Polskie Radio
Section05
kompozytor

Cole Albert Porter. Życie i twórczość kompozytora i twórcy musicali 

Cole Albert Porter urodził się w Peru w stanie Indiana Ameryki Północnej. Ten Amerykański kompozytor znany jest jako twórca musicali. Zarówno filmowych, jak i tych wystawianych w stolicy tego gatunku, którą jest Broadway. Cole Porter to przedstawiciel tzw. wielkiej piątki kompozytorów tworzących musical wraz z jego zasadami, które obowiązywały do pierwszej połowy dwudziestego wieku, jest to więc bardzo ważna postać dla świata musicalu. 
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże kompozytor radio dla rodziców radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  wiolonczela kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka KULTURA Miejscówka z Dwójką Jakub Kukla Antek Cholewiński

Bartosz Chajdecki o nominacji do Public Choice Award: zobaczymy, co się wydarzy

- To oczywiście dzieje się niespodziewanie i to jest bardzo miłe zaskoczenie, ale człowiek bardzo szybko sprowadza się na ziemię i mówi: dobrze, fantastycznie, że coś takiego się zdarzyło, no i zobaczymy, co się wydarzy. Generalnie wiadomo jednak, że w starciu z takimi gigantami, nadzieje na nagrodę są takie, jakie są - mówił w "Poranku Dwójki" Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu, serialu i teatru nominowany do Public Choice Award 2022.
Zobacz więcej na temat:  muzyka filmowa Dwójka MUZYKA kino Paweł Siwek kompozytor

Majka Jeżowska: daję się nieść życiu, jestem otwarta na nowe wyzwania

Majka Jeżowska, która jest od wielu lat obecna na polskiej scenie muzycznej, kojarzona była głównie z repertuarem rodzinnym. Teraz wykonuje swoje piosenki także w rockowej aranżacji. - Jestem podekscytowana, ponieważ zagrałam kolejny koncert porównywalny do Pol'and'Rock Festiwal 2019 . (...) Był totalny luz i wspaniały kontakt z publicznością - mówi wokalistka w "Muzycznej Jedynce". 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska piosenka kompozytor Majka Jeżowska wakacje MUZYKA

Ygor Przebindowski: każde spotkanie w Opolu jest nowym doświadczeniem

Multiinstrumentalista i kompozytor Ygor Przebindowski jest rodowitym opolaninem, dlatego już od najmłodszych lat związany jest z Festiwalem Piosenki Polskiej. - Każde spotkanie w Opolu jest dla mnie wielką próbą, kolejnym doświadczeniem. Staram się uczyć tych piosenek, ale jest ich tak ogromna liczba, że nie sposób wszystkich zapamiętać. Z wiekiem w głowie tych utworów coraz więcej - mówił muzyk na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Maria Szabłowska MUZYKA kompozytor piosenka Opole Teatr Polskiego Radia SZTUKA

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski pianino fortepian kompozytor Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając