Polskie Radio
Section05
węgiel

Spór o dostawy węgla. TAURON uznaje wypowiedzenie umowy z PGG za skuteczne

Grupa TAURON wypowiedziała umowę na dostawy węgla z Polskiej Grupy Górniczej. PGG nie uznała za skuteczne wypowiedzenia umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia i oczekuje okresu dwuletniego. Tauron uznaje tryb za prawidłowy, a podstawą wypowiedzenia była zawarta w umowie z PGG klauzula dostosowawcza.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Górnicza Tauron Polska Energia górnictwo firmy węgiel Koronawirus w Polsce

Spór między Tauronem a Polską Grupą Górniczą. Chodzi o zbyt duże dostawy węgla, w tle koronawirus

Koronawirus, a właściwie jego skutki gospodarcze - mniejsze zużycie węgla potrzebnego przy produkcji energii elektrycznej rodzą napięcia między energetycznymi gigantami. Grupa Tauron, która w ub. roku kupiła od Polskiej Grupy Górniczej ponad 2,5 mln ton węgla, wypowiedziała we wtorek zawartą blisko trzy lata temu umowę na dostawy surowca z tej największej górniczej spółki, tłumacząc to mniejszymi potrzebami. PGG nie uznaje jednak wypowiedzenia, przypomina o zawartych umowach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy energetyka Polska Grupa Górnicza Tauron Polska Energia węgiel Koronawirus w Polsce

Ostatnia tona węgla zostanie wydobyta w 2049 r. "Transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa"

- Zgodnie z umową społeczną z branżą górniczą, ostatnia tona węgla zostanie wydobyta w Polsce do końca 2049 r. - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w TVP Info. Z kolei prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala oszacował, że na przestrzeni roku zapotrzebowanie na węgiel energetyczny zmniejszyło się o blisko 7 mln ton.  
Zobacz więcej na temat:  węgiel górnictwo Górny Śląsk energetyka GOSPODARKA POLSKA

ANALIZA Wizje energetyki Trumpa i Bidena. Ekspert: kurs Waszyngtonu ws. Nord Streamu 2 i LNG nie ulegnie zmianie

Nikt nie ma wątpliwości, że starcie Donald Trump-Joe Biden będzie miało znaczące konsekwencje dla amerykańskiej i światowej energetyki. Okazuje się jednak, że pomimo ogromnych różnicy między obu kandydatami, nie wszystko w polityce Białego Domu się zmieni, jeśli będzie on mieć nowego gospodarza. - Stanowisko Waszyngtonu wobec Nord Streamu 2 nie zmieni się, podobnie jak podejście do eksportu LNG do Europy i konkurencji z Rosjanami na tym polu – przewiduje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Michał Perzyński z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  energetyka Nord Stream 2 Donald Trump Joe Biden ŚWIAT Ameryka wybory w USA wybory prezydenckie w USA Partia Demokratyczna Partia Republikańska węgiel górnictwo

Soboń: wszyscy pracownicy górnictwa będą mogli spokojnie dokończyć pracę w swoim zawodzie

Przystępujemy do prac nad dużą umową społeczną, która gwarantuje zgodę na transformację polskiego górnictwa i polskiej energetyki, co jest możliwe przy zgodzie Komisji Europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, komentując podpisane w zeszłym tygodniu porozumienie z górniczymi związkami, które zakończyło spór o kształt reformy górnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  górnictwo górnicy przemysł węgiel Artur Soboń strajki śląskie

"Śląsk jest dla mnie regionem szczególnym". Premier docenił zawarte z górnikami porozumienie

Premier Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że Śląsk jest dla niego regionem szczególnym, dlatego tym bardziej cieszy go porozumienie osiągnięte pomiędzy górnikami ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności a rządem w sprawie transformacji energetycznej. Szef rządu podkreślił, że wynik negocjacji "śmiało można nazwać przełomowym".
Zobacz więcej na temat:  górnictwo węgiel Śląsk Mateusz Morawiecki kancelaria premiera Solidarność Ministerstwo Aktywów Państwowych POLSKA energetyka klimat