Polskie Radio
Section05

mieszkanie dla młodych

Ceny mieszkań wyhamują? Kluczem zmiany w programie #naStart"

Główną barierą rozwoju programów wspierających budownictwo mieszkaniowe, są rosnące ceny związane z apetytem deweloperów i popytem na programy z dopłatą od państwa kredytów mieszkaniowych. Dlatego deklaracja resortu rozwoju o wprowadzenie limitu ceny za metr kwadratowy mieszkań w programie #naStart" jest krokiem, na który czekali kredytobiorcy. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo mieszkania Ministerstwo Rozwoju i Technologii

"Rok 2024 może być rokiem budowy domów". To opinia ekspertów PKO BP

Eksperci banku PKO BP optymistycznie patrzą na tegoroczne perspektywy budownictwa mieszkaniowego. Zadecydują o tym takie czynniki jak: spadające ceny materiałów budowlanych, liberalizacja przepisów, które ułatwią inwestorom dostęp do nowych gruntów, wzrost zdolności kredytowej kredytobiorców oraz program Mieszkanie na start. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo kredyt mieszkaniowy PKO BP deweloper społeczeństwo

Eksperci: dalsze pobudzanie popytu na mieszkania tylko podwyższy ich cenę

Sztuczne pobudzanie rynku mieszkaniowego nie ma sensu. Przede wszystkim trzeba uwolnić grunty, bo nie mam gdzie budować. Na siłę też preferujemy własność co przeczy  nowoczesnej gospodarce i zabija mobilność młodych ludzi - mówił gość audycji "Rządów Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.  Drugi gość audycji prof. Mariusz Andrzejewski przypomniał, że Polacy własność preferują a wystarczy dać im promesy na tani kredyt.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie mieszkania na wynajem wojna na Ukrainie

Eksperci: "Mieszkanie na start" to lepszy program od "Bezpiecznego Kredytu 2 procent", ale też zwiększa ceny mieszkań

Program "Mieszkanie na start" jest lepszy bo zawiera limity dochodowe, różnicuje wysokość preferencyjnego kredytu oraz zakłada wsparcie dla samorządów i TBS-ów. Niestety nadal wspiera on popyt a nie podaż, co z pewnością kolejny raz przełoży się na wzrost cen mieszkań - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja budżet Polski kredyt mieszkaniowy budownictwo

W Polsce buduje się coraz więcej domów i mieszkań. Premier zapowiada utrzymanie trendu. "To dla nas priorytet"

- Chcę obiecać, że dla nas w trzeciej kadencji - jeśli będzie taka decyzja wyborców - priorytetowym zadaniem będzie to, aby rocznie oddawanych było do użytku więcej niż 230 tys. mieszkań. Zdaję sobie sprawę, że jest cały czas za mało mieszkań na rynku polskim - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie budownictwo inwestycje

Ceny nieruchomości 2023. „Na tę chwilę rynek mamy korzystny”

Ceny mieszkań mamy niższe w porównaniu do rynków europejskich, chociaż one bardzo mocno pną się do góry. Przykładowo, budowa domu w ciągu ostatnich pięciu lat zdrożała o 76 procent. Jeżeli ktoś zastanawia się nad powrotem to lepiej żeby to zrobił niebawem. Na tę chwilę rynek mamy korzystny – mówi Artur Krawiec, Polak z doświadczeniem emigracyjnym, właściciel agencji nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Mieszkanie Plus mieszkanie nieruchomości kredyt mieszkaniowy Małgorzata Frydrych

Eksperci: rząd słusznie broni interesów polskiego rolnictwa, podobnie robią wszystkie kraje UE

Gdy Polska zaczyna dbać o własne interesy, traktowana jest jak ktoś kto łamie reguły. Nie możemy bez końca, bez wsparcia UE ponosić kosztów pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy. Dlatego zakaz wwozu ukraińskiego zboża powinien być utrzymany – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z KIG i dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zboże wojna na Ukrainie Unia Europejska

Program "Przyjazne osiedle". Wiceminister rozwoju: kwota, którą szacujemy w pierwszym roku, to 5 mld zł

- Ułatwienia i dostępność dla mieszkańców. To są konkrety, z którymi do nich wychodzimy - mówiła w audycji "W samo południe" wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, odnosząc się do polityki mieszkaniowej rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk Henryk Szrubarz polityka kampania wyborcza budownictwo mieszkania nieruchomości rząd Prawo i Sprawiedliwość PiS Ministerstwo Rozwoju