Polskie Radio
Section05
Maciej Gdula

PR24 Reparacje wojenne od Niemiec. Rzymkowski: ta sprawa zyskała na świecie ważnych sojuszników

- Reparacje w ostatnich dniach zyskały ważnych sojuszników. Po raz pierwszy słyszymy bardzo zdecydowany głos kongresmenów amerykańskich, którzy mówią o konieczności dziejowej sprawiedliwości: aby Niemcy w końcu zapłaciły państwu, które było pierwszą ofiarą dwóch totalitaryzmów - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Gośćmi audycji byli także: Jacek Ozdoba, Czesław Mroczek, Maciej Gdula i Zbigniew Girzyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka reparacje wojenne Niemcy Tomasz Rzymkowski Jacek Ozdoba Maciej Gdula Czesław Mroczek Zbigniew Girzyński Małgorzata Raczyńska-Weinsberg II wojna światowa

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Gdula: Lewica nie zasiądzie w jej ławach

Poseł Lewicy Maciej Gdula poinformował, że jego ugrupowanie nie będzie brało udziału w pracach komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. - Ta komisja miałaby za mało czasu. Nie miałaby szans zbadać pełnego wachlarza wpływów i przepytać wszystkich postaci - mówił w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Gdula lewica Krzysztof Świątek

PR24 "Wykorzystanie do walki politycznej". Wiceminister sprawiedliwości o postawie opozycji ws. pani Joanny

- Opozycja próbuje rozpalić w Polsce wojnę ideologiczną - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski komentując działania polityków opozycji w związku z historią pani Joanny z Krakowa. - Przede wszystkim mamy do czynienia z ohydnym wykorzystywaniem osoby z realnymi problemami do celów politycznych - podkreślał. Sprawę komentowali też  poseł Lewicy Maciej Gdula, wiceminister edukacji i nauki i poseł PiS Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko i deputowany PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Maciej Gdula Tomasz Rzymkowski Jarosław Sachajko Marek Sawicki

Imigranckie zamieszki we Francji. Cieplucha: ich konsekwencją będzie radykalizacja nastrojów rdzennych mieszkańców

– Jednym z negatywnych efektów tego, co dzieje się dziś na ulicach Paryża będzie dalsza radykalizacja nastrojów antyimigranckich wśród rdzennych Francuzów – powiedział w "Śniadaniu w Trójce" wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. O zamieszkach we Francji dyskutowali w Programie 3 Polskiego Radia również prof. Andrzej Zybertowicz oraz posłowie Maciej Gdula, Marek Sawicki, Arkadiusz Myrcha i Bartosz Kownacki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Beata Michniewicz ŚWIAT Europa Francja zamieszki migracja Andrzej Zybertowicz Arkadiusz Myrcha Bartosz Kownacki Marek Sawicki Maciej Gdula

Poseł Lewicy krytykuje Macieja Gdulę. "Powinien przeprosić za swoje słowa"

- Jako poseł z Podlasia Paweł Krutul jestem w stanie przeprosić. Te słowa nigdy nie powinny paść. Maciej Gdula też powinien to zrobić - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Paweł Krutul. Skomentował w ten sposób słowa swojego partyjnego kolegi, który napisał: "Można powiedzieć, że Polska była ofiarą [zagłady - red.] tylko metaforycznie, np. w tym sensie, że straciła swoją wieloetniczność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maciej Gdula POLSKA II wojna światowa Żydzi Holokaust

Po Engelking przyszedł czas na Gdulę. Poseł Lewicy zakłamuje prawdę o Zagładzie

"Polska była ofiarą Zagłady. To wygodna półprawda. [...] Można powiedzieć, że Polska była ofiarą tylko metaforycznie np. tym sensie, że straciła swoją wieloetniczność" - ocenił na Twitterze Maciej Gdula. Na słowa posła Lewicy szybko zareagował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Będziemy to zwalczać" - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Gdula Paweł Jabłoński II wojna światowa

