Polskie Radio
Section05
Wojciech Roszkowski

Prof. Wojciech Roszkowski: projekt Trójmorza miał i ma szansę zbudować silniejszą pozycję Polski w świecie

Prof. Wojciech Roszkowski został Patriotą Roku. Gala odbyła się w sobotę 9 grudnia w historycznej Sali Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Krakowie. Wydarzenie stało się pretekstem do rozmowy na temat inicjatywy Trójmorza, której prof. Roszkowski poświęcił książkę "Orzeł Lew i Krzyż". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski Trójmorze Wojciech Roszkowski

Kto zostanie Patriotą Roku? Już w tę sobotę wielka gala z udziałem m.in. Andrzeja Nowaka, Przemysława Czarnka, Wojciecha Polaka czy Wojciecha Roszkowskiego

Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk dziewiąty już z kolei Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. "Patriota Roku". Kto nim zostanie tym razem? 
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm Wojciech Roszkowski Przemysław Czarnek literatura

PR24 "Umożliwia zrozumienie teraźniejszości". Prof. Bernacki o znaczeniu edukacji historycznej

- Jeśli szkoła, uniwersytet gwarantuje rzetelne podejście do zjawisk historycznych, a nasza wiedza budowana jest na prawdzie obiektywnej, historycznej, to taki fundament jest najsolidniejszym, jeśli chodzi o prowadzenie polityki w ogóle - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji narodowej. Gościem audycji był również Tadeusz Płużański, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski historia Polski

Ruszył proces autora podręcznika do HiT. Sprawie przygląda się Centrum Monitoringu Wolności Prasy

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich poinformowało, że Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP objęło monitoringiem sprawę, w której prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika do historii i teraźniejszości, oraz wydawnictwo Biały Kruk, zostali pozwani przez rodzinę Mieszczankowskich o ochronę dóbr osobistych.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski szkoła edukacja Wojciech Roszkowski sąd POLSKA społeczeństwo

Zbigniew Rau: Lech Kaczyński kreował unikalny model polityki wobec Rosji

Goście Programu 1. Polskiego Radia mówili w audycji " Gdzie jest pan Cogito?", że prezydent Lech Kaczyński był kreatorem wschodniej polityki zagranicznej Polski. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że prezydent Lech Kaczyński był zwolennikiem podmiotowości państwa polskiego w polityce zagranicznej. - Prezydent Lech Kaczyński widział więcej, a wizją i koncepcją wyprzedzał epokę - stwierdził z kolei prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Rau Ryszard Legutko Wojciech Roszkowski Lech Kaczyński polityka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

TYLKO U NAS "Pierników nie wystarczy dla wszystkich". To my mamy zapłacić za szalone pomysły postępowców

Ze zbioru esejów "Tyrania postępu" (wyd. Biały Kruk) wyłania się mroczny obraz globalnych środowisk, które dążą do radykalnej zmiany relacji międzyludzkich i samego człowieka. Nad wszystkimi tymi projektami góruje chęć stworzenia nadczłowieka, człowieka-boga, kreatora, którego nie ograniczają ani płeć, ani śmierć, ani jakiekolwiek bariery ludzkiego ciała. Jest to chęć dobrze znana, wyrażana także w poprzednich pokoleniach, co często kończyło się rządami dyktatur i masowymi zbrodniami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja eutanazja homoseksualizm gender transseksualizm Andrzej Nowak Wojciech Roszkowski

Prof. Roszkowski: 4 czerwca jest ważnym krokiem ku wolności

4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. Zarówno ich data, jak i zasady wyborów, ustalono podczas obrad Okrągłego Stołu. Wybory do Senatu, którego funkcjonowanie przywrócono po 45 latach, były całkowicie wolne. W Sejmie strona partyjno-rządowa miała zagwarantowane 65 procent miejsc. Dlatego wybrany wtedy sejm nazywany jest "kontraktowym", a same wybory – częściowo wolnymi.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka historia Polski wybory 1989 sejm kontraktowy Solidarność Wojciech Roszkowski

Marzec '68. Prof. Wojciech Roszkowski o wspomnieniach z ówczesnych wydarzeń

8 marca 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. O swoich przeżyciach z tego czasu opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Wojciech Roszkowski komunizm marzec 1968

"Spaliliśmy ją w kominku". Wulgarne wypowiedzi o podręczniku do historii na łamach "Gazety Wyborczej"

Od samej publikacji książki "Historia i teraźniejszość" trwa nagonka środowisk liberalno-lewicowych na podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Temat nie milknie też teraz - kilka miesięcy od początku roku szkolnego "Gazeta Wyborcza" oddaje głos licealistom. Przywoływane są wulgarne opinie mówiące o m.in. o symbolicznym paleniu książki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Wojciech Roszkowski szkoła młodzież KSIĄŻKA społeczeństwo