Polskie Radio
Section05

pr24

Morawiecki w Libanie. Syryjscy uchodźcy czekają na pomoc

Pieniądze na czynsz, edukacja i opieka medyczna - taką pomoc dostają syryjscy uchodźcy w Libanie od polskich organizacji. Przy granicy z Syrią działa głównie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które od sześciu lat zapewnia uciekinierom dach nad głową. Projekty PCPM, finansowane również z budżetu polskiego rządu, odwiedza właśnie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Liban Syria Mateusz Morawiecki

Prokuratorskie zarzuty po prywatyzacji Ciechu

 - Polska klasa polityczna od początku III RP karmiona była neoliberalną papką, tzn. edukacją w duchu rynkowym. Ta neoliberalna dominacja spowodowała swoistą mentalność, która wpłynęła na charakter motywacji jakimi kierują się dziś ludzie idący do polityki – powiedział w kontekście zatrzymań ws. prywatyzacji Ciechu politolog prof. Kazimierz Kik. Gośćmi Debaty Poranka byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prywatyzacja CBA policja przestępczość gospodarcza finanse

Prof. Szwagrzyk o ustawie o IPN: „Polski głos jest zbyt słaby”

- Kto by przypuszczał, że IPN w Polsce będzie obiektem troski rządu Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela czy Ukrainy? Mam wrażenie, że w narracji, którą toczymy, głos Polski jest zdecydowanie zbyt słaby - powiedział w audycji 24 Pytania wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk. Odniósł się także do prac poszukiwawczych zespołu IPN m.in. na terenie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk IPN Ukraina Dorota Kania Łączka Zbrodnia Katyńska POLSKA

"Saakaszwili nie powiedział jeszcze ostatniego słowa"

Micheil Saakaszwili oświadczył, że jego wydalenie z Ukrainy to przejaw "słabości i strachu" ze strony ukraińskiego prezydenta. Były prezydent Gruzji został przyjęty przez Polskę w ramach readmisji; w komunikacie Straży Granicznej podkreślono, że jego żona jest obywatelką państwa UE. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Dariuszem Materniakiem z portalu "PolUkr.net". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Micheil Saakaszwili Ukraina Petro Poroszenko Gruzja

Półwysep Koreański. "Kontrolowane napięcie"

Trwające Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu są wykorzystywane przez Koreę Południową do dialogu z Koreą Północną. Do tego typu działań z rezerwą podchodzą jednak Stany Zjednoczone. W Świecie w Powiększeniu o postawie Waszyngtonu wobec potencjalnej odwilży pomiędzy koreańskimi państwami mówił Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Południowa Korea Północna USA Mike Pence

„Sprzedaż spółki Ciech odbyła się po cenach hurtowych”

Sześć osób, w tym były wiceminister skarbu w rządzie PO-PSL Paweł T. i były prezes Giełdy Papierów Wartościowych, zostało zatrzymanych w sprawie prywatyzacji Ciechu - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. O nieprawidłowościach podczas prywatyzacji spółki Ciech, lidera polskiego rynku chemicznego i jednej z największych polskich firm o międzynarodowym zasięgu, mówili w Debacie Poranka Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) oraz Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).
Zobacz więcej na temat:  CBA giełda papierów wartościowych Jan Kulczyk Rosja przemysł POLSKA gpw