Polskie Radio
Section05
Wojciech Roszkowski

Święto 11 listopada – jak ważna jest dla Polaków niepodległość?

Jako społeczeństwo mamy coraz większą świadomość historyczną, a mimo to nie świętujemy należycie rocznicy odzyskania niepodległości. Dlatego tak ważna jest edukacja, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków – tak wynika z rozmowy historyków zaproszonych do "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka 11 listopada Święto Niepodległości Magdalena Drohomirecka Wojciech Roszkowski Janusz Odziemkowski

Podręcznik do HiT w niszczarce. Dr Gontarczyk: walka o wolność poprzez likwidację wolności

- Nie trzeba się zgadzać z prof. Wojciechem Roszkowskim. Należy jednak używać argumentów merytorycznych, wiedzy i konsensusu. Niszczenie podręcznika jest świadectwem prostych i zniewolonych umysłów ludzi, którzy tak postępują - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk z Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Gontarczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Wojciech Roszkowski edukacja szkoła

Bunt samorządów ws. podręcznika do HiT. Przemysław Czarnek: apeluję, by zwróciły subwencję oświatową

 - Niektóre samorządy, zwłaszcza w wielkich miastach, uprawiają hucpę polityczną. Jeśli chcą wchodzić w kompetencje państwa i nadzoru pedagogicznego, to apeluję, by oddały subwencję oświatową w całości i samemu utrzymywały szkoły. Proszę nie wychodzić poza swoje kompetencje. Organy samorządu terytorialnego nie posiadają uprawnień dotyczących nadzoru pedagogicznego, zabraniania do używania takich, a nie innych podręczników szkolnych - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek Wojciech Roszkowski

Spór o podręcznik do historii i teraźniejszości. Czarnek o słowach Tuska: łajdactwo do kwadratu

- W podręczniku autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego nie ma ani słowa o in vitro - podkreślił szef MEiN Przemysław Czarnek na antenie TVP Info. Jak powiedział, "po skandalach z udziałem Donalda Tuska i wykorzystywaniem dzieci poczętych in vitro do brudnej gry politycznej" sam zajrzał do podręcznika i to sprawdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki Wojciech Roszkowski Donald Tusk in vitro

Polemika wokół podręcznika "Historia i teraźniejszość"

W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki znalazł się podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Mowa o publikacji "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Podręcznik w dużej mierze obejmuje wydarzenia, które po 1989 roku uległy swego rodzaju "niepamięci historycznej". Przerwanie tej zmowy milczenia spowodowało medialne ataki zarówno na sam przedmiot, jak i autora podręcznika. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Magdalena Drohomirecka Klub Trójki Trójka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła edukacja Wojciech Roszkowski

Publikacja podręcznika Historia i Teraźniejszość. Prof. Wojciech Roszkowski o fali krytyki

W mediach pojawiają się zarzuty dotyczące podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Wskazuje się m.in. na to, że wykład poprowadzony jest jednostronnie, a treść książki przypomina esej. Krytyki podręcznika do przedmiotu "Historia i teraźniejszość" podjął się w Polskim Radiu 24 sam autor - historyk prof. Wojciech Roszkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Wojciech Roszkowski Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski edukacja szkoła Ministerstwo Edukacji i Nauki społeczeństwo

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i w Europie. Prof. Domański: Polacy ich przyjmują jako braci

- Polacy przyjmują uchodźców z Ukrainy chyba w dużym stopniu, w większości przede wszystkim jako braci. Prawie jako członków rodziny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, wyjaśniając, że na Zachodzie Europy uchodźców przyjmuje się nie w związku z emocjonalną lub kulturową wspólnotą, ale dlatego, że "tak się robi", w związku z tym nie ma różnicy między uchodźcami z Ukrainy czy z Syrii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Henryk Domański Wojciech Roszkowski uchodźcy Ukraina wojna 2022 serwis wschodni imigracja

"Ocenianie jest tożsame z pracą historyków". Paweł Lisicki o przedmiocie historia i teraźniejszość

