Polskie Radio
Section05
Wojciech Roszkowski

"Władze PRL nie chciały respektować Porozumień Sierpniowych"

- To, co się stało, wydawałoby się dziś śmieszne. Pretekstem do protestów była podwyżka cen wędlin w bufetach zakładowych. To było samobójstwo dla władzy, załogi fabryk zauważyły zmianę natychmiast. Reakcja społeczna od razu nastąpiła, pierwsze strajki, po 1 lipca 1980 roku, były nieuniknione - wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk, mówiąc o genezie strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność porozumienia sierpniowe Wojciech Roszkowski Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Adrian Klarenbach Stocznia Gdańska

Warszawa ma czworo nowych Honorowych Obywateli

Uhonorwano działaczkę społeczną Annę Jakubowską, założycielkę Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska, tłumaczka Anna Przedpełska-Trzeciakowska oraz historyk, profesor Wojciech Roszkowski. Tytuły wręczono na Zamku Królewskim podczas uroczystej sesji Rady Miasta Warszawy zwołanej z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Janina Ochojska Wojciech Roszkowski Polska Akcja Humanitarna Powstanie Warszawskie

Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego. Narodziny legendy

Ekonomista prof. Wojciech Roszkowski na swoim koncie ma wiele publikacji z zakresu historii Polski XX wieku. Jedna z jego najnowszych pozycji pt. "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" to opowieść o rodzącej się II Rzeczypospolitej po 123 latach niewoli. W jakim świetle przedstawia marszałka?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Józef Piłsudski II Rzeczpospolita niepodległość Marek Stremecki Wojciech Roszkowski historia Polski

„Świat Chrystusa” prof. Wojciecha Roszkowskiego

W Liście św. Pawła do Galatów św. Paweł mówi o nadejściu „pełni czasu”, co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Pojawienie się Syna Bożego rozpoczyna nowy etap historii - świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi - to z nich wyrosła nasza kultura. O tym, w jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat i jak go zmienił, mówił w Polskim Radiu 24 autor książki „Świat Chrystusa” prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia Kościół starożytność Jezus Chrystus Biblia Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo Kościół katolicki

Prof. Wojciech Roszkowski: polityka milczenia doznała fiaska

- Bez żadnej reakcji ze strony Polski światu wmówiono, że Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust podczas gdy Polacy są społeczeństwem, które ucierpiało bodaj najbardziej w trakcie II Wojny Światowej i którego członkowie jako jedyni naprawdę pomagali Żydom w czasie wojny – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski. Gość odniósł się także do tzw. wydarzeń marcowych.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski Holokaust II wojna światowa Żydzi IPN

"Polacy często musieli cierpieć za wolność i barwy narodowe"

– Nikt właściwie nie sporządził schematu moralnej oceny tego, czym było współuczestnictwo w tamtym systemie. Jeśli ktoś się zapisał do PZPR, by coś dobrego dla społeczeństwa robić, to trzeba zobaczyć czy bilans wychodził na korzyść sprawy polskiej. Bijmy się we własne piersi – mówił w audycji Rozmowa PR24 profesor Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka PRL historia PRL PZPR Wojciech Roszkowski Adrian Klarenbach okrągły stół służba bezpieczeństwa

"Świat Chrystusa". Dzieło życia prof. Roszkowskiego

Pierwsza część trylogii "Świat Chrystusa" autorstwa prof. Wojciech Roszkowski już na półkach księgarskich. W jakich okolicznościach Jezus przyszedł na świat? Kiedy? Wiemy, że go zmienił, ale czy wiemy co zmienił? Dlaczego w datowaniu używamy zwrotu przed i po Chrystusie? Po przeczytaniu tej książki będzie już to dla nas jasne. Historyk i pisarz był gościem audycji Wszystko Jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Roszkowski chrześcijaństwo czas Jezus Chrystus religia

Nos Kleopatry: „Nierozerwalna przyjaźń polsko-radziecka”

„Nierozerwalna przyjaźń polsko-radziecka”, a także przewodnia rola Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To najważniejsze zmiany, które 10 lutego 1976 znalazły się w konstytucji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W audycji Nos Kleopatry o ustawie zasadniczej komunistycznej Polski mówił prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL Wiktor Świetlik PRL Wojciech Roszkowski komunizm PZPR ZSRR

„Świat Chrystusa” w ujęciu prof. Wojciecha Roszkowskiego

Szczegółowa i rozległa panorama starożytności skreślona piórem wybitnego historyka. Tak można najkrócej opisać „Świat Chrystusa”, najnowszą publikację historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego, do której materiały zbierał przez niemal 50 lat. Jak wyglądał świat Jezusa Chrystusa? Co było w nim fascynującego? O tym autor mówił w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Paulina Kozion Wojciech Roszkowski religia chrześcijaństwo Jezus Chrystus