Polskie Radio
Section05
tornado

"Uniknęliśmy śmierci o jakieś trzy sekundy". Trwa sprzątanie po tornadzie w Czechach

Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nawałnicy, która uderzyła wczoraj w południowe Morawy. Zniszczone przez tornado tereny odwiedził dziś premier Andrej Babisz, który wrócił do Czech ze szczytu w Brukseli. Zwrócił się na nim o pomoc z unijnego Funduszu Solidarności wykorzystywanego podczas klęsk żywiołowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy katastrofa tornado klęska żywiołowa

PGE i Caritas Polska uruchamiają pomoc dla Czechów poszkodowanych przez tornado

Polska Grupa Energetyczna razem z Caritas Polska uruchamia pomoc dla Czechów, którzy ucierpieli z powodu tornada i gwałtownych burz na południu Moraw. W nawałnicach, które wczoraj przeszły przez kilka miejscowości w okolicach Brzecławia i Hodonina w pobliżu granicy Czech ze Słowacją, wiatr zrywał dachy budynków, wyrywał drzewa z korzeniami i wywracał auta. 
Zobacz więcej na temat:  Czechy pogoda tornado Caritas Polska PGE pomoc ŚWIAT Europa

Tornado, ulewne deszcze i wichury. Przez Polskę przeszły gwałtowne nawałnice

Straż pożarna interweniowała w związku z sytuacją pogodową ponad 2 tys. razy. Najwięcej interwencji zanotowano na Mazowszu i w Małopolsce. Wskutek nawałnic, które przeszły nad Polską, jedna osoba została lekko ranna.
Zobacz więcej na temat:  burza burze tornado regiony nawałnica pogoda IMGW dolnośląskie małopolskie śląskie warmińsko-mazurskie łódzkie podlaskie świętokrzyskie lubelskie mazowieckie POLSKA

"Tak silne zjawiska nie zdarzają się w tym regionie". Kumulacja tornad w Teksasie

- Pogoda potrafi być nieprzewidywalna. To, co wydarzy się w najbliższych godzinach, będzie czymś, czego nie doświadczyliście przez całe swoje życie - ostrzegał jeszcze kilkanaście godzin temu Stephen Klineberg, dziennikarz lokalnej stacji telewizyjnej ABC13 w Teksasie. Jak się okazało, miał rację.
Zobacz więcej na temat:  tornado huragany burze USA Stany Zjednoczone Ameryka Teksas klęska żywiołowa ŚWIAT

Polskie trąby powietrzne są tak samo groźne jak amerykańskie tornada

Najczęściej na świecie tornada i trąby powietrzne występują w "Alei Tornad" w Stanach Zjednoczonych. Tam ciepłe i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej napływa nad obszar Wielkich Równin. Nad to powietrze naciera bardziej suche i chłodniejsze powietrze znad Gór Skalistych. To stwarza dogodne warunki do powstania tornad, czyli jak nazywane są tam trąby powietrzne. W Polsce trudno wyróżnić takie aleje. Ale tornada zdarzają się i nie są wcale słabsze niż te amerykańskie.
Zobacz więcej na temat:  tornado Kaniów pogoda