Polskie Radio
Section05

pracownicy

Ochrona sygnalistów. Minister pracy: celem dobro wspólne

Rząd planuje objęcie ochroną tzw. sygnalistów. Chodzi o osoby, które pracują w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszają naruszenia prawa, w kontekście związanym z pracą. Instytucją odpowiedzialną za udzielanie wsparcia sygnalistom będzie Rzecznik Praw Obywatelskich. Nowe rozwiązania dostosowują polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rząd Donalda Tuska Rzecznik Praw Obywatelskich rynek pracy prawo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pracodawcy praca

OPINIE Powrót niedziel handlowych? Klienci za, pracownicy mniej

Polska 2050, nie czekając na rząd, złożyła projekt ustawy dotyczący uwolnienia handlu w dwie niedziele w miesiącu. Klienci, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl, w większości chwalą pomysł. Wśród pracowników handlu zdania są natomiast podzielone. - Będą płacić podwójnie? Jak tak, to jestem za - mówi sprzedawca z dyskontu w centrum Warszawy. - Niech sami pracują w niedzielę - postuluje inna pracownica.
Zobacz więcej na temat:  handel TYLKO U NAS Polska 2050 handel w niedzielę POLSKA GOSPODARKA

Ekspert PIE: od dekady rośnie znaczenie pracy cudzoziemców w polskim PKB

-Polski rynek pracy z powodu rocznych zmian demograficznych, rzędu 200 tysięcy odchodzących na emeryturę polskich pracowników, potrzebuje pracy cudzoziemców, którzy już stanowią 6 procent, ogółu zatrudnionych w naszej gospodarce - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w programie 1 PR SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy rynek pracy uchodźcy Ukraina

Eksperci: krótszy czas pracy wymagałby większej produktywności i nie ograniczyłby wzrostu płac

Tylko 30 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy, co na pewno nie wpływa dobrze na wydajność, która rośnie ale nadal jest sporo niszą od europejskiej średniej. Propozycje ograniczenia czasu pracy wydają się więc dyskusyjne. Jednocześnie coraz więcej z nas zarabia płacę minimalną, a połowa pracowników nie osiąga nawet mediany tj. ok. 6 tys. zł. Dochodzi do spłaszczania wynagrodzeń, a przy znacznym wzroście płacy minimalnej i znacznych podwyżkach sektorowych do wzrostu konsumpcji, presji inflacyjnej i ograniczania konkurencyjności naszej. Ciesząc się z wyższych płac, trzeba pamiętać także o tym - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura strategii Rynkowych PKO BP i Marek Zuber z Akademii WSB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy płaca minimalna wydajność zatrudnienie