Polskie Radio
Section05
prawa człowieka

Przełom ws. Białorusi. "Specjalny trybunał osądzi zbrodnie"

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka opublikowało raport na temat represji na Białorusi w przededniu sfałszowanych wyborów prezydenckich 2020 i po nich. - Publikacja raportu i przyjęcie go przez Radę ONZ ds. Praw Człowieka to pierwszy krok do stworzenia specjalnego trybunału, który osądzi winnych - mówi portalowi Polskieradio24.pl Dźmitry Sałaujeu, działacz Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa ONZ TYLKO U NAS Aleś Bialacki

Kuzyn Niemcowa o Putinie. "Na razie potrzebuje Łukaszenki"

- W 2018 roku pisałem, że program Władimira Putina na następną kadencję to wojna. Teraz, jeśli nikt go nie powstrzyma, zmierza do globalnej katastrofy - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Igor Eidman, rosyjski socjolog, historyk, dziennikarz, były doradca polityków liberalnych w Rosji, kuzyn Borysa Niemcowa. Jak mówił, plany Władimira Putina w odniesieniu do Białorusi i Ukrainy są bardzo przejrzyste. Potwierdzają je relacje jego tzw. technologów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja ŚWIAT Europa Władimir Putin wybory w Rosji Borys Niemcow

TYLKO U NAS Zagrożenie dla NATO. Ukraiński ekspert o "wyborze" Putina

Tzw. wybory w Rosji są pogwałceniem prawa międzynarodowego, ponieważ Moskwa przeprowadziła je m.in. na okupowanych terytoriach Ukrainy - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński politolog, szef kijowskiego Instytutu Polityki Światowej Jewhen Mahda. - Odpowiedzią powinno być wsparcie dla Ukrainy - zaznaczył. Ekspert wskazuje także na wzrost zagrożenia dla NATO.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja ŚWIAT Europa Władimir Putin wybory w Rosji

"WYBORY" W ROSJI Kiedyś Putin "moczył w sedesie", dziś nawet nie ma programu

W 2000 roku Władimir Putin szedł do wyborów z hasłem "moczyć (rzekomych terrorystów) w sedesie", teraz jego programem była pustka. W Rosji nie ma już nawet imitacji wyborów, nie ma nawet dokumentu z programem Władimira Putina - zauważył rosyjski opozycjonista Igor Jakowenko, odnosząc się do pseudowyborów prezydenckich w Rosji na antenie Kanału Kijów 24.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja ŚWIAT Europa Władimir Putin wybory w Rosji

ANALIZA "Wybory" z krwawym tłem. Śmierć Nawalnego, groźby i zbrodnie

Pseudowybory prezydenckie w Rosji poprzedził szereg krwawych wydarzeń o wymiarze wewnętrznym, w tym śmierć największego rywala politycznego Władimira Putina Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej na Syberii, czy polityczny atak terrorystyczny na współpracownika Nawalnego Leonida Wołkowa, przebywającego na emigracji w Wilnie. "Wybory" mają miejsce podczas wojny, gdy codziennie dochodzi do rosyjskich zbrodni wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja ŚWIAT Europa Władimir Putin wybory w Rosji

Rosja. Szef Memoriału skazany na 2,5 roku kolonii karnej

Moskiewski sąd skazał szefa Centrum Obrony Praw Człowieka "Memoriał" Olega Orłowa na dwa i pół roku kolonii karnej. Uznano go winnym dyskredytacji rosyjskiej armii. Proces został skrytykowany przez obserwatorów międzynarodowych, którzy określili go jako "umotywowany politycznie". W obronie Olega Orłowa wystąpili znani artyści i intelektualiści - przeciwnicy reżimu Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa Władimir Putin Kreml reżim represje Memoriał kolonia karna więźniowie polityczni wojna na Ukrainie wojna 2024 opozycja demokratyczna

Protest - jedno z praw człowieka. Co nam wolno podczas demonstracji?

- Na demonstrację można pójść w zasadzie wtedy, kiedy się chce. Jeżeli chodzi o prawo międzynarodowe, protestować może każdy, w dowolnych warunkach i miejscu tak długo, jak zachowuje się pokojowo - wyjaśnia Joanna Rostkowska z Amnesty International Polska. Jakie prawa przysługują nam podczas demonstracji? I jakie czynności mogą podejmować funkcjonariusze policji?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek protest demonstracje prawo

NASZ WYWIAD Śmierć Nawalnego. Działacz Memoriału: był tu pewien paradoks

- Były dziesiątki spraw karnych przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu - taka ich liczba nie miała żadnej funkcjonalności. Były raczej kontrproduktywne. Wyglądało to na celowe, złośliwe prześladowanie, nawet nie stwarzano iluzji ścigania go za prawdziwe "przestępstwa" - przekazał portalowi PolskieRadio24.pl działacz Memoriału Siergiej Dawidis, kierownik projektu "Wsparcie Więźniów Politycznych. Memoriał". Opowiedział także o represjach w Rosji, jeńcach ukraińskich i prześladowaniu działaczy Memoriału. Wśród prześladowanych są Oleg Orłow, Jurij Dmitriew, czy osoba która "miała wywozić archiwa".
Zobacz więcej na temat:  Aleksiej Nawalny Rosja ŚWIAT Europa więźniowie polityczni odeszli 2024 NASZ WYWIAD Memoriał

NASZ NEWS Nalot na dom dziennikarki. Służby wywiozły ją do Symferopola

Funkcjonariusze rosyjskich organów ścigania z Centrum Przeciwdziałania Ekstremizmowi wywieźli do Symferopola Tatarkę krymską, znaną dziennikarkę i działaczkę Krymskiej Solidarności, Luftije Zudijewą. Rano o godzinie 6 w jej domu na Krymie w Dżankoj przeprowadzono nagłe i gruntowne przeszukanie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa więźniowie polityczni odeszli 2024 Białoruś Ukraina Krym Tatarzy krymscy