Polskie Radio
Section05

religia

XX. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

- Celem obchodów Dnia Judaizmu jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzięki tym obchodom, pojawia się też sposobność do pogłębienia świadomości chrześcijan o swoich początkach – mówił o obchodach Dnia Judaizmu ks. Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki judaizm Krzysztof Ołdakowski Żydzi Kielce chrześcijaństwo

Muzułmańskie uczennice zobowiązane do lekcji pływania

Szwajcarskie władze wygrały sprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka (ETPCz), który orzekł, że muzułmańscy rodzice muszą posyłać na naukę pływania córki do grup mieszanych. Wyrok skomentowali go w Polskim Radiu 24 Jan Wójcik (portal euroislam.pl) oraz dr hab. Agata Nalborczyk (Zakład Islamu Europejskiego Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu pływanie basen islam Szwajcaria

„Świat Chrystusa” w ujęciu prof. Wojciecha Roszkowskiego

Szczegółowa i rozległa panorama starożytności skreślona piórem wybitnego historyka. Tak można najkrócej opisać „Świat Chrystusa”, najnowszą publikację historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego, do której materiały zbierał przez niemal 50 lat. Jak wyglądał świat Jezusa Chrystusa? Co było w nim fascynującego? O tym autor mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Paulina Kozion Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo Jezus Chrystus

Na wiosnę premiera filmu o św. Maksymilianie Kolbem

– Jestem pod ogromnym wrażeniem całego jego życiorysu. Bardzo byłem zdziwiony, że do tej pory nie powstał żaden film, który by obejmował całe jego życie – mówił reżyser filmu "Dwie Korony" Michał Kondrat w audycji Weekend Kulturalny. Gościem Polskiego Radia 24 była również Dominika Figurska, aktorka, wcielająca się w rolę matki św. Maksymiliana. 
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe kino film polski Dominika Figurska

Chrześcijaństwo – najbardziej prześladowana religia świata

Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest krytyczna: stanowią już tylko trzy procent ludności. Organizacje broniące praw prześladowanych obawiają się, że wkrótce skończy się, niemal dwutysiącletnia, historia chrześcijaństwa na tych ziemiach. O najbardziej prześladowanej religii świata mówił ks. prof. Waldemar Cisło.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Bliski Wschód chrześcijaństwo islam Syria Irak Jerozolima aktualności katolickie

Tradycja święta Trzech Króli. "Konfrontacja z tajemnicą"

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Trzech Króli. Upamiętnia mędrców ze wschodu, którzy przybyli pokłonić się Jezusowi. – To święto pokazuje, że wszyscy mamy wrócić inną drogą, nawrócić się do Chrystusa, jemu zanieść dary – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Michał Orlicki, duszpasterz akademicki z kościoła św. Anny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli Boże Narodzenie wiara