Polskie Radio
Section05

literatura

PR24 Rzecz o Alfredzie Jesionowskim. Prof. Płaszczewska: jego nieobecność to strata dla literatury polskiej

- Konieczność życiowa stała się dla Alfreda Jesionowskiego narzędziem rozwoju duchowego i zaangażowania społecznego oraz doprowadziła do wielu serdecznych przyjaźni - jak z Gustawem Morcinkiem, czy ciekawych znajomości z literatami śląskimi, jak Emil Zegadłowicz - mówiła w Polskim Radiu 24 o swoim dziadku prof. Olga Płaszczewska. - Nieobecność tego twórcy to wielka strata dla literatury polskiej - stwierdziła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Agata Tuszyńska: w radiu zrozumiałam, czym jest montowanie rzeczywistości

- Za każdym razem, gdy wchodzę do gmachu Polskiego Radia, przypominam sobie, jak jako mała dziewczynka siadywałam pod stołem montażowym, a mój ojciec poprawiał swoje wywiady. Wtedy zrozumiałam, na czym polega montowanie rzeczywistości, na czym polega sztuka czynienia lepszych materiałów z nieco gorszych - mówiła w Dwójce dr Agata Tuszyńska, biografka, reporterka i poetka, a prywatnie córka legendarnego dziennikarza sportowego i radiowca Bogdana Tuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Agata Tuszyńska Bogdan Tuszyński poezja biografia Dwójka KULTURA Robert Mazurek

Prof. Troszyński o dziełach Słowackiego: drukujemy wszystko

- Niezależnie od tego, że w XXI wieku udało się już odnaleźć parę rękopisów, to wiemy też, że bardzo dużo zaginęło i cały czas czekamy na nowe odkrycia. W związku z tym będą to wszystkie dzieła, ale tylko na określony moment - mówił w Dwójce prof. Marek Troszyński, redaktor naukowy nowego wydania "Dzieł zebranych" Juliusza Słowackiego. 
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki Rok Romantyzmu Polskiego Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA

Mundial - wielka pokusa nie tylko dla biznesu

- Pierwszy to znakomicie wyczuł Benito Mussolini już w 1934 roku. On przecież nie interesował się futbolem, podobnie jak inni późniejsi przedstawiciele reżimów czy w Argentynie Jorge Videla, czy w Rosji Władimir Putin. To nie byli wielcy kibice futbolu, natomiast postanowili przekuć piłkarskie widowisko w propagandowy wiec - mówił w Dwójce Krzysztof Kawa, współautor książki "Operacja mundial. Futbol, korupcja, polityka. 1930-2026".
Zobacz więcej na temat:  futbol fifa Michał Nowak mistrzostwa świata Dwójka KULTURA

Piotr Gociek: "Na Zachodzie bez zmian" nie zestarzała się

- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA I wojna światowa czytelnictwo Niemcy

Józef Mackiewicz - wileńskie adresy

- W okresie międzywojennym w Wilnie życie miało się gdzie toczyć, nie brakowało lokali gastronomicznych i kawiarni. Spotykali się tam dziennikarze i publicyści, wymieniali się ideami, dyskutowali. Z perspektywy wileńskiej Józef Mackiewicz próbował pokazywać jak należy łączyć, a nie dzielić - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Kasner, lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Wilno Dwójka Dorota Gacek