Polskie Radio
Section05
PRL

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm IPN

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel Żołnierze Wyklęci Łączka historia Polski komunizm IPN

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Paweł II Kościół Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego

Archiwum Drygasa. Emocje i wzruszenie na skrawkach tasiemek

- Siła tych materiałów polega na ich bezinteresowności. One były realizowane nie z myślą, że powstanie z tego jakiś większy zapis filmowy, tylko po to, żeby dotknąć tej historii najbliższej, rodzinnej - mówił o projekcie, którego celem jest ocalenie i udostępnienie na specjalnej platformie internetowej amatorskich taśm filmowych z okresu PRL, reżyser Maciej Drygas, zajmujący się Polskim Archiwum Filmów Domowych.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz dokument Dwójka Maciej Drygas

"Szczególnie wyklęty". 72. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

- Jako człowiek także wywiadu posiadał olbrzymią wiedzę o działaczach komunistycznych, w tym o Józefie Cyrankiewiczu, jego podwójnej roli w Oświęcimiu i później. W dużym stopniu może to być wierzchołkiem góry lodowej, jak bardzo rotmistrz Pilecki był niebezpieczny dla komunistów - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Jan Wysocki.  
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki komunizm II wojna światowa

"Wyrok reżimu Kiszczaka i Jaruzelskiego". Jan Parys o historii pułkownika Kuklińskiego

- Wyrok śmierci na płk Kuklińskim z 1984 r. jest znakiem, wskaźnikiem, czym była PRL. Byliśmy częścią Układu Warszawskiego, to były lata załamania gospodarczego po tym, jak wprowadzono stan wojenny. Mieliśmy wtedy w kraju dyktaturę - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Ryszard Kukliński USA Układ Warszawski Jan Parys ZSRR

"Jestem wstrząśnięty tą informacją". Rozpłochowski o możliwym przedawnieniu zbrodni komunistycznych

- Z dniem 1 sierpnia 2020 r. ma ulec przedawnieniu ściganie za zbrodnie komunistyczne za wyjątkiem zabójstw. Jestem zdumiony i przerażony, że w tej sprawie jest cisza - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również inny opozycjonista z tego okresu, Andrzej Michałowski oraz Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA IPN historia Polski Andrzej Rozpłochowski komunizm Tadeusz Płużański