Polskie Radio
Section05
stan wojenny

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura okrągły stół drugi obieg

Płk Ryszard Kukliński. Amerykanie organizują ucieczkę przed dekonspiracją

Z 7 na 8 listopada 1981 roku pułkownik Ryszard Kukliński, został, wraz z żoną i dwoma synami, potajemnie wywieziony z Polski. Przyczyną ewakuacji była obawa Kuklińskiego przed dekonspiracją, choć gen. Czesław Kiszczak utrzymywał, że kontrwywiad go nie podejrzewał. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Kukliński PRL komunizm CIA stan wojenny Ludowe Wojsko Polskie (LWP) ZSRR USA Zbigniew Brzeziński HISTORIA

TYLKO U NAS Ks. Jerzy Popiełuszko. Pogrzeb pod specjalnym nadzorem

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wrogiem dla komunistycznej władzy zarówno za swojego życia, jak i po męczeńskiej śmierci. Kiedy prymas Polski kardynał Józef Glemp zdecydował, że kapelan Solidarności zostanie pochowany obok kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu 3 listopada 1984 roku, bezpieka podjęła nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko PRL komunizm Solidarność Czesław Kiszczak Grzegorz Przemyk stan wojenny Kościół katolicki HISTORIA

Byli zomowcy trafią do więzienia za brutalne pobicie w stanie wojennym? Do sądu w Szczecinie wpłynął akt oskarżenia

Akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom ZOMO, którzy mieli pobić mężczyznę zatrzymanego w związku z manifestacją uliczną przeciwko bezprawiu stanu wojennego, wniósł do sądu prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie - przekazał w czwartek Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szczecin zachodniopomorskie IPN sądownictwo prawo PRL historia Polski represje przestępczość historia PRL prokuratura stan wojenny regiony

Węzły polskiej pamięci: "Solidarność" i stan wojenny

Dziś wiemy, że już w czasie fali strajków w sierpniu 1980 roku komunistyczne władze Polski myślały o wprowadzeniu stanu wojennego celem uspokojenia sytuacji. Tymczasem zawarły porozumienia z "Solidarnością". Dlaczego ten fakt nie zakończył prac nad przeprowadzeniem wariantu siłowego, który miał zahamować rozwój rodzącego się ruchu demokratycznego? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Solidarność stan wojenny

Ksawery Jasieński. Jeden z najsłynniejszych głosów Polskiego Radia

– Na ostatnim roku studiów podczas ćwiczeń gimnastycznych spadłem i trzasnął mi kręgosłup. Trafiłem do szpitala, czekałem chyba z miesiąc na gips. I czytałem moim towarzyszom niedoli książkę. Bardzo im się to spodobało – zaczął Ksawery Jasieński swoją opowieść o tym, jak stał się lektorem radiowym. Ten wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji, a także głos warszawskiego metra, kończy 13 września 92 lata!
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio wspomnienie Warszawa stan wojenny metro

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL stalinizm komunizm represje literatura KSIĄŻKA poezja stan wojenny KOR HISTORIA

"Polska jest matką, która wciąż cierpi". Druga pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny

- Przybywam, ażeby być z moimi rodakami w szczególnie trudnym momencie dziejów Polski – tymi słowami Jan Paweł II przemówił do władz państwowych PRL podczas spotkania w Belwederze drugiego dnia pielgrzymki w 1983 roku. Wizyta Ojca Świętego odbyła się w wyjątkowych okolicznościach, bowiem w Polsce wciąż nie został zniesiony stan wojenny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Paweł II PRL stan wojenny

IPN sprawdza, czy Jacek Jerz, działacz radomskiej "Solidarności", został w 1983 otruty przez SB

Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą śledztwo w sprawie śmierci w 1983 roku jednego z liderów radomskiej "Solidarności" Jacka Jerza. Są podejrzenia, że mógł on umrzeć na skutek zażycia leków podanych mu przez nieustalone osoby w ramach operacji prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Solidarność służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej prokuratura Radom