Polskie Radio
Section05

Niemcy

"Presja może przynieść powodzenie". Ekspert o wojennych roszczeniach wobec Niemiec

- Reparacje według mnie są sposobem na to, by ci, którzy doznali cierpień i ci, którzy je spowodowali, zakończyli wrogość i mogli pójść dalej - powiedział dr Luke Moffett z Queen's University Belfast, którego głównym obszarem badawczym są reparacje wojenne. Podkreślił też znaczenie presji dyplomatycznej i politycznej na Berlin i przywołał przykład, że takie naciski odniosły sukces, choć zaznaczył też że w sprawach II wojny światowej Niemcy boją się precedensu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT II wojna światowa reparacje wojenne

NASZ WYWIAD Roger Moorhouse: odwiecznym problemem polskiej historii jest to, że wymyka się zachodnim narracjom

Jak ocenia brytyjski historyk Roger Moorhouse, historia kampanii wrześniowej wciąż nie jest dobrze znana na Zachodzie. Autor książki "Polska 1939. Pierwsi przeciw Hitlerowi", podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że mimo iż Paryż i Londyn przystąpiły do wojny po ataku Niemiec na nasz kraj, to w literaturze pierwszy miesiąc wojny zwykle jest traktowany zdawkowo. - To odwieczny problem z polską historią. Zawsze jakoś wymyka się zachodnim narracjom - wskazuje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski TYLKO U NAS NASZ WYWIAD Wielka Brytania Rosja Bez Przedawnienia

Obrócone w popiół. Straty bibliotek Warszawy w wyniku niemieckiej okupacji

Szacunkowe dane są zatrważające: około 70 procent polskich zasobów bibliotecznych, które po wrześniu 1939 roku zostały przejęte przez Niemców, uległo bezpowrotnemu zniszczeniu. Największe skarby przechowywane były w bibliotekach Warszawy – podczas wojny dotknęła je hekatomba.    
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa Biblioteka Narodowa biblioteka Uniwersytet Warszawski książki Powstanie Warszawskie Bez Przedawnienia HISTORIA

NASZ WYWIAD Berlin wobec reparacji. Gmyz: Niemcy miewają wyrzuty sumienia, ale one nie są tam wysoko cenione

- Stanowisko niemieckiej klasy politycznej w sprawie reparacji wojennych jest prawie jednolite. Panuje przekonanie, że polskie roszczenia są niedopuszczalne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Cezary Gmyz. Z korespondentem TVP w Berlinie rozmawiamy o tym, jak zamknąć ten trudny rozdział w relacjach z Niemcami, bo - jak ocenia nasz rozmówca - "nie można powiedzieć, by nędzne ochłapy otrzymane po wojnie w jakikolwiek sposób zrekompensowały nam straty".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Berlin reparacje wojenne Cezary Gmyz Bez Przedawnienia

NASZ WYWIAD Czy Polska zrzekła się reparacji? Prof. Gontarski: zarzut nieważności możemy podnieść w każdej chwili

- Nie jest potrzebne jakieś oświadczenie obecnego polskiego rządu wycofujące zrzeczenie się reparacji od Niemiec w 1953 roku. Bo jeżeli coś było robione pod przymusem - przymusem fizycznym, psychicznym albo ekonomicznym - z mocy prawa międzynarodowego publicznego staje się od początku nieważne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Waldemar Gontarski, prawnik, specjalista od prawa międzynarodowego publicznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Bez Przedawnienia prawo

TYLKO U NAS "Mordowałeś i kradłeś - masz odpokutować i zadośćuczynić". Prof. Krysiak o reparacjach od Niemiec

- Niemcy często powtarzają, że nie mamy prawa żądać reparacji. Ja mówię w ten sposób: złodzieju, jeśli ukradłeś, masz oddać. W prawie karnym każdego kraju kradzież jest penalizowana. Nie tylko jest kara, ale i zwrócenie zagrabionego mienia. Tutaj nie ma żadnej dyskusji. Prawo jest proste: złodziej musi oddać. Jest też drugie prawo - moralne. Skrzywdziłeś, zamordowałeś - musisz odpokutować - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne historia Polski odszkodowanie II wojna światowa społeczeństwo zbrodnie wojenne TYLKO U NAS NASZ WYWIAD POLSKA Bez Przedawnienia

"Puste miejsca w powietrzu". Opowieści o zniszczonych w czasie okupacji księgozbiorach

Od pierwszych dniach września 1939 roku niemieckie pociski burzyły nie tylko wielkie biblioteki i czytelnie, przyczyniając się do niepowetowanych, liczonych w milionach woluminów strat. Obok tych wymiernych – opisanych po wojnie przez badaczy – zniszczeń toczyła się podobnie destrukcyjna, dotykająca jednak osoby prywatne historia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa książki wspomnienie Powstanie Warszawskie literatura Bez Przedawnienia HISTORIA

Szanse Polski na reparacje. Bielan: nikt nie może zakwestionować, że Niemcy nie spłaciły tego długu

- Niezależnie od tego, jakie są od strony prawnej szanse uzyskania reparacji, nikt nie może zakwestionować tego, że Niemcy nigdy nie spłaciły tego wielkiego długu wobec Polski, wobec naszego narodu, państwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bielan, europoseł i lider Partii Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA reparacje wojenne Adam Bielan II wojna światowa historia Polski

PR24 Prof. Gontarski: każdy prawnik powie, że sprawa reperacji wojennych jest otwarta

- Nie ulega wątpliwości, że każdy uczciwy prawnik, który kieruje się prawem, a nie interesami pozaprawnymi, powie, że kwestia reparacji wojennych dla Polski od Niemiec z prawnego puntu widzenia jest otwarta - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. Waldemar Gontarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Antoni Opaliński reparacje wojenne II wojna światowa HISTORIA historia Polski PRL historia PRL społeczeństwo odszkodowanie

Niemiecki profesor o reparacjach dla Polski: to historyczny obowiązek niemieckiego rządu

Prof. Stephan Lehnstaedt, historyk w Touro College w Berlinie mówi, że wypłata odszkodowań dla Polski za zbrodnie i zniszczenia wojenne to "historyczny obowiązek" Niemiec. Wskazuje też, że dotąd "żaden polski rząd nie wystąpił z pisemnym żądaniem reparacji od Niemiec". Podkreśla, że gdy pojawią się oficjalne roszczenia, Berlin nie będzie mógł ich odrzucić.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk

Olaf Scholz chce rozszerzenia UE i odejścia od prawa weta. Rogacin: to nie czas na takie propozycje

- To propozycje powiedziane zbyt wcześnie. To nie jest dobry czas, żeby o tym dyskutować - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Rogacin ("Polska Metropolia Warszawska"). Gośćmi "Debaty poranka" byli także dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego) i Stefan Sękowski ("Nowa Konfederacja").
Zobacz więcej na temat:  Olaf Scholz Unia Europejska prawo wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa Polskie Radio 24