Polskie Radio
Section05

PRL

"Wojna domowa od wielu wieków trwa..."

To już ponad pół wieku temu odbyła się telewizyjna premiera kultowego serialu „Wojna domowa“... dokładnie 55 lat temu, 24 października 1965 roku, Telewizja Polska rozpoczęła emisję pierwszego z siedmiu odcinków. Wszystkich części było ogółem piętnaście, bo po sukcesie tych pierwszych szybko dokręcono kolejnych osiem. Serial znany jest także współczesnym widzom choćby z częstych powtórkowych emisji na różnych kanałach i stacjach telewizyjnych w Polsce... a jego treść wydaje się być ponadczasowa - problemy dogadywania się pokolenia rodziców z pokoleniem dzieci nastolatków.
Zobacz więcej na temat:  serial telewizja film polski mieszkanie mieszkania rodzina HISTORIA

"Miał na swoim na koncie wiele przedsięwzięć nowatorskich". Czaputowicz o Ruchu "Wolność i Pokój"

- Zaczął działać jawnie, stosował metody z katalogu działań bez przemocy, odniósł też sukces: została zmieniona treść przysięgi i wprowadzona służba zastępcza. Sukcesem WiP było także doprowadzenie do tego, że te wielusettysięczne demonstracje pokojowe na Zachodzie nie mogły być już propagandowo wykorzystywane w PRL – mówi z okazji 35-lecia powstania Ruchu "Wolność i Pokój" jeden z jego liderów, prof. Jacek Czaputowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz POLSKA IPN społeczeństwo rocznica

Warszawa: msza św. w intencji kanonizacji w 36. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W 36. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki oraz Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych w Kościele świętego Stanisława Kostki w Warszawie biskup Jarecki odprawił mszę świętą z modlitwą o jego kanonizację.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Popiełuszko Kościół Kościół katolicki wiara historia Polski chrześcijaństwo Warszawa mazowieckie

Śledztwo ws. śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. IPN ekshumował szczątki kapłana

Prokuratorzy IPN przeprowadzili ekshumację zwłok ks. Franciszka Blachnickiego w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego w 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Zbrodni na założycielu i duchowym ojcu oazowego Ruchu Światło-Życie mogli dokonać funkcjonariusze MSW PRL. Ks. Blachnicki walczył w wojnie obronnej w 1939 r., był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie był represjonowany przez władze PRL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo prokuratura IPN HISTORIA Franciszek Blachnicki wywiad zabójstwo represje komunizm

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Bronisław Wildstein Wacław Holewiński Dwójka opozycja demokratyczna emigracja

Marek Szajda: wieś na tzw. Ziemiach Odzyskanych przeszła wielkie zmiany

- Mimo zmian, jakie się dokonały, jest też jakaś ciągłość. Ciągłość, która jest praktykowana głównie w warstwie dziedzictwa niematerialnego. Trzeba jednak przyznać, że mówimy o wsi, która przeszła wielkie zmiany. Wsi, która w granicach państwa polskiego jest 75 lat, od 1945 r. - mówił w "Wybieram Dwójkę" jeden z redaktorów tomu "Wieś na Ziemiach Zachodnich i Północnych po 1945 r. Ciągłość czy zmiana?".
Zobacz więcej na temat:  wieś Bartosz Panek Dwójka kolektywizacja

"Bez nich nie byłoby wolnej Polski". Nabór wniosków o świadczenia dla osób represjonowanych

Osoby mające status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, których świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, będą miały prawo do świadczenia wyrównawczego. Wnioski będzie można składać od 15 października.
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna emerytura pomoc Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny społeczeństwo POLSKA

"Typowali osoby, które mogliby szantażować". Prokurator Pozorski o wynoszeniu dokumentów SB

- Funkcjonariusze PRL wynoszący dokumenty typowali osoby, które w nowej rzeczywistości politycznej mogą zająć wysokie stanowiska. Dokumenty te służyły wyłącznie temu, żeby w przyszłości te osoby szantażować i mieć z tego tytułu określone korzyści - powiedział w Polskim Radiu 24 prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 IPN historia Polski służba bezpieczeństwa

Marek Król: system III RP trzymał się na teczkach oraz informacjach z przeszłości

- III RP można nazwać drugą PRL. Zmieniła się dekoracja, a wpływy towarzyszy z dawnych służb pozostały. (…) Niezrozumiałe zachowania niektórych polityków mogły być spowodowane dyskretnymi przypomnieniami dawnych oficerów prowadzących - powiedział Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marek Król Antoni Trzmiel komunizm służba bezpieczeństwa historia Polski

TYLKO U NAS Odkrycie dokumentów SB w domu byłego agenta. Gontarczyk: mogły stać się źródłem szantażu osób publicznych

- "Prywatyzowanie" dokumentów SB było bez wątpienia groźne. Mogło mieć i pewnie miało znaczenie w życiu publicznym, bo materiały te niejednokrotnie mogły stać się źródłem szantażu i wymuszania - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN służba bezpieczeństwa historia Polski

Działacz Solidarności w okresie PRL: prezydent Gdańska staje na pozycji wewnętrznego wroga Polski

- Ja uważam, że to, co robi pani Dulkiewicz, to jest nic innego, jak postawienie się na pozycji wewnętrznego wroga Polski i tak należy to ocenić. Wrogów należy rozliczać, a nie tolerować - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, działacz Solidarności w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki Andrzej Rozpłochowski POLSKA polityka Aleksandra Dulkiewicz Gdańsk HISTORIA II wojna światowa historia PRL

"Najciekawsze są nośniki elektroniczne". Nisztor o odkryciu dokumentów SB w domu byłego agenta

- To, co jest najciekawsze w tej całej historii, to to, że zabezpieczono nośniki elektroniczne. Czyli można podejrzewać, że na tych nośnikach elektronicznych znajdowały się nie dokumenty - takie dokumenty papierowe, tylko po prostu nagrania, zdjęcia, nagrania dźwiękowe, być może też nagrania wideo - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Nisztor, komentując nieznane dokumenty SB odkryte w domu byłego funkcjonariusza wywiadu PRL. Do sprawy odniósł się także Cezary Gmyz (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor Michał Rachoń służby i bezpieczeństwo POLSKA służba bezpieczeństwa Cezary Gmyz