Ocenianie to praca każdego historyka, a także humanisty, który zajmuje się przeszłością. Zarzuty mówiące o tym, że historyk nie ma prawa oceniać rzeczywistości, są absurdalne - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Przemysław Czarnek POLSKA edukacja Polskie Radio 24 historia Polski szkoła Paweł Lisicki Wojciech Roszkowski

Prof. Wojciech Roszkowski: należy dbać o podstawowe wartości

- Jeżeli mamy utrzymać społeczeństwo, a nie zamienić go w bandę walczących egoizmów to trzeba sięgnąć do podstawowych wartości czy do dekalogu, nie znam innego katalogu podstawowych zasad współżycia społecznego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja wojna 2022 Adrian Klarenbach Polska Wielki Projekt 2022 Wojciech Roszkowski Unia Europejska edukacja Polska Wielki Projekt Kongres PWP 2022

Prof. Roszkowski: Rosja to agresywny kraj zbudowany na fikcji i mitach

Trwa XII edycja Kongresu Polska Wielki Projekt: to trzydniowe wydarzenie odbywa się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest rzeczą oczywistą, że najważniejszym tematem jest wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo w Europie, choć są poruszane także inne problemy. Polskie Radio jest obecne tam przez cały czas.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Rosja ŚWIAT polityka wojna na Ukrainie Władimir Putin Wojciech Roszkowski Piotr Łodej Trójka Kongres PWP 2022

XII Kongres Polska Wielki Projekt. Wojna na Ukrainie w centrum dyskusji

- Gdy tylko Putin napadł na Ukrainę, zaczęto mnie wypytywać: jaki związek ma nowy system w Rosji – ruski mir – z komunizmem? A związek jest prosty: Putin wyrósł z KGB, a KGB było szkieletem komunizmu. I widzimy, że w tej elicie, która objęła władzę po rozpadzie ZSRR, ludzie z KGB odegrali kluczową rolę. To myślenie, które się nie zmienia: myślenie imperialne - mówił w Dwójce prof. Wojciech Roszkowski - historyk i ekonomista, który podczas Kongresu Polska Wielki Projekt weźmie udział w dyskusji "Rosja - problem dla świata?".
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt 2022 Wojciech Roszkowski Dwójka Ukraina Dwójka Jakub Kukla

Kongres Polska Wielki Projekt. Wojna na Ukrainie w centrum dyskusji

- Gdy tylko Putin napadł na Ukrainę, zaczęto mnie wypytywać: jaki związek ma nowy system w Rosji - ruski mir - z komunizmem? A związek jest prosty: Putin wyrósł z KGB, a KGB było szkieletem komunizmu. I widzimy, że w tej elicie, która objęła władzę po rozpadzie ZSRR, ludzie z KGB odegrali kluczową rolę. To myślenie, które się nie zmienia: myślenie imperialne - mówił w Dwójce prof. Wojciech Roszkowski - historyk i ekonomista, który podczas Kongresu Polska Wielki Projekt weźmie udział w dyskusji "Rosja - problem dla świata?".
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt 2022 Wojciech Roszkowski Dwójka Kongres PWP 2022 POLSKA

Prof. Wojciech Roszkowski o putinowskiej Rosji

- Putin czerpie jakby z dorobku KGB, czyli najgorszego rodzaju służby państwu sowieckiemu. Dlaczego więc zachodni świat przyjął za dobrą monetę istnienie państwa, na którego czele stoi gang ludzi wyrosłych z KGB? - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Roszkowski, historyk i autor książki "Komunizm światowy. Od teorii do zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak komunizm Władimir Putin Wojciech Roszkowski Jedynka Ukraina

Powstanie wielkopolskie. Prof. Roszkowski: mieszkańcy regionu wiedzieli, że odrodzenie Polski to priorytet

- Zryw wolnościowy Wielkopolan był niezwykle ważnym argumentem dla delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. (...) Polacy zerwali się do boju, przegnali Niemców i chcieli włączyć Wielkopolskę do odradzającego się państwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie wielkopolskie Wojciech Roszkowski POLSKA regiony Wielkopolska