Polskie Radio
Section05

prd nie przegap

Polskie Radio Dzieciom dba o bezpieczeństwo drogowe swoich słuchaczy

Bezpieczeństwo drogowe jest tematem stale obecnym w audycjach Polskiego Radia Dzieciom. Można tu usłyszeć informacje na temat prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznej jazdy autokarem czy korzystania z telefonu w czasie jazdy rowerem. Dziś, 5 października w audycji "Popołudnik", będzie kolejna okazja by usłyszeć o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze czy chodniku. Rolę Polskiego Radia Dzieciom w edukacji o bezpieczeństwie drogowym, podkreśliła Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odbierając nagrodę Inspekcji Transportu Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  Kulfon i Monika Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam DAB+ radio dla rodziców

Niezwykły świat literatury dziecięcej z Grzegorzem Kasdepke

Audycja Gwiazdozbiór pełna jest ciekawostek i informacji ze świata filmu i muzyki. Gwiazdą tygodnia jest Grzegorz Kasdepke, wraz z którym przenieśliśmy się do niezwykłego świata dziecięcej literatury. Czy Kasdepke od zawsze lubił czytać książki? Co wydarzyło się podczas jednego ze spotkań autorskich, którego był gościem? Jaką drogę musi przejść tekst zanim stanie się książką? Gość Gwiazdozbioru opowiedział również, jak wyglądała ceremonia pasowania go na Kawalera Orderu Uśmiechu i skąd czerpie pomysły na przygody swoich bohaterów literackich.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kasdepke Gwiazdozbiór w PRD Marta Powałowska kultura dla dzieci gwiazdy

"Alicja w Krainie Czarów" - premiera w Teatrze Andersena w Lublinie

"Alicja w Krainie Czarów" to jeden z najważniejszych i najbardziej oryginalnych utworów literatury angielskiej. To napisana ponad 150 lat temu przez profesora z Oksfordu powieść-zagadka. To plątanina myśli, marzeń sennych, szkolnych wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych i językowych. I właśnie w tę plątaninę, do odkrywania tej zagadki, chce zaprosić młodych widzów Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Polskie Radio Dzieciom objęło spektakl swym patronatem medialnym. W niedzielę w audycji "Kulturoteka" (17.00-18:00) usłyszeć można było rozmowy z twórcami i fragmenty scen spektaklu zarejestrowane w Teatrze Andersena. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio bez reklam kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

Jak wygląda borsucza nora i po czym można ją poznać? Ciekawostki o borsukach

6 października obchodzimy Dzień Borsuka, który powstał w odpowiedzi na nastawienie społeczeństwa względem tych zwierząt. Na temat borsuków powstały bowiem nieprzyjemne stereotypy, a Dzień Borsuka ma przede wszystkim poprawić świadomość ludzi w kwestii życia i funkcjonowania borsuków. Wiele o borsukach wie gość dzisiejszego Poranka na antenie Polskiego Radia Dzieciom, Bartosz Popczyński z warszawskich Lasów Miejskich. Jak zdradził, miał ostatnio bliskie spotkanie z borsukiem, po którym pozostał trwały ślad w postaci rozdartej koszuli. Jak tłumaczy gość Poranka, borsuki mają bardzo ostre zęby i potrafią je mocno zaciskać.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci edukacja przyrodnicza Lasy Państwowe

Jak uczyć odpowiedzialności za pomocą bajek edukacyjnych?

Napisanie dobrej bajki edukacyjnej to nie lada wyzwanie. W jednej formie trzeba zawrzeć warstwę zarówno warstwę merytoryczną, jak i atrakcyjną dla odbiorcy opowieść, która zaangażuje młodego, a więc bardzo wymagającego czytelnika. Na dodatek bajka taka musi konkurować z innymi atrakcjami współczesnego świata, które kuszą dziecko wizualnymi fajerwerkami. Bajka edukacyjna ma więc nie tylko uczyć, ale też ciekawić i zwyczajnie być dla odbiorcy atrakcyjna. Nie tylko książka ma być dobra, ale też czytanie powinno być zaangażowane. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców smartfon psychologia dziecięca

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Podpowiadamy!

