Polskie Radio
Section05
święta

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Hina Matsuri - Japońskie Święto Lalek

W Japonii 3 marca (dawniej – trzeciego dnia trzeciego miesiąca księżycowego) obchodzi się tradycyjnie Święto Dziewcząt, nazywane również Świętem Lalek, Hina Matsuri. Tradycyjnie na dwa tygodnie przed tym dniem w najbardziej reprezentacyjnej części japońskich domów stawiane jest wielostopniowe podium przykryte czerwoną tkaniną. Na nim dziewczynki umieszczają komplet lalek zwany hina ningyo.
Zobacz więcej na temat:  folklor święta kultura ludowa Azja tradycja wiosna Japonia lalka

Modlitwy, nabożeństwa i spowiedź codziennie w innym kościele. Rusza 10. edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych

W Środę Popielcową, 14 lutego, ruszy dziesiąta edycja wielkopostnych kościołów stacyjnych. Wybrano 40 świątyń, tyle, ile jest dni Wielkiego Postu – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej, wskazując je jako miejsca spowiedzi i nabożeństw.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki wiara Jezus Chrystus święta POLSKA społeczeństwo

Jordan. Święto Chrztu Pańskiego

W obrządku prawosławnym święto Jordanu, zwane też Bogojawleniem, Proświszczem, Oświeceniem po Chrzcie, wypada w 19 stycznia. W tradycji Kościoła wschodniego bizantyjskiego, greckiego i prawosławnego, chrzest Jezusa jest bowiem fundamentem chrześcijaństwa i wszystkich tajemnic wiary. Bardzo uroczyście obchodzi się więc Jordan na wschodnich terenach Polski, zamieszkałych przez licznych wyznawców prawosławia
Zobacz więcej na temat:  folklor Barbara Ogrodowska święta kultura ludowa prawosławie

Nietrafiony prezent świąteczny. Co można z nim zrobić?

Nieprzydatny upominek, niedopasowane perfumy, książka, którą już przeczytaliśmy - to przykłady nietrafionych prezentów, które mogą wprawić nas w zakłopotanie. O to jest łatwo zwłaszcza w okresie świątecznym. Istnieje jednak kilka sposobów rozwiązania problemu - na przykład poprzez zwrot do sklepu lub przekazanie prezentów potrzebującym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka święta prezenty Radosław Nałęcz Monika Suszek