Polskie Radio
Section05
NAUKA

TYLKO U NAS Płodność zależy od stanu zdrowia. Dlatego Polacy coraz częściej wybierają naprotechnologię

W audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Wanda Nowicka z Lewicy stwierdziła, że naprotechnologia nie jest metodą naukową. Podała też liczby, które jej zdaniem kwestionują skuteczność tej metody, a dają przewagę in vitro. Jak ma się to do statystyk z gabinetów ginekologicznych, gdzie naprotechnologia jest stosowana, i do wyników badań? Dlaczego ginekolodzy rezygnują z prowadzenia intratnych procedur in vitro na rzecz naprotechnologii? Czym jest ta metoda, która traktuje człowieka holistycznie, i jakie przynosi owoce?  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA dziecko Dziecko w drodze ciąża genetyka zdrowie niepłodność in vitro

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki układ słoneczny księżyc wynalazek wynalazcy

Claude Lévi-Strauss urodził się 115 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

All inclusive na Marsie. Dlaczego ludzie chcą latać w kosmos?

Branża związana z astronautyką rozwija się coraz szybciej. Badania prowadzi już nie tylko NASA, ale i sektor komercyjny. - Wkraczamy w nową erę eksploracji kosmosu - przekonuje Justyna Pelc z Innspace team. - Połączenie interesów różnych grup pozwoli lepiej zbadać zagadnienia związane z tym tematem i przyczyni się do realizacji jednego z największych marzeń ludzkości - zobaczenia Ziemi z góry. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA STYL ŻYCIA Weronika Puszkar kosmos astronautyka astronauta

Nowe związki aromatyczne dla nauki, przemysłu i medycyny. Czym są?

Prof. Marcin Stępień z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego został Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2023 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Naukowiec otrzymał tę nagrodę za zaprojektowanie i otrzymanie nowych związków aromatycznych o unikatowej strukturze i właściwościach. Czym są związki aromatyczne?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA chemia Marcin Stępień związki aromatyczne Fundacja na rzecz Nauki Polskiej