Polskie Radio
Section05
protestantyzm

Ideologika. Między laicyzmem a laickością

Polska jest określana jako kraj katolicki. Jakie to niesie za sobą konsekwencje? Czy powinniśmy wobec krajów używać określeń opartych na ich tożsamości religijnej? W Polskim Radiu dyskutowali ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, pastor Michał Jabłoński oraz Adam Abd El Al z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia wiara chrześcijaństwo islam protestantyzm

Debata społeczna o interkomunii w Niemczech

W Niemczech toczy się szeroka debata na temat interkomunii. Dyskusja dotyczy sytuacji małżonków protestanckich i Katolików, którzy chcieliby móc przystępować do jednej komunii. Konferencja Episkopatu Niemiec zaproponowała przyznanie im takiego prawa. Mówił o tym w audycji Terlikowski na Froncie ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół protestantyzm katolicyzm Tomasz Terlikowski chrześcijaństwo

Rola kobiet w największych religiach świata

– W wyznaniu katolickim kobiety są zaproszone do królewskiego kapłaństwa – powiedział o. Mariusz Bigiel, jezuita. Razem z gośćmi audycji „Ideologika”: rabinem Szalomem Ber Stamblerem, pastorem Michałem Jabłońskim i Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku  Religijnego w Warszawie rozmawiali o roli i posłudze kobiet w katolicyzmie, protestantyzmie, islamie oraz judaizmie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół religia kobieta Żydzi chrześcijaństwo judaizm protestantyzm Adrian Klarenbach

95 tez Marcina Lutra. Wpływ reformacji na historię Europy

31 października 1517 roku Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Były one wezwaniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza. Wydarzenie stało się początkiem reformacji. O tym jak reformacja wpłynęła na historię Europy mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Paweł Lisicki (redaktor naczelny „Do Rzeczy” i autor książki „Luter. Ciemna strona rewolucji”) i Łukasz Kobeszko (portal Aleteia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Luter Kościół Niemcy protestantyzm Paweł Lisicki

Marcin Luter – rewolucjonista czy reformator?

31 października 1517 roku niemiecki teolog Marcin Luter wywiesił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez podważających wiele aspektów nauczania Kościoła. Luter sprzeciwiał się w nich sprzedaży odpustów, a także nadużyciom występującym w Kościele. Swoim wystąpieniem rozpoczął wielką dyskusję na temat Kościoła oraz zapoczątkował okres zwany Reformacją. O postaci Marcina Lutra mówili w audycji Nos Kleopatry Tomasz Terlikowski (TV Republika) i Paweł Łepkowski (red. nacz. Uważam Rze Historia).
Zobacz więcej na temat:  Marcin Luter Kościół katolicki Kościół wiara religia protestantyzm

"Tworzy się bardzo pozytywny obraz Lutra”

Zbliża się 31 października. To dzień, w którym minie 500 lat od przybicia przez Marcina Lutra 95 tez do drzwi katedry w Wittenberdze. Rocznicę tę będą świętować luteranie, inne wyznania protestanckie, ale także Kościół Katolicki. O tym, dlaczego Katolicy świętują rocznicę wydarzenia, które zapoczątkowało rozłam w łonie chrześcijaństwa, mówił w audycji "Życie z duszą, czy bez" Paweł Lisicki z tygodnika Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Marcin Luter chrześcijaństwo protestantyzm Paweł Lisicki