Polskie Radio
Section05
Sudan

Walczące w Sudanie strony uzgodniły 72-godzinne zawieszenie broni. "Wszystkie poprzednie były zrywane"

Według mediatorów saudyjskich i amerykańskich, sudańska armia rządowa i organizacje paramilitarne skupione w Siłach Szybkiego Wsparcia (RSF) uzgodniły 72-godzinne zawieszenie broni w trwającej od połowy kwietnia wojnie domowej. Ma ono obowiązywać od niedzieli. Tymczasem w sobotę walki w rejonie Chartumu trwały ze zdwojoną zaciętością.
Zobacz więcej na temat:  USA Afryka ŚWIAT Sudan społeczeństwo polityka

Grupa Wagnera rozszerza wpływy w Afryce. Szuka uzbrojenia na wojnę z Ukrainą

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera jest siłą destabilizującą państwa Afryki - poszukuje uzbrojenia, by nielegalnie wysłać je z tego kontynentu na wojnę przeciwko Ukrainę, dostarczyła też pociski ziemia-powietrze sudańskim Siłom Szybkiego Wsparcia (RSF), jednej ze stron toczącego się w tym kraju konfliktu - informuje amerykański rząd.
Zobacz więcej na temat:  Sudan Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT Afryka broń

Papież zwrócił się do społeczności międzynarodowej: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy

Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie z okazji obchodzonej w niedzielę uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego apelował: nie przyzwyczajajmy się do konfliktów i przemocy, nie przyzwyczajajmy się do wojny. Mówił o wojnie w Sudanie i ponowił prośbę o bliskość z narodem ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek konflikty międzynarodowe Sudan wojna na Ukrainie Kościół katolicki ŚWIAT Europa

W Sudanie wciąż niespokojnie. "Obecny konflikt to pewien problem dla Rosji"

Mimo obowiązującego trzydniowego zawieszenia broni w Sudanie kontynuowane są walki między siłami zbrojnymi a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia. W Sudanie od wielu lat swoje interesy prowadzi Rosja. - W tym sensie obecny konflikt to pewien problem dla Rosji. W zasadzie nie wiadomo, po czyjej stronie się opowiedzieć - uważa Grzegorz Kuczyński z portalu i.pl.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Rosja zboże Sudan Ukraina wojna na Ukrainie