Polskie Radio
Section05
robot

Robot Photon uczy dzieci programowania

Dzięki polskiemu robotowi edukacyjnemu o nazwie Photon dzieci mogą uczyć się programowania. Urządzenie, dzięki udanej kampanii crowdfundingowej, uczy kodowania, a od postępów dziecka w nauce zależą jego możliwości, które z czasem się rozwijają. W wyprodukowaniu robota swój udział miały także polskie drukarki 3D. O Photonie w audycji 24. Poziom – Magazyn Nowych Technologii mówili Damian Traczyk (Photon Entertainment) i Marcin Niedzielski (Zortrax).
Zobacz więcej na temat:  robot edukacja

Roboty do 2025 r. zastąpią 30 proc. miejsc pracy?

W ciągu kolejnych kilku lat sztuczna inteligencja i roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Cyfrowi pracownicy nie zastąpią z pewnością tradycyjnych specjalistów, ale ich wykorzystanie na szerszą skalę umożliwi firmom osiągnięcie przewagi nad konkurencją, poprawę wydajności, jakości i efektywności finansowej. Na razie – jak wynika z badania Accenture – tylko 34 proc. firm jest gotowych na „zatrudnienie” cyfrowych pracowników, mimo że transformację cyfrową planuje już połowa globalnych przedsiębiorstw i organizacji.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja rynek pracy zatrudnienie robot

Jednokomórkowe algi. Czemu służy ich hodowla?

- Mikroalgi produkują różnorakie substancje, przede wszystkim barwniki oraz kwasy tłuszczowe. Głównym celem ich zastosowania są jednak biopaliwa - tłumaczyli w Czwórce Michał Wojtalik i Rafał Podgórski, twórcy projektu Algaenos, dziecka Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA Politechnika Warszawska ciekawostki paliwa biologia robot chemia badania ekologia Patryk Kuniszewicz