Polskie Radio
Section05
wojna 1920

"Bój o wszystko". Krzysztof Jabłonka o znaczeniu Bitwy Warszawskiej

- Zdawano sobie sprawę, że w świecie, który niosą bolszewicy, nie da się żyć. Prędzej czy później i tak przesiedliliby nas na Syberię. Trzeba było dać z siebie wszystko. Cudem było, że wszystko udało się zgrać. To nam się zdarza co jakiś czas. Od Grunwaldu, po Wiedeń i Bitwę Warszawską - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska

Od "Bogurodzicy" po "Cud nad Wisłą". Maryja w dziejach narodu polskiego

Zjawiła się nagle 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem na niebie. Dzień później pojawiła się ponownie, pod Wolą Radzymińską, wywołując popłoch w szeregach bolszewickiej armii walczącej z wojskiem polskim. 15 sierpnia 1920 roku, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Warszawa została ocalona.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka Polskie Radio 24

"Uratowała świat przed upowszechnieniem sowietyzmu". Macierewicz o Bitwie Warszawskiej

- Mamy do czynienia z sojuszem Rosji, Chin i Korei Północnej. Ten układ podjął wojnę z resztą świata, żeby zmienić sytuację geopolityczną. Podobnie było podczas sowieckiego ataku na Polskę z 1920 r., gdy Rosją dążyła do zajęcia całej Europy - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON Antoni Macierewicz. 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja Polskie Radio 24 wojna 2022 Ukraina wojna 1920 bitwa warszawska

W przededniu Bitwy Warszawskiej. Czym żyli mieszkańcy i przywódcy?

Za kilka dni będziemy obchodzić 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Zwycięstwo Polaków powstrzymało bolszewicką ofensywę i obroniło odzyskaną zaledwie dwa lata wcześniej niepodległość. W piątkowej "Eurece" sprawdzaliśmy, czym żyła Warszawa na kilka dni przed starciem Wojska Polskiego z Armią Czerwoną.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 Dorota Truszczak historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Polska była w zasadzie sama". Eksperci o roli Józefa Piłsudskiego w Bitwie Warszawskiej

- Po zwycięstwie rozpoczęły się spory o autorstwo tego zwycięskiego manewru wojska polskiego. Dzisiaj badacze są raczej zgodni, że to Józef Piłsudski był autorem zarysu tego manewru - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Adam Dąbrowski. Gościem audycji była także Magdalena Wiercińska.
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 historia Polski Józef Piłsudski HISTORIA ludzie Polskie Radio 24

"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Dwójka Dorota Gacek komunizm wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 KULTURA Włodzimierz Bolecki

Sto pierwsza rocznica Bitwy Warszawskiej w Trójce

Na 15 sierpnia - 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego - dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia przygotowali dla słuchaczy specjalne audycje poświęcone heroicznemu czynowi zbrojnemu z 1920 roku. Zaprosiliśmy do wysłuchania dźwięków archiwalnych, rozmów z ciekawymi gośćmi, a także słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Święto Wojska Polskiego Trójka bitwa warszawska Józef Piłsudski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Premier: Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej

- Europa zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej - ocenił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Europa Zachodnia, która nie doświadczyła życia w komunizmie, nie może zrozumieć znaczenia powstrzymania przez Polskę bolszewików w 1920 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki HISTORIA historia Polski bitwa warszawska rocznica wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 infografika

"Stanisław Rembek wiódł żywot pisarza pechowego"

- W okresie PRL jego najważniejsze książki nie były znane i siłą rzeczy nie funkcjonował w powszechnej świadomości. Po 1989 roku te książki zaczęły być wydawane, ale Rembek wciąż nie jest tak znany, jak powinien być. Myślę zwłaszcza o jego tekstach o wojnie polsko-bolszewickiej - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  literatura Maciej Urbanowski wojna 1920 Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA

"Głównym przeciwnikiem była Polska". Historyk o agresywnej polityce Rosji sowieckiej

- Hasło Lwa Trockiego "Na Zachód po trupie Polski" oddawało dosłownie cel bolszewików, Polskę należało zniszczyć, aby dojść z rewolucją do Europy. Gdyby udało się zdobyć Niemcy, to cała Europa wpadłaby w ręce bolszewików - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Bogdan Musiał, autor książki "Na Zachód po trupie Polski". 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja historia Polski wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka II RP

Michał Andruk "Dziennik wojenny" - zapraszamy do wysłuchania słuchowiska

Bohaterem jest rotmistrz Białobłocki, wojskowy i poeta, prowadzący tytułowy "Dziennik wojenny". "Moje miejsce to siodło i sakwy. Wiatr i jazda w ulewie. Uwielbiam czuć na sobie działanie żywiołów. Ta wędrówka, ta włóczęga. Po części i przygody. Czasami łapię się  na tym, że to droga jest celem. I dobrze mi z tym" - mówi o sobie.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 słuchowisko

Finał akcji "Moje archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki historia Polski archiwum wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska

Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Anna Domagała to laureatka konkursu "Moje archiwum" na pamiątki związane z 1920 rokiem. Przesłała fotografie i fragmenty pamiętnika swego wuja Ignacego Ochędzana, który na ochotnika zaciągnął się do wojska i skrupulatnie, dzień po dniu, spisywał frontowe wydarzenia. Jego historię jury uznało za niezwykłą i wzruszającą, a pamiętnik za wyjątkowe materiały.
Zobacz więcej na temat:  archiwum wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Agnieszka Kunikowska