Polskie Radio
Section05
kryzys

Marszałek Sejmu o pomocy Polaków dla uchodźców z Ukrainy: pokazali wielkie serce

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z mieszkańcami Jarosławia na Podkarpaciu. Podczas wystąpienia mówiła między innymi o programach socjalnych, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. Poruszyła również kwestie pandemii COVID-19, a także rosyjskiej pełnowymiarowej wojny na Ukrainie. - Nigdzie na świecie nikt w ten sposób uciekającym przed wojną nie pomagał - stwierdziła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA podkarpackie Elżbieta Witek społeczeństwo wojna na Ukrainie inflacja GOSPODARKA kryzys kryzys w Unii Europejskiej sankcje sankcje Unii Europejskiej Prawo i Sprawiedliwość polityka

Rosja blokuje ukraińskie porty. Na szczycie NATO o pomocy w eksporcie zboża

Rosyjska blokada ukraińskich portów, która uniemożliwia eksport milionów ton zboża będzie jednym z tematów rozpoczynającego się jutro szczytu NATO w Madrycie. Zapowiedział to sekretarz generalny NATO. - Jest to istotna sprawa dla NATO, bo niektórzy z sojuszników są zaangażowani w różne wysiłki na rzecz znalezienia rozwiązania - mówił Jens Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO Madryt Rosja Ukraina żywność Morze Czarne szczyt NATO Jens Stoltenberg kryzys szczyt NATO 2022

Premier Morawiecki o bezpieczeństwie energetycznym: Polska zapełniła swoje magazyny gazu w ponad 95 proc.

- To dużo wyższy wskaźnik niż w całej Unii Europejskiej, zadziałaliśmy prewencyjnie wcześniej i pompowaliśmy gaz do naszych magazynów, by przygotować się na kryzys tej zimy - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Unia Europejska Rada Europejska energetyka kryzys gaz gaz ziemny Mateusz Morawiecki GOSPODARKA

Kongres 590. Jacek Sasin: przedsiębiorstwa powinny wykazać się wrażliwością społeczną

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że czas rosnących cen paliwa, energii i oprocentowania kredytów to nie jest właściwy moment na maksymalizację zysków firm. Wicepremier mówił o tym podczas Kongresu 590, który został zorganizowany w podwarszawskim Nadarzynie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Aktywów Państwowych Jacek Sasin społeczeństwo Kongres 590 COVID-19 pandemia kryzys GOSPODARKA

Unijni ministrowie finansów zatwierdzili polski Krajowy Plan Odbudowy

Jest zgoda w Unii Europejskiej na polski Krajowy Plan Odbudowy - potwierdził unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni. Decyzję podjęli ministrowie finansów krajów członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wszystkie kraje były za z wyjątkiem Holandii, która wstrzymała się od głosu. - To bardzo dobra wiadomość - tak minister finansów Magdalena Rzeczkowska skomentowała przyjęcie polskiego KPO.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska kryzys pandemia koronawirus epidemia Krajowy Plan Odbudowy

Waldemar Buda: to Rosja jest winna obecnego zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda w trakcie konferencji WTO mówił o braku bezpieczeństwa żywnościowego z powodu ataku militarnego Rosji na Ukrainę. Według komunikatu resortu konferencja była poświęcona bezpieczeństwu żywnościowemu i wzmocnieniu roli Światowej Organizacji Handlu jako gwaranta międzynarodowego systemu handlu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie Waldemar Buda jedzenie kryzys Genewa

"Szok pandemiczny, szok wojenny". PIE: jedynie dla 5 proc. firm przejście przez kryzys oznaczało wzmocnienie

Na spadki wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień firm w większym stopniu niż wojna w Ukrainie wpłynęły lockdowny - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Istotne utrudnienia były też spowodowane rosnącymi cenami energii oraz niedostępnością produktów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma przedsiębiorca mikroprzedsiębiorstwo kryzys COVID-19 wojna 2022 sprzedaż

Andrzej Duda uda się do Egiptu. Głównym tematem wizyty będzie kryzys żywnościowy

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zapowiedział, że kryzys żywnościowy będzie głównym tematem rozmów w Kairze prezydenta Andrzeja Dudy z władzami Egiptu. Podczas rozpoczynającej się w niedzielę trzydniowej wizyty omówiona ma być także kwestia ewentualnych dostaw gazu z Egiptu.
Zobacz więcej na temat:  żywność jedzenie Egipt kryzys wojna na Ukrainie Andrzej Duda ŚWIAT Afryka infografika

Konferencja darczyńców dla Ukrainy. Piotr Müller: umożliwi dyskusję ws. dalszego wsparcia

Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdaleny Andersson w czwartek (05.04) na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się międzynarodowa konferencja darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Unia Europejska kryzys pomoc Ursula von der Leyen Paweł Jabłoński Piotr Müller