Polskie Radio
Section05
Soczi

"Bild": SPD chce płynąć w rejs do willi Stalina w Soczi. Ambasador Ukrainy: tylko tego brakowało

Biuro podróży partii SPD organizuje wycieczkę do Rosji. Ma to być rejs po Morzu Czarnym. "24 października socjaldemokraci chcą odbyć pielgrzymkę do wakacyjnego domu radzieckiego dyktatora Józefa Stalina w Soczi" - informuje niemiecki dziennik "Bild".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina Rosja Olaf Scholz SPD Józef Stalin Berlin wojna na Ukrainie wojna 2022 Soczi serwis wschodni

Spotkanie Putina z Łukaszenką. Jan Piekło: siedzą na jednym wózku

- W jakimś sensie również Putin jest zakładnikiem Łukaszenki, dlatego że siedzą na tym samym wózku. Jeden i drugi są dyktatorami, którzy w swoich działaniach używają metod terrorystycznych. Pokazał to przykład ze sprowadzeniem samolotu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Soczi Rosja Białoruś dyplomacja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

W jaki sposób Rosja dba o swoje interesy w Afryce?

Przywódcy kilkudziesięciu państw afrykańskich zebrali się w Soczi, gdzie rozpoczął się pierwszy w historii szczyt gospodarczy Rosja - Afryka. Jakie kwestie mają na uwadze rosyjskie władze, które zdecydowały się na organizację wydarzenia? Do tematu odnieśli się dr Jędrzej Czerep, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz Grzegorz Kuczyński, ekspert od rosyjskich służb specjalnych.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja Władimir Putin Afryka Soczi

Interesy Rosji na Bliskim Wschodzie

W czwartek, w Soczi odbyło się spotkanie trzech prezydentów – Rosji, Iranu i Turcji, poświęcone Syrii. Obyło się bez przełomu, jednak Moskwa po raz kolejny  miała okazję pokazać, że to ona rozdaje karty W Syrii. Jednocześnie Rosjanie zbojkotowali konferencję bliskowschodnią w Warszawie. O polityce Rosji na Bliskim Wschodzie mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Iran Rosja Soczi Syria Bliski Wschód

Polska kadra już w Soczi. Jakie mamy szanse na mundialu?

– Mamy niezłą drużynę, ale nie jesteśmy pewniakiem do osiągniecia dobrego wyniku na mundialu – ocenił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jachimiak, dziennikarz portalu "sport.pl". Polscy piłkarze są już w Soczi, gdzie mają bazę treningową na czas mistrzostw świata, które w czwartek rozpoczną się w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprezentacja Polski Piłka nożna Robert Lewandowski Adam Nawałka Rosja 2018 Rosja Soczi SPORT