Polskie Radio
Section05
Winnica

Tragiczne wieści z Winnicy. Oprócz 4-letniej Lizy rosyjskie rakiety zabiły dwóch chłopców

Wśród ofiar rakietowego ataku Rosji na centrum Winnicy w środkowej Ukrainie są chłopcy w wieku siedmiu i ośmiu lat. Pierwszy z nich wraz z mamą zginął w ostrzelanym centrum medycznym. Z kolei drugi spłonął w samochodzie. Wcześniej poinformowano, że w ataku zginęła 4-letnia Liza.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni dzieci Europa Rosja Winnica

Licencjat pisany w bunkrze, czyli studentka niezłomna

Uniwersytet Łódzki otrzymał niedawno niezwykły list: jego autorka, ukraińska studentka anglistyki Wiktoria Ptaszyńska poinformowała, że z powodu rosyjskiej agresji na jej ojczyznę, pozostaje w rodzinnej Winnicy. Została tłumaczką wolontariuszką. A dzięki dostępowi do internetu stara się wciąż kontynuować studia.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo nauka języków obcych studia Łódź online wojna na Ukrainie Winnica Tomasz Miara Trójka

Trwa bombardowanie ukraińskich miast. Rosyjscy żołnierze strzelają do cywilów

Rosyjskie wojska nie przestają bombardować ukraińskich miast. Po raz drugi nie udało się ewakuować cywilów z oblężonego Mariupolu, gdyż Rosjanie zaczęli strzelać do uciekających. Okupanci kolejny dzień z rzędu próbują przedrzeć się do Kijowa. Najgorsza sytuacja panuje w podkijowskich miejscowościach położonych na zachód od stolicy: Buczy, Irpieniu i Hostomlu. Wielu cywilów próbuje wydostać się z terenów objętych działaniami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie Kijów Rosja Odessa Mariupol Wołodymyr Zełenski Winnica ONZ Wojciech Cegielski Paweł Buszko

Zielona Góra winem płynąca

- Kultura winiarska jest czymś więcej niż tylko spożywaniem wina, są to przede wszystkim wspaniali ludzie. Winiarze ciężko pracują, mają swoją pasję i to widać. Cała ta kultura kształtuje charaktery i znajduje wielu naśladowców. To sposób na ciekawe i szczęśliwe życie - opowiadał Hubert Małyszczyk, przewodnik dziennikarzy "Dwójki na miejscu", prezentując panoramę miasta z Winnego Wzgórza w Zielonej Górze.
Zobacz więcej na temat:  Zielona Góra Dwójka Monika Zając Winnica