Polskie Radio
Section05
książki

"Najlepiej zacząć od jak najwcześniejszych lat". Anna Pactwa o zachęcaniu dzieci do lektury

- Miłością do książek można zarazić dzieci, dobierając takie książki, które podążają za tym, co dziecko interesuje, wybór wydawnictw jest ogromny. Ważne jest także, by nie zachęcać dziecka na siłę, ale by książka kojarzyła się mu z czymś, co jest przyjemne - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Pactwa, polonistka, psycholog, właścicielka wydawnictwa książkowego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek dzieci książki dla dzieci książki

"Książka o końcu świata". Gociek i Orbitowski o powieści "Mam przeczucie" Łukasza Krukowskiego

- To książka o potworze, człowieku, który jest straszny właśnie dlatego, że się boi. A jest się czego bać. Gdzieś tam jesteśmy tymi ssakami z jaskini, które boją się ciemności, węża, pająka, nagłej zmiany światła [...], ale też jesteśmy trapieni wielkimi lękami. Te lęki gdzieś się spotykają w książce Łukasza Krukowskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Orbitowskim omawiał nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

"Los(t)", czyli zagubieni w wirze wojny. O nowej książce Marcina Zawadki

Zawierucha wojenna może sprawić, że połączeni więzami krwi ludzie staną po różnych stronach barykady. Taki los spotkał bohaterów książki "Los(t)" Marcina Zawadki. Ilustrowana obrazami autorstwa Grzegorza Drozda wielowątkowa powieść prezentuje fikcyjną historię trzech braci, którzy szukają swojego miejsca w wirze wojny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler książki literatura literatura polska

Nowy "Radiobook": "Echa leśne" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Skoro Stefan Żeromski, czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla, był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, to nic dziwnego, że po raz kolejny w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy do tekstu jego autorstwa. Tym razem prezentujemy nowelę "Echa leśne". To pierwszy z dwóch utworów Żeromskiego, opisujących losy rodziny Rozłuckich - kontynuację znajdziemy w powieści "Uroda życia".
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Stefan Żeromski

Dariusz Michalski o twórczości Ernesta Brylla

Ernest Bryll - poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata, tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor widowisk teatralnych, estradowych i telewizyjnych oraz piosenek. Związany także z filmem (krytyk, kierownik literacki zespołów filmowych). O twórczości Ernesta Brylla mówił w Polskim Radiu 24 redaktor Dariusz Michalski, pisarz, autor książki "Ten Bryll ma styl. Opowieść o Erneście Bryllu".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Brytyjczycy zmieniają treść książek słynnych autorów. "Inkluzywne" zmiany budzą coraz większy sprzeciw

Kolejne "inkluzywne" poprawki wprowadzane w książkach nieżyjących już autorów, których celem jest, by nie urażały wrażliwości współczesnego czytelnika, powodują coraz większe kontrowersje i spory, czy tego typu działania są uzasadnione, czy też są już cenzurą. Poprawiani są m.in. Roald Dahl, Ian Fleming, czy Agatha Christie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Europa poprawki książki

Narodziny totalitaryzmów z kobiecej perspektywy. "Amerykanka" Wojciecha Dutki

Powieść historyczna Wojciecha Dutki pt. "Amerykanka" ukazuje, jak rodzą się totalitaryzmy i do jakich rozmiarów może urosnąć w ludziach zło. Autor przedstawia istotne wydarzenia z lat 30. XX wieku i II wojny światowej z kobiecej, pozaeuropejskiej perspektywy. - Mam nadzieję, że ta książka wywoła dyskusję o II wojnie światowej i jej nieodkrytych aspektach - mówi Wojciech Dutka.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk USA II wojna światowa Adolf Hitler literatura książki

Gociek o Kenzaburō Ōe: nie stosuje taryfy ulgowej dla swoich bohaterów, równej bezlitosny jest dla nas

- Mamy książki napisane bardzo zawiłym językiem, takie, które zatracają się w skomplikowanych metaforach, ale mamy też takie książki, które są trudne, dlatego że są bardzo bezlitosne. Tak jest z twórczością Kenzaburō Ōe. To niesłychanie emocjonalnie wyczerpująca lektura, japoński noblista nie stosuje taryfy ulgowej dla swoich bohaterów i równej bezlitosny jest dla nas, obserwujących ich zmagania - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Adamskim dyskutował o najważniejszych wydarzeniach literackich.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Ocenzurowano klasyczne powieści Agaty Christie. Powodem poprawność polityczna

Jak poinformowała stacja CNN, klasyczne powieści kryminalne Agathy Christie przeredagowano w celu usunięcia potencjalnie obraźliwych sformułowań językowych. Dzieła "królowej kryminału" poddano przekształceniom w celu usunięcia rasistowskich odniesień oraz innych sformułowań, które współcześni odbiorcy mogą uważać za nie do przyjęcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Agatha Christie Europa Wielka Brytania książki