Polskie Radio
Section05
kultura hp

Zamek w Lublińcu – forteca, która stanowi zagadkę dla historyków

Był budowlą obronną i wygodnym pałacem. Pełnił funkcję szpitala, trawił go pożar, bywał niezamieszkały i opuszczony. Dawny zamek piastowski w Lublińcu przechodził różne koleje losu i wciąż stanowi zagadkę dla historyków – choć powstał w XIV wieku, znane są tylko jego wizerunki stworzone 400 lat później.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Marek Gaworski zamek zabytki zamek w Lublińcu Lubliniec

Literacka Nagroda Nobla dla Jona Fossego. "To zaskoczenie"

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 122 lat. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie udało się wyłonić laureata. W tym roku przyznano ją norweskiemu pisarzowi Jonowi Fossemu. – To jest zaskoczenie. (...) To pisarz młodego pokolenia jak na Nobla – przyznaje bloger literacki Adam Szaja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski nagroda Nobla Nagroda Nobla 2023 Nobel Nobel 2023 literatura Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse z Literacką Nagrodą Nobla Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla Alfred Nobel

Drugi sezon serialu "Loki". Marvel wraca na odpowiednie tory?

Premiera drugiego sezonu serialu "Loki" zbliża się wielkimi krokami, na co fani Marvela czekają z niecierpliwością. Historia rozgrywa się po wydarzeniach z szokującego finału pierwszej części serii, a w produkcji zobaczymy nowe, jak i znane już twarze. – Szykuje nam się bardzo fajne widowisko – ocenia dziennikarz filmowy Dawid Muszyński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski Dawid Muszyński Marvel serial loki serial Loki

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Jacek Frentzel literatura poezja wystawa Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz

"Spóźnione pożegnanie", czyli Adam Dzierżek tworzy kryminał na własnych zasadach

Do pisania zainspirowali go klasycy czarnego kryminału: Raymond Chandler i Dashiell Hammett. Na ten rok planuje trzy książki, jednak jak sam zaznacza, to zależy od kilku czynników. Z Adamem Dzierżkiem rozmawiamy m.in. o źródłach inspiracji oraz jego ostatniej powieści zatytułowanej "Spóźnione pożegnanie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler literatura książki kryminał KULTURA Adam Dzierżek

"Maskarada" w Rzeszowie. Festiwal dla każdego ze strachem w tle

Po raz trzynasty w Rzeszowie odbędzie się Festiwal Teatrów Ożywionej Formy "Maskarada". Hasło tegorocznej odsłony imprezy, którą organizuje rzeszowski Teatr Maska, brzmi "oSWÓJ lęk". – Będziemy się poruszać wokół tematyki strachu i lęków – zapowiada Przemysław Jaszczak, dyrektor artystyczny festiwalu i Teatru Maska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Rzeszów spektakl spektakle dla dzieci

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Mistrzowska Piątka i inne niespodzianki

Zanim rozpocznie się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, możemy zapowiedzieć kolejne niespodzianki programowe przygotowane w tym roku przez organizatorów. Poza stałymi sekcjami konkursowymi pojawią się też nowe filmowe cykle. O nich właśnie z Joanną Łapińską, nową dyrektorką artystyczną festiwalu, rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Ryszard Jaźwiński kino film polski FPFF w Gdyni festiwal filmowy w Gdyni

"Chłopi" na ekranie i Barbakanie. Powieść Reymonta w nowej odsłonie

Nowa, animowano-malarska ekranizacja "Chłopów" Władysława Reymonta miała swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Według doniesień publiczność z zainteresowaniem przyjęła film opowiadający o Polsce sprzed ponad 120 lat. Wraz z premierą filmu pojawiła się na warszawskim Barbakanie wystawa "Chłopi w Archiwum", gdzie kadry z filmu zestawiono ze zbiorami Archiwum Państwowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Michał Żołądkowski chłopi wystawa Władysław Reymont film polski kino

Monumentalne dzieło Alesia Puszkina wystawiane w Warszawie. Dyrektor CSW przypomina historię obrazu

W Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta. - To obraz powstający od ponad 20 lat, tylko w dniach kolejnych rocznic ogłoszenia białoruskiej niezależności - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska malarstwo

PR24 Fizyka spotyka filozofię. Yolik Nal o swoim "Multiversum" w CSW Zamek Ujazdowski

- Wystawa jest zainspirowana teorią multiversum i teorią autosymulacji rzeczywistości z fizyki kwantowej, ale to nie jest wystawa o fizyce; ta wystawa jest trochę filozoficzna - mówiła w Polskim Radiu 24 artystka Yolik Nal, autorka "Multiversum" prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w ramach cyklu "Project Room". Dyrektor tej instytucji Marek Skierski mówił też, czym jest ten cykl dla młodych twórców.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA rzeźba malarstwo Centrum Sztuki Współczesnej

"Herbert. Rekonstrukcja poety". Artystyczne widowisko w rocznicę śmierci twórcy Pana Cogito

Biuro "Niepodległa" zaprasza na niezwykły koncert "Herbert. Rekonstrukcja poety". Widowisko upamiętni twórcę Pana Cogito, Zbigniewa Herberta, w 25. rocznicę jego śmierci. Jak zapowiadają organizatorzy wydarzenia, oprócz muzycznych interpretacji utworów poety na scenie zobaczymy także m.in. felietony przypominające życiorys Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Zbigniew Herbert KULTURA

Wizjoner, pasjonat, ojciec op-artu. O wystawie dzieł Victora Vasarely'ego

Victor Vasarely to artysta, który swoimi dokonaniami wyprzedził epokę, odkrywając fascynujące związki między sztuką a nauką. Jego iluzjonistyczne prace pokochały ikony muzyki i mody, takie jak Dawid Bowie czy Yves Saint Laurent. Do 5 sierpnia kolekcję prac Vasarely’ego można oglądać na wystawie "Victor Vasarely. Nieskończona geometria" w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa Warszawa malarstwo Tomasz Miara KULTURA