyć?

Przed nami ciąg dalszy walki z dopalaczami. Tym razem z problemem chce się zmierzyć rząd PiS, a konkretnie Ministerstwo Zdrowia. Surowiej karani będą dystrybutorzy. Będą oni mogli trafić do więzienia nawet na 12 lat. Posiadaczom dopalaczy będzie grozić grzywna i kara do 3 lat pozbawienia wolności. Aktualne przepisy przewidują za handel tylko kary finansowe.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Strzyczkowski dopalacze narkotyki społeczeństwo kodeks karny terapia uzależnienia

Zmiany w obronie koniecznej. "Mój dom, moja twierdza"

Prawo nie może ustępować przed bezprawiem – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając rządowy projekt rozszerzający zakres obrony koniecznej. Według propozycji, osoba broniąca się w swoim mieszkaniu lub na własnej posesji nie byłaby karana za przekroczenie jej granic. – To szansa w starciu praworządni obywatele kontra przestępcy – oceniał na naszej antenie dr Łukasz Urbański, prawnik. W Polskim Radiu 24 także komentarz Macieja Cholewińskiego z Fundacji Prawo dla Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zbigniew Ziobro obrona konieczna Sejm prawo kodeks karny

Granice obrony koniecznej. Debata Sejmu ws. nowelizacji KK

Sejm zajął się rządowym projektem nowelizacji Kodeksu karnego, rozszerzającym granice obrony koniecznej przy odpieraniu napaści na mieszkanie, dom, lokal czy ogrodzony teren. O projekcie i granicach obrony koniecznej rozmawiali w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister i Marcin Gomoła ze Stowarzyszenia Fair Play.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Sejm Zbigniew Ziobro kodeks karny Łukasz Kister