Polskie Radio
Section05
stan wojenny

"Polska jest matką, która wciąż cierpi". Druga pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny

- Przybywam, ażeby być z moimi rodakami w szczególnie trudnym momencie dziejów Polski – tymi słowami Jan Paweł II przemówił do władz państwowych PRL podczas spotkania w Belwederze drugiego dnia pielgrzymki w 1983 roku. Wizyta Ojca Świętego odbyła się w wyjątkowych okolicznościach, bowiem w Polsce wciąż nie został zniesiony stan wojenny.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan Paweł II PRL stan wojenny

IPN sprawdza, czy Jacek Jerz, działacz radomskiej "Solidarności", został w 1983 otruty przez SB

Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą śledztwo w sprawie śmierci w 1983 roku jednego z liderów radomskiej "Solidarności" Jacka Jerza. Są podejrzenia, że mógł on umrzeć na skutek zażycia leków podanych mu przez nieustalone osoby w ramach operacji prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Solidarność służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej prokuratura Radom

40 lat temu Jan Paweł II rozpoczął drugą pielgrzymkę do Polski

Pielgrzymka przebiegała pod znakiem stanu wojennego, wprowadzonego przez komunistyczne władze 13 grudnia 1981 roku, a od pół roku zawieszonego. Celem wizyty papieża były uroczystości jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, mottem zaś stały się słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego zaraz po przylocie: "Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja!".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Jan Paweł II pielgrzymka stan wojenny

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca moda STYL ŻYCIA Magda Skawińska stan wojenny PRL

TYLKO U NAS Jak esbecy obserwowali księdza Jerzego Popiełuszkę? Zobacz stenogram z archiwum IPN

W archiwum IPN zachowały się zapisy rozmów esbeków, obserwujących kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Warszawie podczas Mszy św. za Ojczyznę. Przy ołtarzu ksiądz Popiełuszko - "figurant" i wróg, którego trzeba aresztować.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko stan wojenny Solidarność PRL służba bezpieczeństwa inwigilacja Czesław Kiszczak Kazimierz Kaczor TYLKO U NAS

10. rocznica śmierci prymasa Polski Józefa Glempa. "Jego życie i posługiwanie niewątpliwie było ziarnem nadziei"

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że kardynał Józef Glemp umacniał ziarnem nadziei w trudnych czasach stanu wojennego. W 10. rocznicę śmierci kardynała Józefa Glempa w warszawskiej archikatedrze kardynał Kazimierz Nycz celebrował mszę świętą za duszę hierarchy.
Zobacz więcej na temat:  Józef Glemp Warszawa Jerzy Popiełuszko HISTORIA POLSKA stan wojenny Wojciech Polak Kazimierz Nycz

Czas niepokoju, ataki na Kościół i wsparcie papieża. O tym, jak wyglądało Boże Narodzenie w stanie wojennym

W tym roku mija 41 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w kraju przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. O tym, w jaki sposób Polacy spędzili wtedy święta Bożego Narodzenia, opowiedzieli na antenie Polskiego Radia 24 ks. dr prał. Jan Sikorski (honorowy kapelan "Solidarności"), Mateusz Wyrwich (tygodnik "Niedziela") oraz Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo historia Polski Wigilia stan wojenny Boże Narodzenie

Biżuteria patriotyczna stanu wojennego. Małe dzieła Ludwiki Ogorzelec

Rzeźbiarka, scenograf, artystka wszechstronna. Instalacje Ludwiki Ogorzelec podziwiane są nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Artystka jest autorką projektu Krzyża Solidarności Walczącej, w której szeregach po wprowadzeniu stanu wojennego aktywnie działała. W tamtych czasach wykonywała unikatowe projekty biżuterii. Dziś można oglądać je na jednej z wystaw. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka stan wojenny Trójka Klub Trójki