Polskie Radio
Section05
kryzys

Agencja Rozwoju Przemysłu informuje o burzliwym okresie na rynku węgla. Najgorsza jest sytuacja w Europie

Agencja Rozwoju Przemysłu opublikowała opracowanie, w którym zaznacza, że "minione sześć miesięcy to najbardziej burzliwy okres w historii międzynarodowego rynku węgla w ostatnich kilku dekadach. Niewątpliwe najtrudniejsza jest sytuacja energetyczna w Europie". Na sytuacji korzystają natomiast kraje z rynków Azji-Pacyfiku.
Zobacz więcej na temat:  węgiel energia prąd kryzys ceny paliw pieniądze ŚWIAT Europa

Parlament Europejski oczekuje od KE propozycji reform rynku energii. "Obywatele chcą zdecydowanych działań"

Parlament Europejski oczekuje od Komisji Europejskiej zwykłych propozycji legislacyjnych, dotyczących reform strukturalnych rynku energii elektrycznej - oświadczyła przewodnicząca PE Roberta Metsola. W Brukseli odbyło się spotkanie Konferencji Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, w obecności przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli Von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Parlament Europejski Komisja Europejska energetyka energia elektryczna kryzys

WYWIAD "Należy wprowadzić sztywną cenę uprawnień do emisji CO2". Minister Moskwa o rozwiązaniach na kryzys

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w wywiadzie dla PAP, że "w dobie obecnego kryzysu energetycznego, niezbędna jest reforma systemu ETS, wprowadzenie stałych cen uprawnień do emisji na minimum dwa lata, bądź tymczasowe zawieszenie obowiązku ich rozliczeń".
Zobacz więcej na temat:  emisja co2 kryzys Anna Moskwa energia prąd Unia Europejska POLSKA polityka energetyka GOSPODARKA

KARPACZ 2022 Wzrost stóp procentowych. Horała: mamy nadzieję, że uda się zdusić inflację

- Zakończenie wojny na Ukrainie zwycięstwem Ukrainy od razu rozwiązałoby te problemy w znaczącej, znaczącej mierze - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, odnosząc się do wzrostu stóp procentowych, które ma na celu zahamowanie inflacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Horała Adrian Klarenbach POLSKA GOSPODARKA stopy procentowe inflacja kryzys wojna na Ukrainie wojna 2022

Napięcia w Iraku. Ekspert: jasny przekaz, że część szyitów chce uniezależnienia od Iranu

- To jest pewnego rodzaju kontynuacja różnych napięć trwających w sumie od jesieni minionego roku, kiedy Muktada as-Sadr, jeden z większych liderów szyickich, wygrał wybory, jednak nie ma żadnego rozwiązania konsensusowego w sprawie zawiązania rządu i sprawowania władzy - przyznał w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bliskowschodnich Paweł Rakowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Bliski Wschód Irak Bagdad zamieszki polityka kryzys

Chiny chcą "pokojowego zjednoczenia". Stanowcza odpowiedź Tajwanu

- Republika Chińska, Tajwan, to suwerenne państwo. Jedynie demokratycznie wybrany tajwański rząd może na arenie międzynarodowej reprezentować tajwańskie społeczeństwo. Rząd Komunistycznej Partii Chin ani przez jeden dzień w swojej historii nie rządził Tajwanem i oczywiste jest, że nie ma prawa reprezentować Tajwanu i nie jest jego suwerenem - stwierdziła rzecznik tajwańskiego MSZ Joanne Ou.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajwan Chiny USA kryzys wojsko

Dlaczego Herbert Diess nie jest już dyrektorem generalnym Volksvagena?

Agencja AFP podała, że austriacki biznesmen musiał pożegnać się z funkcją dyrektora generalnego grupy VAG, ponieważ spierał się z zarządem w sprawie innowacji związanych z elektromobilnością. Według Bloomberga sprawa wyglądała nieco inaczej. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 volkswagen Niemcy dyrektor zarządzanie zwolnienia zwolnienie elektromobilność finanse kryzys

UE przyjęła rozporządzenie dot. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz ziemny. Jest stanowisko rządu

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent. Daje ono możliwość ogłoszenia unijnego stanu alarmowego, w którym zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stawałoby się obowiązkowe. W wypracowaniu porozumienia państw Unii w tej sprawie brała udział również Polska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska gaz kryzys GOSPODARKA

Najbogatsza kobieta Azji straciła w ciągu roku ponad 12 mld dolarów. Wszystko przez kryzys na rynku nieruchomości

Yang Huiyan, która w wieku 25 lat została najbogatszą kobietą Azji, straciła ponad połowę swojej fortuny, której wartość rok temu wyceniano na niespełna 24 mld dolarów. Stało się to w ostatnim roku, a powodem był kryzys na chińskim rynku nieruchomości - podał w czwartek dziennik "Guardian".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Chiny kryzys pkb nieruchomości długi Azja

Dr Wasilewski o zbombardowaniu portu w Odessie: tradycyjna technika Rosjan

- Bombardowania dokonano dlatego, że jest to tradycyjna technika negocjacyjna Rosji. Kiedy Rosja z kimś podpisuje porozumienie, potem żąda więcej i eskaluje - tak argumentuje w programie Gość PR 24, zbombardowanie przez Rosję Portu w Odessie dzień po zawarciu porozumienia o odblokowaniu portów Dr Karol Wasilewski, ekspert ds. tureckich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 kryzys Turcja Iran

"Wybieramy pewność w niepewnych czasach". Belgia stawia na elektrownie jądrowe do 2035 roku

Belgia przedłuży działanie elektrowni jądrowych do 2035 roku. Powodem jest rosyjska napaść na Ukrainę i ryzyko kryzysu energetycznego. Chodzi o bloki jądrowe Doel 4 i Tihange 3 (czyt. tijąnż), najmłodsze w Belgii - przekazała korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela energia elektryczna energia atomowa energetyka kryzys bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Beata Płomecka