Jarosław Sellin: problem z ukraińskim zbożem zostanie rozwiązany do żniw

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapewnił w Programie 3 Polskiego Radia, że problem ze zbożem zostanie rozwiązany do żniw. W poniedziałek minister rolnictwa ma podpisać porozumienie w tej sprawie z ukraińskim odpowiednikiem. Gośćmi Beaty Michniewicz byli także: Władysław Teofil Bartoszewski (Koalicja Polska), Włodzimierz Tomaszewski (Partia Republikańska), Andrzej Dera (Kancelaria Prezydenta), Maciej Gdula (Nowa Lewica) i Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz polityka zboże rolnictwo rolnicy Ukraina Władysław Teofil Bartoszewski Andrzej Dera Maciej Gdula Andrzej Halicki Jarosław Sellin

Rozbita rosyjska siatka szpiegów. Gdula: rozsądek nakazuje jak największą mobilizację służb

- Z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, trzeba założyć najgorsze scenariusze. Jeśli ktoś buduje siatkę, która zbiera informacje dotyczące poruszania się pociągów, transportu uzbrojenia, to prawdopodobne jest, że przygotowywane są bardziej ofensywne działania naszych wrogów, działania dywersyjne - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Gdula, poseł Nowej Lewicy, członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Maciej Gdula lewica Trójka Nowa Lewica Magdalena Drohomirecka szpieg szpiegostwo Rosja Ukraina serwis wschodni służby i bezpieczeństwo

Afera śmieciowa w stołecznym ratuszu. Woś: informacje o nieprawidłowościach spływały do służb co najmniej od roku

– Sprawa gospodarki odpadami w Warszawie, to nie jest sprawa z zeszłego tygodnia, tylko sprawa zawiadomień o nieprawidłowościach i informacji, które spływały do służb i prokuratury co najmniej od roku, a może i wcześniej – skomentował w "Śniadaniu w Trójce" Michał Woś (Solidarna Polska). Gośćmi audycji byli także: Radosław Fogiel (PiS), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska) i prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta RP). 
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz POLSKA polityka samorząd Trójka Maciej Gdula Radosław Fogiel Marcin Kierwiński Marek Sawicki Michał Woś Andrzej Zybertowicz

"Nie możemy przejść nad wojną do porządku dziennego". Politycy wskazali na elementy najbardziej potrzebne Ukrainie

Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli Bartosz Cichocki (ambasador RP na Ukrainie), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Radosław Fogiel (przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych), Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), Paweł Kukiz (Kukiz’15), Andrij Sadowy (mer Lwowa). Politycy poruszyli m.in. temat pomocy dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc Boże Narodzenie Rosja konflikty międzynarodowe ŚWIAT Europa Trójka Beata Michniewicz Maciej Gdula Paweł Kukiz Paweł Kowal Radosław Fogiel Bartosz Cichocki

Maciej Gdula: niemiecka strategia cywilizowania Rosji nie przyniosła efektu

- Musimy zakładać jak najgorsze strategie z udziałem Rosji i cieszyć się, jeśli ewentualnie będzie inaczej. Rosja może być imperium, które cały czas stosuje przemoc wobec sąsiadów. Musimy być na to przygotowani, mieć zasoby, by sobie z tym poradzić, finansowe, strategiczne i militarne, oraz przygotować na to nasze społeczeństwa, co też nie jest łatwe - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Gdula (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Adrian Klarenbach Maciej Gdula

Polska polityka i jej zaplecze intelektualne. Czy czeka nas profesjonalizacja?

Wydaje się, że funkcjonujące w Polsce partie polityczne od dawna działają w oparciu o programy, strategie i są wspierane przez rzesze ekspertów. Prawda jest jednak taka, że bywa z tym bardzo różnie: dojrzałe demokracje siłą rzeczy wymuszają profesjonalizację polityki. Czy my, Polacy, jesteśmy u progu tego procesu?
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Bartosz Rydliński Maciej Gdula polityka