Polskie Radio
Section05

Sejm

Sejmowa komisja zdecydowała ws. ustawy o SN. Rekomenduje odrzucenie większości senackich poprawek

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje odrzucenie większości poprawek Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. We wszystkich głosowaniach 14 posłów było za, a 16 przeciw. Przyjęte zostały jedynie poprawki o charakterze legislacyjnym. W tym przypadku posłowie głosowali jednomyślnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Senat Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

"Nie sądzę, żeby uzyskały naszą pozytywną opinię". Marek Ast o poprawkach Senatu do ustawy o SN

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka zajmie się jutro poprawkami Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Marek Ast z PiS krytykuje poprawki Senatu i przewiduje ich odrzucenie.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy prawo ustawa Senat POLSKA sądownictwo

Szefernaker: chcemy pomóc uchodźcom się usamodzielnić. Ustawa jest w Sejmie

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców, poinformował, że dla przybyszów z Ukrainy przygotowano rozwiązania, które pomogą im się usamodzielnić. - Nie możemy przekazywać środków na pomoc wszystkim uchodźcom z Ukrainy w nieskończoność - podkreślił w rozmowie z Polsat News.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc uchodźcy Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Paweł Szefernaker MSWiA społeczeństwo polityka

Miłosz Manasterski o konwencji PiS: może dać Zjednoczonej Prawicy przewagę

- Konwencja ma swój największy sens jeżeli wybory będą w konstytucyjnym terminie. Polecenia prezesa PiS by środowiska Zjednoczonej Prawicy zmobilizowały się, to jest pewna przewaga nad konkurencją - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość wybory w Polsce opozycja partie polityczne zjednoczona prawica POLSKA polityka Polskie Radio 24

Ponad 40 proc. poparcie dla PiS i Kukiz'15 w najnowszym sondażu. Prof. Domański: bez zaskoczenia

- Wynik Zjednoczonej Prawicy i Kukiz’15 wynika przede wszystkim ze stosunku do Zjednoczonej Prawicy. Kukiz wniósł tam niewiele. Jest to wysokie poparcie, ale poczekałbym na kolejny sondaż - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  sondaże wybory w Polsce Prawo i Sprawiedliwość Konfederacja Kukiz'15 partie polityczne POLSKA polityka Polskie Radio 24

SONDAŻ Koalicja wyborcza PiS-Kukiz'15? Nowy sondaż daje jej ponad 40-proc. poparcie

Z najnowszego sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się w najbliższych dniach, Prawo i Sprawiedliwość razem z Kukiz'15 mogłyby liczyć na 41,2 proc. poparcia. Z kolei na Koalicję Obywatelską głos oddałoby 27,5 proc. badanych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż polityka Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Kukiz'15 koalicja obywatelska Konfederacja

Nowelizacja ustawy o SN. Marek Pęk: Senat wyszedł daleko poza poprawki techniczne

Senat przyjął w środę z poprawkami nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Całość ustawy poparło 97 senatorów. Nikt nie był przeciwny, ani nie wstrzymał się od głosu. Ustawa zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Teraz ustawa ponownie wróci do Sejmu, który rozpatrzy poprawki Senatu.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sąd prawo ustawa Senat POLSKA sądownictwo

Ustawa o Sądzie Najwyższym. Teraz zajmą się nią senackie komisje

W środę rano (godz. 9.00) senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zajmie się prezydencką nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Zakłada ona między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Zmiany mają pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Senat sądownictwo reforma sądownictwa Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska