Polskie Radio
Section05

prd nie przegap

Jak być ojcem obecnym w życiu dziecka?

Bycie ojcem obecnym nie należy do najłatwiejszych zadań. To  właśnie o ojcach mówi się najczęściej, że są w życiu dziecka nieobecni, niewystarczająco obecni albo, owszem, obecni, ale w sytuacjach, które dobrze się kojarzą, unikając trudnych tematów. Wówczas to na matkę spada ciężar tematów trudnych oraz sytuacji, które nie należą do przyjemnych, a przez to nie tylko nie są doceniane, ale także burzą wizję matczynego ideału. Idealny w oczach dziecka zwykle jest tata, bo zagra w piłkę, zabierze na przejażdżkę rowerową albo na deser lodowy. Czy to wystarczy, by móc nazwać się ojcem obecnym? Na to pytanie odpowiedzieli goście audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców ojcostwo

Co nowego w Polskim Radiu Dzieciom?

Wrzesień to czas powrotów do uczniowskich obowiązków, a Polskie Radio Dzieciom chce towarzyszyć wszystkim dzieciom podczas przygotowań oraz wspierać ich rodziców i nauczycieli. W czasie trwającego roku szkolnego, dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom przygotowali dla słuchaczy wiele audycji edukacyjno – kulturalnych oraz kolejną wrześniową propozycję konkursu „Kolorowy piórnik”.  1 września na najmłodszych czeka dużo niespodzianek i tematycznych audycji. Na antenie będzie można usłyszeć m. in. o pierwszym dniu szkoły i o pomysłach, jak dobrze rozpocząć rok szkolny.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ rok szkolny

Ogłaszamy wyniki konkursu "Pomysłowe wakacje" w Polskim Radiu Dzieciom

Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom wpłynęło blisko 100 przepięknie wykonanych prac plastycznych wykonanych przez dzieci. Prace te pokazują wspaniały świat dziecka, w którym bardzo ważna jest zabawa i kreatywnie spędzony czas. Mnóstwo prac pokazuje, że dzieci lubią spędzać czas na placu zabaw, w parku czy w ogródku. Nie zabrakło też pomysłów na spędzenie czasu nad morzem, nad jeziorem czy w zoo. Konkurs ten pokazał, że bawić można się wszędzie. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam DAB+

"Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii". Rozmowa z autorem książki

Kiedy dziesięcioletnia Tosia i jej o dwa lata młodszy brat Franek gubią się w centrum handlowym, wiedzą, że powinni jak najszybciej znaleźć rodziców. Zwłaszcza, że wokół dzieje się coś bardzo dziwnego… Ludzie chodzą jak w transie ze wzrokiem wlepionym w smartfony. Czy ma to jakiś związek ze zniknięciem mamy i taty? Dzieci wyruszają na poszukiwania w towarzystwie tajemniczej Sowy i jej rezolutnego kompana, psa Bertiego. Czy odnajdą rodziców i uwolnią ludzi od mrocznej siły, która pochłania ich czas, myśli i marzenia? 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca Martyna Chuderska

Niezwykłe zjawiska związane z morzem i oceanem w audycji Polskiego Radia Dzieciom

Oceaniczne wody skrywają nie tylko tajemnicze, mityczne stwory, ale są także środowiskiem, w którym dochodzi do różnych naturalnych zjawisk wciąż pozostających tajemnicą. Co dzieje się na styku Bałtyku i Morza Północnego? Na czym polega bioluminescencja? Czy morze może mieć coś wspólnego z jaskinią? Czym jest efekt mlecznego morza na Oceanie Indyjskim? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w audycji "Poranek" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców morza oceany

Polskie Radio Dzieciom na pikniku "Lata z Radiem w Jakuszycach"

Zakończenie wakacji 2022 z Polskim Radiem Dzieciom odbyło się Jakuszycach, gdzie odbył się ostatni w tym sezonie Familijny Piknik dla słuchaczy - mieszkańców oraz turystów, spędzających wakacje w malowniczej Szklarskiej Porębie i okolicach. Była to okazja do wzięcia udziału w konkursach i specjalnie przygotowanych aktywnościach dla całych rodzin.  O dobrą atmosferę podczas pikniku dbali prowadzący – dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  pieśń radio dla dzieci radio dla rodziców Lato z Radiem wakacje 2022 lato

W "Muzycznych Podróżach" przenosimy się nad Kanał Sueski. Muzyka z filmu "W pustyni i w puszczy"

W audycji Muzyczne Podróże mówimy o "W pustyni i w puszczy". Książkę o takim tytule napisał ponad sto lat temu Henryk Sienkiewicz, polski powieściopisarz, który w 1905 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku Sienkiewicz był jednym z najpopularniejszych pisarzy polskiego pochodzenia.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci muzyczne podróże muzyka filmowa piosenki dla dzieci

Muzyczna podróż przy dźwiękach słuchowisk i bajek muzycznych dla dzieci

Słuchowiska i bajki muzyczne to takie formy, które doskonale rozwijają wyobraźnię. Jedynym elementem, który angażuje nas podczas ich słuchania jest dźwięk, jednak to wyobraźnia pozwala nam na zobaczenie niepowtarzalnych obrazów, które tworzymy w głowie na podstawie zasłyszanych dźwięków. Aby znaleźć się w takiej bajce, wystarczy zamknąć oczy! Nie udałoby się to bez dźwięku, więc można powiedzieć, że słuchowiska i bajki muzyczne to doskonały sposób na rozwijanie wyobraźni, co jest szczególnie istotne u najmłodszych.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże słuchowisko dla dzieci radio dla dzieci

Miś Michaś i smok Adaś kontra owoce morza

Miś Michaś i smok Adaś są w Gdyni. W tym mieście portowym mogą do woli słuchać szumu morza i śpiewu mew, a także oglądać piękne żaglowce, statki i okręty. Oczywiście nie należy tego robić o pustym brzuszku. Miś nie może przestać myśleć o dzisiejszym wyjściu do restauracji, które zapowiada się wybornie! Będą owoce morza, a nasi współpracownicy zastanawiają się, jak owoce znalazły się w morzu. Może spadły ze statku i rybacy je wyłowili? A czy takie owoce, które pływały w słonej morskiej wodzie są w stanie zachować swoją słodycz?
Zobacz więcej na temat:  Współpracownia Misia Michasia i Smoka Adasia Miś Michaś Smok Adaś radio dla dzieci piosenki dla dzieci owoce morza

Jak bawić się z dzieckiem latem? Rodzicielstwo przez zabawę

Niewątpliwie czas spędzony z maluchem korzystnie wpływa na jego rozwój, ale też relacje rodzinne. W wakacje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły czy przedszkola możemy wykorzystać dodatkowy czas na wspólne bawienie się na kocyku. Co więcej, zabawy te nie muszą być skomplikowane, by były atrakcyjne dla najmłodszych. O tym, jak połączyć rodzicielstwo i rozrywkę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Estera Wocial, autorka profilu na Instagramie "Z mamą się nie nudzę".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica