Polskie Radio
Section05

polityka historyczna

Polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego

Polityka przywracania pamięci i prawdy historycznej o Polsce i Polakach była jednym z filarów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Jeszcze jako prezydent Warszawy, organizując obchody 60. rocznicy Powstania Warszawskiego i budując jego Muzeum, nadał wysoką rangę polskiej polityce historycznej. Jej pełny program sformułował po objęciu urzędu Prezydenta RP. O tym, co zawdzięczamy tej prezydenturze w audycji Nos Kleopatry mówili Marcin Roszkowski (pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego oraz rzecznik Prezydenta Miasta St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego) oraz dr Tomasz Żukowski (doradca Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Warszawa Powstanie Warszawskie historia Polski Muzeum Powstania Warszawskiego II wojna światowa Tomasz Żukowski POLSKA

Prezydent Andrzej Duda: mamy z czego być dumni

Prezydent Andrzej Duda przekonuje, że Polacy mają wiele powodów, by byli dumni ze swojej historii. W wywiadzie dla TVP Historia dotyczącym polityki historycznej powtórzył, że polska polityka historyczna powinna być bardziej „ofensywna”. Podkreślił, że chodzi przede wszystkim o prezentowanie prawdy. O polityce historycznej mówił w audycji Gorący Temat Piotr Semka, publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda Żołnierze Wyklęci Piotr Semka

Mit Żołnierzy Wyklętych w polskiej kulturze

Czy na zjawisko pośmiertnego „powrotu” Żołnierzy Wyklętych do naszej kultury i świadomości powinniśmy patrzyć z triumfem, rezerwą czy namysłem? Czy los żołnierzy, który był naznaczony klęską powrotu komunizmu może być dobrym wzorcem obywatelskim? Gośćmi audycji Rozpruwacz kulturalny byli: Wojciech Tomczyk - dramaturg i scenarzysta oraz dr Mikołaj Mirowski - historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Wojciech Tomczyk

Wystawa „Cichociemni. Spotkania filmowe”

Wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe” łączy plan filmowy i ekspozycję historyczną, w specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Tematem przewodnim projektu jest fabularyzowany film dokumentalny „My, cichociemni. Głosy żyjących” w reżyserii Pawła Kędzierskiego. O wystawie opowiadały w audycji Rozmowa Kulturalna Monika Soroka, koordynatorka projektów edukacyjnych WFDiF i Joanna Kacperczyk, edukatorka WFDiF.
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni

Niemieckie obozy śmierci - akcja polskich internautów

Czy internauci mogą oduczyć używania określenia "polskie obozy zagłady"? Czy wytaczanie procesów za takie sformułowania jest dobrym pomysłem? O błędnych kodach pamięci, które ugruntowały w zagranicznych mediach fałszywe historycznie sformułowania rozmawiali goście Polskiego Radia 24: Marcin Czapliński, autor internetowych kampanii przypominających m.in. Powstanie Warszawskie czy polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Paweł Jaworski, Stowarzyszenie "Głos Bohatera".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa Niemcy internet

Wicepremier Piotr Gliński stawia na politykę historyczną

Jednym z głównych zadań polityki historycznej ministerstwa kultury jest kontynuacja budowy sieci muzeów – mówił minister kultury Piotr Gliński, na konferencji prasowej z premier Beatą Szydło, która odbyła się w ramach tzw. przeglądu ministerstw. – Ważnym elementem polityki historycznej jest również powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego – dodawał wicepremier. W Polskim Radiu 24 o priorytetach resortu kultury mówili Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie", Andrzej Stankiewicz z portalu "Onet.pl" i Marek Król, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rząd Beaty Szydło Beata Szydło

Zbiorowa pamięć Polaków. „Nadal mamy z nią problem”

Czy Polacy mają kłopot z pamięcią historyczną? Czy demony przeszłości – zabory czy komunizm – zostały w naszym społeczeństwie odpowiednio przepracowane? O tym w audycji Życie z duszą czy bez mówił Przemysław Dakowicz, eseista, poeta, historyk literatury, autor książek „Afazja polska” i „Afazja polska 2”.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Dakowicz patriotyzm historia Polski Żołnierze Wyklęci PRL komunizm historia PRL

Wiceszef MON: czas, by Polska upomniała się o swoich bohaterów

– Przez całe dekady nie było polityki historycznej na szczeblu państwowym, resortowym. Przez 50 lat PRL była nie tylko zamazywana, ale i tworzona na nowo, pod kątem potrzeb ideowych i politycznych okupantów – mówił w audycji Cafe Armia Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojsko Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci

Polityka historyczna za rządów PiS

Polityka historyczna była jednym z ważniejszych haseł wygłaszanych przez Prawo i Sprawiedliwość jeszcze przed kampanią wyborczą. Politycy PiS zapowiadali, że w narracji prowadzonej przez nowy rząd nastąpi widoczna i istotna zmiana. Politykę historyczną ostatniego roku podsumował w Polskim Radiu 24 publicysta Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ministerstwo Edukacji Narodowej Prawo i Sprawiedliwość Żołnierze Wyklęci

Jak realizować skuteczną politykę historyczną?

Pojęcie "polityka historyczna" lub "polityka pamięci" wywodzi się z Niemiec i na dobre zaistniało w debacie publicznej po 1989 roku. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i PRL, także w Polsce, zaczęły toczyć się spory o to, jak opowiadać naszą przeszłość i jak tym elementem posługiwać się w nowo powstającej rzeczywistości politycznej. Na czym polega dobra i skuteczna polityka historyczna? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Ołdakowski Kulisy Spraw