Polskie Radio
Section05

pr poleca reportaże

To, co zostało po Pałacu Saskim [POSŁUCHAJ]

– Na placu Piłsudskiego w Warszawie znajduje się wystawa "Okruchy przeszłości", prezentująca informacje i artefakty wykopane podczas prac archeologicznych 2006-2008. Dzięki, którym możemy zobaczyć, co ciekawego znajdowało się pod Pałacem Saskim – opowiada rozmówca Joanny Bogusławskiej. Na wystawie prezentowane są także wielkoformatowe zdjęcia przedwojennych okolic pałacu i rzeźby, ukazujące, jak po odbudowie będą wyglądały fragmenty budowli. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska II wojna światowa Pałac Saski historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne

Z Polski w świat. Z Ukrainy do Polski… [POSŁUCHAJ]

– Muzeum Emigracji to idealne miejsce dla pracy "Cel pobytu". Całe muzeum jest poświęcone migracji Polaków, a w ostatniej sali znajduje się wystawa, która opowiada o emigracji i o Polsce jako miejscu, które staje się domem dla wielu emigrantów, a w tym roku dla wielu uchodźców – podkreśla Yuriy Biley, autor instalacji.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Barbara Marcinik Trójka emigracja emigracja zarobkowa wojna na Ukrainie uchodźcy

Reportaż "Bohaterowie pierwszych dni wojny" [POSŁUCHAJ]

– Zachowali się, jak należy. To trzeba dalej przekazywać dzieciom, kolegom, znajomym. Przypomnieć, że są rzeczy, za które warto oddać życie. (…) W naszym społeczeństwie wciąż żyje wspomnienie i poczucie wdzięczności wobec osób, które w tamtych trudnym czasie stanęły na prawie straconej pozycji i do końca usiłowały bronić Rzeczpospolitej. Jesteśmy tutaj, żeby podziękować za to, że wybrały walkę o ojczyznę – mówili uczestnicy uroczystości pogrzebowych obrońców Westerplatte. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Urbański reportaż Westerplatte II wojna światowa

Kiedy nie ma już dokąd wracać. Reportaż "Nowe życie" [POSŁUCHAJ]

Centrum Pomocy Puławska na Mokotowie to miejsce, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymywali codziennie pomoc i wsparcie. Mogli liczyć na pomoc rzeczową, żywność, ubrania, środki czystości, kosmetyki, pampersy. Wolontariusze zbierali je i przekazywali potrzebującym. Z czasem okazało się, że potrzebna jest pomoc długofalowa, zaczęto też organizować i prowadzić lekcje języka polskiego dla uchodźców. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Nowe życie".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Joanna Bogusławska Trójka Ukraina

Posłuchaj drugiej części reportażu "Zrozumieć niezrozumiałe"

Porwanie i gwałt na 14-latce w Poznaniu były szokiem dla wielu osób. To trudno zrozumieć, bo przestępstwa dopuścili się małoletni na swojej znajomej, kierowani przez 39-letnią Paulinę K. Do tej kobiety lgnęli niepełnoletni 13–17-latkowie. To ona, zdaniem prokuratury w Poznaniu, była pomysłodawcą całej "akcji". Zapraszamy do wysłuchania drugiej części reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Poznań przestępczość reportaż w Jedynce

"Kamienne znaki". Reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Wyremontowali już niemal trzy tysiące nagrobków Polaków, Ukraińców, Żydów i Niemców na 150 cmentarzach w Polsce i za granicą, które pozostały bez opieki. Mowa o wolontariuszach Stowarzyszenia Magurycz z Beskidu Niskiego. Działalność społeczną od 36 lat prowadzi Szymon Modrzejewski, który wiele lat temu przeniósł się z Warszawy do Nowicy. Jak mówi, chodzi o przywracanie pamięci i jej pielęgnowanie. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż cmentarz architektura Monika Chrobak

Katastrofa tankowca "Athenian Venture". Jak doszło do tragedii? [POSŁUCHAJ]

– Moi rodzice, gdy zginęli, mieli 42 lata, ja mam dziś 48. Moja młodsza córka ma w tej chwili tyle lat, ile ja miałam wtedy. Wciąż ciężko o tym mówić, ale to jakiś sposób upamiętniania ich, oprócz tego, że mogę zapalić świeczkę na plaży. Mogę jeszcze ludziom uświadomić, że była taka katastrofa, że żyli ludzie, których już nie ma wśród nas – opowiada bohaterka reportażu, której rodzice zginęli przed laty w katastrofie tankowca "Athenian Venture".
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż wypadek

"Zrozumieć niezrozumiałe". Reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego [POSŁUCHAJ]

Porwanie i gwałt na 14-latce w Poznaniu były szokiem dla wielu osób. To trudno zrozumieć, bo przestępstwa dopuścili się małoletni na swojej znajomej, kierowani przez 39-letnią Paulinę K. To kobieta, do której lgnęli niepełnoletni 13-17 latkowie. To ona - zdaniem prokuratury w Poznaniu - była pomysłodawcą tej "akcji".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Poznań przestępczość reportaż w Jedynce młodzież przemoc

Zakochane łosie. Reportaż "Miłość na bagnie" [POSŁUCHAJ]

Wrzesień, październik i listopad to czas godów zwierząt jeleniowatych. Najbardziej znane i najbardziej spektakularne jest rykowisko jeleni szlachetnych. O nim najwięcej się mówi. Bekowisko danieli oraz bukowisko łosi są spokojniejsze i mniej efektowne. Ale czy z tego powodu mniej interesujące? Zachęcamy do wysłuchania reportażu "Miłość na bagnie".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka łoś parki narodowe natura przyroda

Historyczna pasja i niezwykłe odkrycia pana Krzysztofa. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Kaszub mieszka w Strzegomiu na Dolnym Śląsku. Jest historykiem amatorem niezwykle oddanym swojej pasji. Cztery lata poświęcił na rozszyfrowanie tajemnic średniowiecznej bazyliki w swoim mieście i odkrył wiele pasjonujących rzeczy. Ale interesuje go także historia najnowsza: podąża tropem zasłyszanych opowieści i dokonuje naprawdę niezwykłych odkryć. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski KULTURA hobby odkrycia i ciekawostki Magda Skawińska