Kto tak naprawdę pilnuje bezpieczeństwa w internecie? Co zagraża dzieciom w sieci i jak to się zmienia w czasie? Jak dbać o dobrostan dzieci w czasach wojny on-line? Czy gry cyfrowe mogą być sposobem na budowanie relacji z dzieckiem? Jak zaangażować rodziców do bycia z dzieckiem w internecie? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówili Anna Rywczyńska oraz dr Szymon Wójcik. Oboje są współorganizatorami Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio bez reklam bezpieczeństwo w sieci wychowanie psychologia dziecięca Marcin Perfuński

Laura Bączkiewicz przed Eurowizją Junior

25 września po godzinie 15:00 w studiu nr 5 rozegrał się wielki finał "Szansy na Sukces. Eurowizja Junior 2022". O miano reprezentanta Polski podczas Eurowizji dla dzieci ubiegali się Natalia Smaś, Aleksander Maląg, Ida Wargskog i Laura Bączkiewicz. Każdy z finalistów wykonał piosenkę związaną z tematem odcinka, w którym wcześniej występował. Po przeliczeniu głosów do ścisłego finału trafili Laura Bączkiewicz oraz Aleksander Maląg. Decyzją jurorów i telewidzów polską reprezentantką podczas Konkursu Piosenki Eurowizji Junior została Laura Bączkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Laura Bączkiewicz gwiazdy eurowizja junior Marta Powałowska

Czy książki mogą kształtować rodzicielstwo?

Z jednej strony książki nas inspirują, z drugiej - to, co przeczytamy, często dość szybko ulatuje z naszej pamięci. Czy książki oraz świadomość, którą dzięki nim rozwijamy może pomóc nam stawać się lepszym rodzicem? Jaka jest zależność między teorią a praktyką? Na te pytania odpowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom rodzice i wydawcy książek dla rodziców z Wydawnictwa Element. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica radio dla rodziców czytanie bajek książki dla dzieci

O festiwalu dźwięku dla dzieci w audycji "Kulturoteka"

Warsztaty, instalacje, koncerty dla dzieci starszych, a także dla tych najmłodszych i wiele więcej czeka na Was podczas festiwalu dźwięku dla dzieci SONIKALIA. To już czwarta edycja wydarzenia, które odbywa się w Olsztynie, a w tym roku także w Jezioranach. Zastanawialiście się kiedyś, jakie dźwięki wydobywają się z instrumentów smyczkowych, na których nie gramy? Czym jest smycoausmatic, a kryje się za hasłem kosmofonie? Jak wyglądają dźwiękowe obrazy inspirowane falami grawitacyjnymi, horyzontem zdarzeń czy czarną energią, kreowane przez dwoje muzyków i twórcę animacji immersyjnych? Czy można zagrać koncert na smyczki i dwa rowery? Jak wyśpiewać pomysły na jesienną niepogodę? Jak czuje się wolny elektron i na czym polegają warsztaty modelowania struktur dźwiękowych w aktywnym polu sensorów zwanym dźwiękokręgiem?  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

Kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił?

W "Skarbonce" poznajemy historię pieniądza. W poprzedniej audycji dowiedzieliśmy nieco na temat pierwszych monet. Przypomnijmy, że zanim pojawiły się pierwsze pieniądze, ludzie wymieniali się między sobą dobrami oraz usługami, a pierwowzorami pieniędzy były m. in. muszelki czy kamyki. Pierwsze pieniądze powstały sześćset lat przed naszą erą w Lidii, czyli na terenie dzisiejszej Turcji i były to monety ze stopu złota i srebra, które wybijali królowie Lidii. W Chinach zaś początkowo używano monet wykonanych z brązu, które miały w sobie kwadratowy otwór, żeby można było je przewlec i… nie zgubić! A jak wyglądała historia pieniędzy papierowych? O tym w Skarbonce. 
Zobacz więcej na temat:  oszczędzanie pieniądze radio dla dzieci Ekonomia dla dzieci

Rozmowa z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski w konkursie Eurowizji Junior 2022

Podczas wielkiego finału "Szansy na sukces. Eurowizja Junior 2022" wyłoniono polskiego reprezentanta. Stanie on na wielkiej scenie tegorocznej Eurowizji Junior w Armenii. Wybór był sumą punktów przyznanych finalistom przez jurorów oraz głosów telewidzów. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Laurą Bączkiewicz - reprezentantką Polski na XX Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci piosenki dla dzieci eurowizja junior patronat Polskiego Radia Dzieciom radio bez reklam DAB+

Jak skutecznie stawiać granice w relacji z dzieckiem?

Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Polskie Radio radio dla dzieci radio dzieci rodzicielstwo wychowanie