Polskie Radio
Section05
św. Wojciech

"Bogurodzica", Grunwald i "zagadka zamknięta na siedem pieczęci"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze chrześcijaństwo poezja literatura bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

"Święty" - filmowa historia skradzionej figury św. Wojciecha

- Już od początku polskiej państwowości tworzyła się ta legenda, rozwinięta również potem w czasach rozbicia dzielnicowego i powstania słynnych gnieźnieńskich drzwi. W 1986 roku św. Wojciech stał się nośnikiem emocji przyciągających ludzi ku sobie, budowania jakiejś siły wspólnoty, którą tworzymy. W tych czasach potrzebujemy jej szczególnie - mówił w Dwójce Sebastian Buttny, reżyser filmu "Święty".
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Paweł Siwek św. Wojciech historia Polski

Zjazd gnieźnieński. Jak Chrobry zrobił z Polski państwo europejskie

Mieszko I wprowadził nas do Europy, ale to Bolesław Chrobry pokazał, że możemy w niej funkcjonować na zasadach równych zachodnim państwom kontynentu. Punktem kulminacyjnym aspiracji piastowskiego księcia była wizyta cesarza Ottona w jego państwie. Sam cesarz również miał swoje powody, by przyjechać do Gniezna.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Zjazd Gnieźnieński Bolesław Chrobry Gniezno Niemcy św. Wojciech średniowiecze

Odpust św. Wojciecha w Gnieźnie. Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację prymasa Polski

Tegoroczny odpust ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie będzie podziękowaniem za wyniesienie na ołtarze kardynała Stefana Wyszyńskiego. W trakcie uroczystości zainaugurowane zostanie też nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gniezno św. Wojciech Kościół chrześcijaństwo wiara pielgrzymka Wojciech Polak Stefan Wyszyński prymas Polski beatyfikacja Elżbieta Róża Czacka

Joachim Gauck uhonorowany nagrodą im. Świętego Wojciecha. Prezydent: wolność nie jest dana raz na zawsze

 - Joachim Gauck poświęcił życie budowaniu mostów w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego i sąsiada oraz w duchu chrześcijańskiej prawdy i sprawiedliwości - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagrody im. Świętego Wojciecha byłemu prezydentowi RFN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joachim Gauck Andrzej Duda św. Wojciech komunizm Niemcy

Dzieje Polski. "Bez chrztu nie byłoby narodu"

- Jakaś forma politycznej organizacji, w której większa, ponadplemienna społeczność jest poddana strukturze władzy, musiała istnieć już przed 966 rokiem. Inaczej nie byłoby decyzji o chrzcie, a także Gniezna. Ale o narodzie trudno jeszcze mówić - wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Andrzej Nowak Bolesław Chrobry chrześcijaństwo Dorota Truszczak HISTORIA historia Polski Mieszko I św. Wojciech