Polskie Radio
Section05
polityka historyczna

Historia dla młodych. Jak kreować świadomość historyczną?

Jaka jest świadomość historyczna wśród młodych ludzi i reszty polskiego społeczeństwa? O kreowaniu świadomości historycznej wśród młodych mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Justyna Drath - Partia Razem, Jakub Drożdż – Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina, Daniel Witowski – Klub Młodych Kukiz 15, Karol Jankowski – Forum Młodych PiS, Michał Jurek- Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 edukacja historia Polski polityka historyczna

"Nie zaakceptujemy polityki historycznej władz w Kijowie"

- Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Gościem audycji był także wiceprezes Partii Wolność Konrad Berkowicz.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Czarzasty Rosja Niemcy Ukraina polityka historyczna

Konferencja "Pamięć i Nadzieja" a polityka historyczna

W Toruniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja "Pamięć i Nadzieja". Poświęcona była postawom Polaków, którzy z narażeniem własnego życia i swoich rodzin ratowali Żydów podczas II wojny światowej. O polityce historycznej w tej sprawie mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Dawid Wildstein (TVP) i Mikołaj Mirowski (Dom Literatury w Łodzi).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa polityka historyczna

Przeszłość wciąż dzieli Polaków i Ukraińców

Przeszłość wciąż dzieli Polaków i Ukraińców. Pogorszenie relacji między Polską i Ukrainą jest szeroko komentowane nad Dnieprem. Większość ukraińskich publicystów obwinia polską stronę. Panuje przekonanie, że nie dojdzie do porozumienia w kwestiach historycznych. O polsko-ukraińskich sporach o historię rozmawiali w audycji Spojrzenie na Wschód Jakub Biernat (Telewizja Biełsat) i historyk dr Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina polityka historyczna UPA

"Ukraińcy domagają się gloryfikacji zbrodniarzy"

- Strona ukraińska doskonale wie, dlaczego propozycja legalizacji pomników "wszystkie za wszystkie" jest niemożliwa do spełnienia. Ukraińcy domagają się na tych upamiętnieniach gloryfikacji osób i organizacji odpowiedzialnych za zbrodnie ludobójstwa na Polakach, my chcemy poszukiwać ofiar wojen i konfliktów na ziemiach ukraińskich - mówił na antenie radiowej Jedynki Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Buszko Ukraina Grzegorz Ślubowski UPA polityka historyczna

Od cara do "cara". Rosja żyje "trzecim Rzymem"

- Współczesna polityka historyczna Rosji paradoksalnie niewiele różni się od tej z okresu sowieckiego. Pewne wątki i zachowania są na tyle typowe, że można mówić o ciągłości tej polityki, od cara Iwana III Srogiego do "cara" Władimira Putina – powiedział w audycji 7 Dni Wschód prof. Wojciech Materski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, autor książki „Od cara, do »cara «”.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin polityka historyczna ZSRR

Niemiecki polityk chwali Wehrmacht. "Trzeba reagować"

Lider Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach do Bundestagu Alexander Gauland uważa, że Niemcy mogą być dumni z osiągnięć swoich żołnierzy w obu wojnach światowych i nie powinni dłużej godzić się na wytykanie im zbrodni z czasów Trzeciej Rzeszy. O wypowiedzi lidera AfD mówili w audycji Debata Poranka Wojciech Korkuć (artysta-plastyk), Magdalena Piejko (Gazeta Polska Codziennie) i Agaton Koziński (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy II wojna światowa polityka historyczna reparacje wojenne I wojna światowa Agaton Koziński

"Historia w wielu wymiarach dzieli Polskę i Ukrainę"

– Zarówno Polska, jak i Ukraina dużą wagę przykładają do historii oraz polityki historycznej – powiedział dr Wasyl Rasewicz, politolog ze Lwowa. Wraz z dr. Jerzym Sokalskim, publicystą z Berdyczowa, byli gośćmi magazynu „Świat w Powiększeniu”. Głównym tematem audycji była rozmowa na temat aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie, polityki historycznej tego kraju, a także jej oddziaływaniu na relacje polsko-ukraińskie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ukraina polityka historyczna

"Niemcy nie lubią naszej pamięci historycznej"

- Niemcy uważają, że żądanie od nich reparacji wojennych to potwierdzenie polskiego nacjonalizmu i naszej fobii antyniemieckiej. Są wrażliwi, gdy podważa się ich przekonania, że wspaniale rozliczyli się z przeszłością. Wytknięcie im ich błędów jest dla nich bolesne. Najchętniej by ten okres swojej niechlubnej przeszłości zamknęli - powiedział w audycji 24 Pytania europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa Unia Europejska Bruksela POLSKA Zdzisław Krasnodębski polityka historyczna

"Pamięć o Powstaniu powinna być zadumą"

Pierwsze dni sierpnia upłynęły pod znakiem rocznicowych uroczystości, upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Do wydarzeń sprzed 73 lat nawiązali również kibice Legii Warszawa, którzy przed meczem kwalifikacji Ligi Mistrzów z FK Astana pokazali transparent, uznany przez niektóre środowiska za kontrowersyjny. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Joanny Miziołek z „Wprost” i Romana Mańki z Fundacji FIBRE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie polityka historyczna liga mistrzów Legia Warszawa uefa kibice Warszawa

"Historia kształtuje tożsamość narodu, każdego z nas"

Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii najnowszej. W tym roku obchodzimy jego 73. rocznicę. – Historia kształtuje tożsamość narodu, każdego z nas. Z historii czerpiemy nauki, doświadczenia, pomaga nam kształtować naszą przyszłość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski polityka historyczna Piotr Wawrzyk

"MPW nie powstałoby, gdyby nie Lech Kaczyński"

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w 2004 roku, w 60. rocznicę wybuchu powstania. Wiele lat trzeba było czekać, by uczcić pamięć osób, które w 1944 roku stanęły do walki? – Nie było klimatu społecznego do otwarcia takiej placówki – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Legutko, autor książki “Jedyne takie muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa Lech Kaczyński polityka historyczna

Polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego

Polityka przywracania pamięci i prawdy historycznej o Polsce i Polakach była jednym z filarów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Jeszcze jako prezydent Warszawy, organizując obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego i budując jego Muzeum, nadał wysoką rangę polskiej polityce historycznej. Jej pełny program sformułował po objęciu urzędu Prezydenta RP. O tym, co zawdzięczamy tej prezydenturze w audycji Nos Kleopatry mówili Marcin Roszkowski (pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego oraz rzecznik Prezydenta Miasta St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego) oraz dr Tomasz Żukowski (doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński polityka historyczna Warszawa Powstanie Warszawskie historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego II wojna światowa Tomasz Żukowski POLSKA