Polskie Radio
Section05

KULTURA

Henryk Sienkiewicz – głos w sprawie polaryzacji polskiego narodu

"Wiry" to zapomniana powieść Henryka Sienkiewicza. Została napisana jako odpowiedź na rewolucję 1905 roku. - Powieść ta nabiera znaczeń w sytuacji kryzysu, czy wręcz konfliktu, z którym mamy do czynienia w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił w Dwójce prof. Tomasz Sobieraj, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz literatura literatura polska rewolucja 1905 Jolanta Sztachelska Tomasz Sobieraj Dorota Sokołowska Dwójka Zobacz także KSIĄŻKA

Jacek Dehnel o tygodniku "Tajny Detektyw": sensacyjne czasopismo dla bogatszej klienteli

Pisarz Jacek Dehnel w swojej najnowszej książce pt. "Tajna Warszawa. Historie zbrodni, kradzieży i oszustw w międzywojennej stolicy opisane w tygodniku Tajny Detektyw" spaceruje po Warszawie lat 30. śladami zbrodniarzy, zapuszczając się w mroczne zaułki, które były świadkami mrocznych wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA historia Polski Warszawa Dwudziestolecie międzywojenne przestępczość Jacek Dehnel Michał Nogaś Trójka Zobacz także

Z Włoch do Polski. Postać Casanovy i wieloletnie relacje między narodami

Władze Wenecji poświęciły rok 2025 Giacomo Casanovie - awanturnikowi, podróżnikowi i literatowi. Wszystko to z okazji 300. rocznicy jego urodzin. Casanova patronuje także trwającemu w Wenecji karnawałowi, a świętujący Włosi podkreślają jego związki z Polską. To właśnie jego postać stała się pretekstem do rozmowy o relacjach między naszymi krajami. 
Zobacz więcej na temat:  Wenecja Jakub Jamrozek Dwójka Włochy Casanova Zobacz także

Nie żyje Katarzyna Herbert. "Była bezinteresownie oddana polskiej literaturze"

- Katarzynę Herbert przede wszystkim cechował nieskazitelny gust literacki, wielka bezinteresowność i nieprawdopodobna wiedza - wspominał w Dwójce zmarłą tłumaczkę i wdowę po Zbigniewie Herbercie Mikołaj Nowak-Rogoziński, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Z. Herberta.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Herbert Zbigniew Herbert literatura Monika Zając Dwójka odeszli 2025 Piotr Kłoczowski Zobacz także

Pogrom alfonsów uchwycony na zdjęciu

Dziś w naszym fotograficznym cyklu cofamy się 120 lat w przeszłość, do roku, w którym rosyjskie imperium ogarnęła rewolucja. Na ziemiach polskich też się wówczas dużo działo. Maj roku 1905 w historii Warszawy zapisał się m.in. Z powodu zdarzeń, które nazwano pogromem alfonsów. Na historyczno-fotograficzną opowieść zaprasza Michał Matus.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski fotografia zdjęcie Trójka Michał Matus Zobacz także aktywność fizyczna zima

Andrzej Pągowski: miałem w życiu szczęście, wskoczyłem do odpowiedniego pociągu

- Po latach do mnie dociera, że całe kino moralnego niepokoju to moje prace. Pierwszy kosmonauta - to moja praca. Wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej - to moja praca. Pierwsze prace komputerowe - to moja praca. Zmiana czołówki "Dziennika" na "Wiadomości" w telewizji - to moja praca. Ja tych kamieni milowych miałem bardzo dużo - powiedział w audycji "Spotkanie z..." Andrzej Pągowski. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Andrzej Pągowski plakat SZTUKA

Jan Parandowski - nieznane życie "piewcy Hellady"

W tym roku mija 130. rocznica urodzin Jana Parandowskiego – nieocenionego znawcy kultury antycznej, eseisty i pisarza. – On nie tylko głośno oświadczał, że jest Europejczykiem, ale i zachowywał się jak Europejczyk. Nie uznawał granic, twierdził, że granica wytyczona przez ludzi nie jest przeszkodą, żeby ją przekraczać, i każdy kulturalny człowiek powinien to robić – mówiła w Dwójce biografka prof. Grażyna Pawlak.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dorota Gacek Jan Parandowski kultura antyczna Aurelia Wyleżyńska PEN Club Dwójka Zobacz także

Arkadiusz Krupa: obój to taka kapryśna primadonna

Arkadiusz Krupa jest solistą, kameralistą i znakomitym muzykiem orkiestrowym. Od wielu lat jest także pierwszym oboistą Sinfonii Varsovii i kierownikiem grupy instrumentów dętych. - Obój jest kapryśny i potrafi dokuczyć w czasie gry - mówił w Dwójce, opowiadając o kulisach gry na tym niezwykłym instrumencie.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Krupa Dwójka muzyka klasyczna Klaudia Baranowska obój instrumenty instrumenty dęte instrument instrumentaliści MUZYKA Zobacz także

Od wielkiej kariery aktorskiej do mistrzyni zen. Wspomnienie Małgorzaty Braunek

Małgorzatę Braunek znają wszyscy miłośnicy kina. W pamięci widzów zapisała się przede wszystkim jako Oleńka Billewiczówna z "Potopu" oraz Izabella Łęcka z "Lalki". U szczytu sławy postanowiła zrezygnować z aktorstwa i poświęcić się buddyzmowi. - Dokonywała wielu odważnych decyzji. Fascynujące, jak ta, wydawałoby się, krucha blondynka, potrafiła postawić wszystko na jedną kartę i wygrać - mówiła biografka Joanna Podsadecka.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Braunek aktor aktorka Dwójka Katarzyna Sanocka Artur Zaborski Andrzej Wajda Andrzej Żuławski Zobacz także Łukasz Maciejewski Jacek Borcuch Jerzy Schejbal FILM film polski kino

"Soft power" w międzywojennej Polsce. Jak II RP starała się promować za granicą?

Dziś używamy terminu "soft power", który oznacza wpływ na politykę zagraniczną poprzez kulturę, naukę i sport. Przed wojną tego terminu nie znano, ale starano się robić dokładnie to samo. O tym, jak II RP starała się być widzianą za granicą opowiadaliśmy w "Odrodzonej-nieznanej" z ekspertami: Adamem Podlewskim i Markiem Telerem.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Grzegorz Kalinowski historia Polski