Polskie Radio
Section05

literatura

"Halandża". Węgierscy pisarze moderniści

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazał się ostatnio niezwykle interesujący, kilkusetstronicowy tom węgierskich opowiadań, w wyborze i przekładzie Elżbiety Cygielskiej, Anny Góreckiej oraz Julii Wolin. Obejmuje on twórczość poetów modernistów, związanych w latach 1908-1941 z czasopismem "Nyugat" (Zachód). Fragmenty antologii w cyklu "To się czyta" od poniedziałku (5.12) prezentował Waldemar Barwiński.
Zobacz więcej na temat:  Węgry

"Tylko dla orłów" - czołowy film gatunku kina szpiegowskiego

54 lata temu, 4 grudnia 1968 roku, miała miejsce premiera filmu "Tylko dla orłów" w reżyserii Briana G. Huttona. Była to jednak tylko zapowiedź wielkiej iście królewskiej premiery, która odbyła się w kinie Empire Empire, przy Leicester Square, 22 stycznia 1969 roku. Na premierze obecna była członkini brytyjskiej rodziny królewskiej Księżniczka Aleksandra, oficjalnie pierwsza kuzynka królowej Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  kino Clint Eastwood Wielka Brytania

Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i goście specjalni z Ukrainy

W stolicy Dolnego Śląska, w Hali Stulecia, rozpoczyna się 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku podczas czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą pisarze z Ukrainy, z kolei pierwszego dnia targów poznamy tegorocznych laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry oraz Dobre Strony.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław targi książki Trójka Michał Żołądkowski Barbara Marcinik KULTURA

"Panierki" - w świecie nieistniejącej już gastronomii

Niezwykle szczere wspomnienia młodego, niedojrzałego mężczyzny, który wchodzi w dorosłe życie i obserwuje zdegenerowany, pełen przemocy świat. Akcja powieści "Panierki" rozgrywa się w czasie transformacji ustrojowej w ekskluzywnej restauracji nieistniejącego dziś hotelu. Jej autor – Rafał Targosz, znany szef kuchni – był gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę".
Zobacz więcej na temat:  PRL jedzenie Łukasz Modelski

Antologia polskiej muzyki elektronicznej

„W Antologii zajęliśmy się obszernym zbiorem, który można – za Jerzym Kordowiczem – nazwać el-muzyką, a także twórczością wyrosłą z jazzu, rocka, popu i tworzoną (bądź współtworzoną) na instrumentach elektronicznych w ciągu dwóch dekad lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych” – czytamy we wstępie książki. "Antologia polskiej muzyki elektronicznej” została wydana w 2017 przez Narodowe Centrum Kultury. Do dziś pozostaje jedyną książką podsumowującej ten okres w polskiej elektronice. Gościem podcastu jest redaktor publikacji – Marek Horodniczy. Posłuchajcie o twórcach oryginalnych w skali światowej, rozchwytywanych syntezatorach z epoki i przestrzeniach muzyki podbijanych w tamtym czasie przez te instrumenty. Na rozmowę zaprasza Martyna Matwiejuk.
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna książki

Magda Mikołajczuk o książce Aleksandry Kurzak i Marzeny Rogalskiej "Dobrissimo! Opera od kuchni"

O książce "Dobrissimo! Opera od kuchni", w której Aleksandra Kurzak, jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek, odnosząca wielkie sukcesy na światowych scenach, opowiada dziennikarce Marzenie Rogalskiej o śpiewie, rodzinie, miłości, jedzeniu i podróżach. Historie o konkretnych operach, przedstawieniach i związanych z nimi anegdotach przeplatają się z przepisami kulinarnymi i zdjęciami z kuchni i ze sceny.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki Aleksandra Kurzak