Polskie Radio
Section05

wojna na Ukrainie

Abramsy z USA dla Ukrainy. Wiceszef MSZ: dobra wiadomość, także dla bezpieczeństwa Polski

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński skomentował decyzję o przekazaniu przez USA czołgów Abrams Ukrainie. Jak podkreślił "to bardzo dobra wiadomość także dla bezpieczeństwa Polski". - Im szybciej do ukraińskiej armii te czołgi trafią, im szybciej będą pomagały Ukrainie w przepędzeniu Rosjan, tym Rosjanie będą też dalej od Polski - ocenił Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Abrams

NASZ WYWIAD "Decydujący czas". Ukraiński pułkownik o tym, co zdarzy się na froncie walki z Rosją w bliskiej perspektywie, do wiosny

- Sytuacja jest nadzwyczaj trudna. Szczególnie niepokojąco wygląda sytuacja na wschodzie, gdzie przeciwnik zgromadził bardzo poważne siły. Wróg stara się też przesuwać front w Donbasie. To przynosi bardzo duże straty ukraińskim siłom zbrojnym, ale Ukraina nie ma innego wyboru. Rosja gromadzi też wojska na południu. Oprócz tego nie można w pełni wykluczyć uderzenia na Charków - mówi portalowi Polskieradio24.pl pułkownik Serhij Hrabski.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 Ukraina Białoruś Rosja infografika służby i bezpieczeństwo NASZ WYWIAD Niemcy Leopard USA Stany Zjednoczone

Najemnicy Grupy Wagnera masowo giną na wojnie. "NYT": liczba nagrobków zwiększyła się siedmiokrotnie

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy siedmiokrotnie zwiększyła się liczba nagrobków na cmentarzu rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera, utworzonym w Kraju Krasnodarskim na południowym zachodzie Rosji - napisał amerykański dziennik "New York Times", powołując się na zdjęcia satelitarne i fotografie z miejsca pochówków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina New York Times

Niemcy przekażą leopardy Ukrainie. Ekspert: bardzo silna presja USA i europejskich sojuszników

Niemcy zmieniły zdanie w sprawie leopardów. - Wewnątrz Niemiec jest to odczytywane, że kanclerz podjął decyzję w ostatecznym momencie, kiedy mógł uratować prestiż Niemiec. Mam jednak wrażenie, że poza Niemcami jest to inaczej odbierane, że wszystkie działania muszą być podejmowane pod ogromną presją sojuszników - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Frymark z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Ukraina NATO broń Olaf Scholz Paweł Lekki Andrzej Szabaciuk Kamil Frymark