Polskie Radio
Section05
reżyser

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument TEATR FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

Roman Polański - najpopularniejszy polski reżyser

- Kino Polańskiego można czytać na różnych poziomach, odbierać jako kino gatunkowe, które służy rozrywce, ale gdzieś tam zawsze jest jakaś szczelina, przez którą zagląda pustka albo lęk egzystencjalny – mówiła Magdalena Sendecka w audycji Polskiego Radia. Dziś mija 90. rocznica urodzin Romana Polańskiego, światowej sławy reżysera filmowego i aktora. 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski reżyser aktor Roman Polański HISTORIA

Samouk, który zmienił światowe kino. Wspomnienie Williama Friedkina

Zawdzięczamy mu takie filmy jak "Egzorcysta" i "Cena strachu" oraz nagrodzony Oscarem "Francuski łącznik". Choć nie ukończył szkoły filmowej, a wiele jego dzieł nie odniosło sukcesów, poprzez swoją twórczość w znacznym stopniu wpłynął na światowe kino. W "Magazynie bardzo filmowym" wspominaliśmy amerykańskiego reżysera Williama Friedkina.
Zobacz więcej na temat:  William Friedkin kino reżyser Joanna Sławińska

Morderstwo żony Romana Polańskiego. Najgłośniejsza zbrodnia Hollywood

"W domu wydarzyło się nieszczęście. Sharon nie żyje, wszyscy nie żyją. Roman, zamordowano ich" – takie wieści usłyszał Roman Polański w nocy z 8 na 9 sierpnia 1969 roku podczas rozmowy telefonicznej. Sekta Mansona zamordowała siedem osób. Jedną z bestialsko zamordowanych była Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Polański lata 60 HISTORIA zabójstwo film polski reżyser

Aleksander Bardini. "Na egzaminie aktorskim miałem dwie kompromitacje"

– Dziś, kiedy to wspominam, właściwie powinienem zejść do podziemi i przybrać pseudonim. I udawać, że jestem zupełnie kimś innym, niż jestem – komentował Aleksander Bardini, w latach 90. w Polskim Radiu, swoją opowieść z początków aktorskiej drogi. 30 lipca 2023 roku mija 28. rocznica śmierci tego znakomitego reżysera, człowieka teatru, aktora i pedagoga.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bardini Lwów Łódź Warszawa TEATR wspomnienie aktor reżyser II wojna światowa PRL

Paolo Genovese o filmie "Pierwszy dzień mojego życia": tutaj każda historia jest metaforą

- Wybrałem celowo taki zabieg, zabieg metaforyczny, żeby wejść w pewien absolut, w pewną całkowitą uniwersalność tematu. Owszem, mógłbym opowiedzieć prawdziwe historie, ale wtedy byłyby to po prostu tylko prawdziwe historie. Tutaj każda historia jest jednocześnie metaforą. Stanowi jakiś bodziec do refleksji, stanowi odniesienie do rzeczywistości dla każdego z nas - tak o swoim najnowszym filmie mówi włoski reżyser Paolo Genovese.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino reżyser