Polskie Radio
Section05

polityka

"Plują na wszystko, co jeszcze wczoraj było świętością". Premier o PO i TVN

- Lider ruchu ludowego Stanisław Mikołajczyk po II wojnie światowej nie bał się powiedzieć komunistom, że "plują na wszystko, co jeszcze wczoraj było świętością" - czy czegoś nam to dzisiaj nie przypomina? - pytał premier Mateusz Morawiecki podczas święta ruchu ludowego w Starej Błotnicy. - Tak, do was mówię, redaktorzy TVN i działacze Platformy Obywatelskiej, czyli również działacze TVN - dodał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Mazowsze

Seria pytań o rządy Tuska. "Dlaczego nie powstała tarcza antyrakietowa i czemu współpracowano z FSB?"

W programie "Woronicza 17" politycy odnieśli się do pytań związanych z wpływami Kremla, które mogą stać się przedmiotem prac sejmowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich. - Dlaczego po rozmowach z Władimirem Putinem zarzucono budowę amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i jak to możliwe, że polski kontrwywiad wojskowy współpracował z rosyjską FSB? – pytali.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Rosja wybory

Rząd Scholza ma kłopoty. Większość Niemców uważa, że nie dotrwa do końca kadencji

Poparcie dla Zielonych nadal spada i jest ono obecnie na najniższym poziomie od pięciu lat. Straciła także SPD - partia kanclerza Olafa Scholza, zyskali natomiast liberałowie i AfD, którą obecnie popiera 18 proc. ankietowanych - wynika z najnowszego, opublikowanego w niedzielę sondażu Insy. Tylko co czwarty ankietowany jest zadowolony z pracy rządu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Olaf Scholz sondaże ŚWIAT Europa

Wybory prezydenckie w Turcji. Ruszyła II tura - pierwszy raz w historii kraju

O godz. 8.00 czasu lokalnego (7.00 czasu polskiego) otwarto w Turcji lokale wyborcze, w których obywatele będę w drugiej turze wyborów prezydenckich głosować na obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana lub wspieranego przez większość opozycji Kemal Kilicdaroglu. Głosowanie zakończy się o godz. 17.00 czasu lokalnego. To pierwszy przypadek w historii Turcji, kiedy o wyborze prezydenta zadecyduje druga tura wyborów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja wybory

TVN24 zapowiada kroki prawne wobec prezesa PiS. Bochenek: politycy mają prawo wypowiadać swoje opinie

"Tak jak dziennikarze mają prawo zadawać pytania, tak obywatele, w tym politycy mają prawo do wypowiadania się i wyrażania swoich opinii. W tej sprawie swoje zdanie p. Prezes Jarosław Kaczyński jasno uzasadnił. Atakowanie ministra obrony p. premiera Mariusza Błaszczaka i próba dezawuowania jego dokonań w obszarze wzmacniania obronności naszego kraju to wpisywanie się w kremlowską propagandę" - oświadczył rzecznik PiS Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  TVN POLSKA media Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

Komisja ds. wpływów rosyjskich. Jarosław Kaczyński: mam nadzieję, że prezydent podpisze ustawę

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma nadzieję na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne. W Kopczanach na Podlasiu przy granicy polsko-białoruskiej zaznaczył, że zagrożenia wynikające z wpływów rosyjskich w Polsce są realne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Andrzej Duda Rosja

Wicepremier Błaszczak: Prawo i Sprawiedliwość odznacza się skutecznością w działaniu

- Prawo i Sprawiedliwość odznacza się skutecznością w działaniu. Gdy doszło do ataku hybrydowego na Polskę, to najpierw zbudowaliśmy ogrodzenie tymczasowe, a później ogrodzenie stałe. Na polsko-białoruskiej granicy służbę pełnią żołnierze Wojska Polskiego i wspierają Straż Graniczną - mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Kopczanach na Podlasiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie granica Prawo i Sprawiedliwość

Komisja ds. rosyjskich wpływów przegłosowana przez Sejm. Macierewicz o reakcji Tuska: boi się prawdy

- Ta ustawa w sytuacji zagrożenia militarnego ze strony rosyjskiej jest absolutnie niezbędna. To nie tylko problem gospodarczo-polityczny, uzależnienie Polski od energetyki rosyjskiej i polityki niemiecko-rosyjskiej czy ew. proponowania Donaldowi Tuskowi udziału w rozbiorze Ukrainy. To kierunek polityki rządu Donalda Tuska, ale i ludzi z PSL-u, oraz różnych partii i formacji, którzy uważali, że należy wpierać sojusz rosyjsko-niemiecki - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA bezpieczeństwo energetyczne Rosja Małgorzata Raczyńska-Weinsberg